بحرانی جدید بنام مسمومیت های سریالی در بین دانش آموزان عزیز قمی

بحرانی جدید بنام مسمومیت های سریالی در بین دانش آموزان عزیز قمی

 

 

این بار رویداد مشکوک تنها در یک مدرسه به وقوع پیوسته و منجر به حضور ماموران اورژانس و اعزام ۳۷ دانش آموز به مراکز درمانی شده است. جمعی از دانش آموزان که شماری از ایشان دیشب ترخیص شدند و مابقی تحت مراقب ماندند؛ دانش آموزانی که معلوم نیست علت بروز این حالت شبیه مسمویت در ایشان چیست و این پرسشی است که باید هرچه زودتر پاسخ بیابد.

به گزارش تجریش آنلاین ، شیوع عارضه‌ای عجیب در میان دانش آموزان برخی مدارس استان قم بود؛ عارضه‌ای شبیه به مسمومیت با علتی نامشخص که وقتی تلاش‌ها برای ریشه یابی آن راه به جایی نبرد، مسئولان آموزش و پرورش این استان دستور کاری ویژه و فوری اتخاذ کرده و مدارس استان را تعطیل کردند.

اقدامی قابل توجه که انتظار می‌رفت به شکل گیری تلاشی همه جانبه و فوری برای علت یابی این رویداد منجر شده و پیش از بازگشایی مدارس در هفته جاری، سرانجام بیابد و حسن ختام ماجرا، ارائه توضیحات شفاف در این باره به مردم باشد. انتظاری که محقق نشد تا روز گذشته خبری روی خروجی رسانه‌ها قرار گیرد که حکایت از تکرار این وضعیت داشت.

تکرار رویدادی نگران کننده که هنوز هم علتش مشخص نیست؛ آن هم در شرایطی که گفته می‌شود نخستین موارد گزارش شده در این خصوص مربوط به آذرماه امسال است. ماجرایی که توالی و تکرار آن، معنادار و نگران کننده است و این سوال را به دنبال دارد که به راستی یافتن علت این رویداد غیرممکن است یا آنچه موجب کشف نشدن حقیت امر شده، تعلل نهاد‌های مسئول است؟

پرسشی که از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تا مجموعه ستاد بحران استان و حتی امثال پدافند غیرعامل، مراجع مختلفی برای مخاطب قرار دادنش وجود دارد. دستگاه‌هایی که می‌توانند و به نوعی باید به این بحران واکنش نشان دهند، اما شواهد حکایت از آن دارد که بی توجهی نشان داده‌اند یا با همه توان پای کار نیامده‌اند.

وضعیتی که می‌تواند خطرناک باشد، چون علت ماجرا نامشخص است و یکی از احتمالات، خرابکاری است. احتمالی به شدت نگران کننده که ترس تکرار ماجرا در مدارس دیگر نقاط کشور و شکل گیری بحرانی فراگیر در کشور را به دنبال دارد. بحرانی که برای جلوگیری از بروز آن، باید حل معمای مسمومیت دانش آموزان به اولویتی مهم و جدی تبدیل شود.

@tajrishonline

ما را دنبال کنید