افزایش یکباره قیمت خودرو به تورم دامن می‌زند

یک کارشناس مسائل اقتصادی معتقد است که افزایش یکباره و بالای قیمت خودرو که توسط شورای رقابت پیشنهاد شده بهتر است مورد بازنگری قرار بگیرد، چرا که این روند می‌تواند به افزایش نرخ تورم در کشور دامن بزند.

 

علی قنبری  در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نظر شما درباره افزایش یکباره قیمت خودرو که از سوی شورای رقابت پیشنهاد شده است و مخالفت و درخواست تجدیدنظر از سوی معاون اول رئیس جمهور، اظهار کرد: اگر بخواهیم تورم کنترل شود و به شعار سال که به درستی از سوی مقام معظم رهبری رشد تولید و مهار تورم است، عمل کنیم نباید اجازه داد که سطح قیمت‌ها به صورت بی حساب و کتاب بالا برود.

وی با تاکید بر اینکه نباید قیمت‌ها به صورت افسارگسیخته افزایش یابد، افزود: بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که این درخواست شورای رقابت درست و منطقی نیست و باعث افزایش بی رویه قیمت و بالاتر رفتن نرخ تورم در کشور می‌شود.

این استاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادی ادامه داد: البته کنترل تورم تنها به مسائل اقتصادی بر نمی‌گردد و تنها تحت تاثیر مسائل اقتصادی نیست، بلکه مسائل و موضوعات اجتماعی، داخلی و خارجی هم روی آن اثر می‌گذارد. بنابراین در صورتی که بخواهیم به صورت اساسی مسائله تورم را حل کنیم باید راهکاری پایدار برای حل همه مسائل پیدا کنیم.

قنبری گفت: در این راستا بهتر است فضای داخلی و خارجی به ثبات مناسبی برسد، مسائل بین المللی حل و فصل شود و در زمینه اقتصادی بتوانیم رشد نقدینگی را مهار کنیم چرا که رابطه مستقیمی بین رشد نقدینگی و تورم وجود دارد. همچنین باید فکری به حال مشکلاتی از قبیل کسری بودجه، چاپ بدون پشتوانه پول، افزایش سرمایه گذاری، افزایش درآمد ملی و سرانه درآمد مردم و ... کنیم تا جامعه به سمت توسعه و پیشرفت حرکت کند.

وی اعلام کرد: رشد تولید وابسته به کنترل تورم است و این دو به یکدیگر مرتبط هستند. به این معنی که اگر بخواهیم تولید رشد کند باید تورم را مهار کنیم و بالعکس اگر تورم مهار شود به رشد تولید کمک کرده‌ایم و رشد تولید باعث می‌شود که رکود در کشور ایجاد نشود. اگر این اتفاق رخ دهد شاهد تحقق شعار امسال که رشد تولید و مهار تورم است، خواهیم بود که به درستی از سوی مقام معظم رهبری این مسئله مهم مورد تاکید قرار گرفت.

@tajrishonline

ما را دنبال کنید