ایران سومین کشور صادرکننده برتر به ارمنستان

رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: ایران اکنون در میان کشورهای صادر کننده به ارمنستان رتبه سوم را بعد از روسیه و چین در اختیار دارد.

 

رئیس سازمان توسعه تجارت خبر داد: در کارگاه یکروزه تجارت با ارمنستان جهت آشنایی تجار با هدف معرفی بازار کشور ارمنستان و مرکز تجاری جمهوری اسلامی ایران در ایروان با اشاره به اینکه ارمنستان بعد از روسیه و چین بیشترین واردات را از ایران دارد، اظهار کرد: اکنون میزان صادرات به ارمنستان ۴۳۷ میلیون دلار است و مطابق برنامه تجارت میان دو کشور باید به سه میلیارد دلار برسد.
علیرضا پیمان پاک با اشاره به روابط سیاسی بسیار مناسب ایران و ارمنستان و عزم دو دولت برای ارتقای تجارت و اتمام مذاکرات انعقاد توافقنامه تجارت آزاد با اوراسیا، تاکید کرد: ارمنستان تنها کشور عضو اوراسیا است که با ما مرز مشترک دارد و قادر به ایفای نقش به عنوان پل ارتباطی ایران و بازار این اتحادیه است.
وی همچنین با بیان اینکه توانمندی‌های کشورمان در حوزه خدمات فنی و مهندسی و ظرفیت‌های شرکت‌های ایرانی جهت حضور در پروژه‌ها فنی و مهندسی ارمنستان در حوزه‌های راه و ساختمان، انرژی‌های تجدیدپذیر، سدسازی و سیستم‌های آبیاری فرصت مناسبی برای فعالان این بخش برای حضور در ارمنستان ایجاد کرده است، اظهار داشت: تبادل گاز و برق، حضور خودروسازان ما در ارمنستان، تولید محصولات صنعتی بخصوص لوازم خانگی ایرانی در داخل ارمنستان به صورت تولید مشترک، برگزاری نمایشگاه‌های مختلف، احداث پالایشگاه و… همگی از جمله برنامه‌های مشترک ما با ارمنستان به شمار می‌رود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین به راه‌اندازی مرکز تجاری ایران در ایروان اشاره کرد و افزود: مرکز تجاری ما در ارمنستان بسیار فعال و پویاست. مهم‌ترین فاکتوری که ما در مراکز تجاری دنبال می‌کنیم و البته این مرکز تجاری از آن بهره‌مند است شریک قوی، بزرگ و مناسب در کشور هدف است.

رئیس سازمان توسعه تجارت در ادامه به موضوع مشارکت‌های صنعتی اشاره و تاکید کرد: بحث منطقه آزاد، شهرک‌های صنعتی مشترک و بحث ایجاد خطوط تولید در کشور ارمنستان با استفاده از ظرفیت‌های این کشور می‌تواند به توسعه تجارت هر دو کشور کمک کند.

@tajrishonline

ما را دنبال کنید