مصوبه کمیسیون تلفیق برای حمایت از بازار سرمایه

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه، گفت: به وزارت اقتصاد اجازه داده شد به منظور حمایت از سرمایه سهامداران خرد در برابر مخاطرات بازار سرمایه تا ۱۰ هزار میلیارد تومان از سهام دولت در شرکت‌ها را در اختیار صندوق تثبیت بازار سرمایه قرار دهد.

رحیم زارع سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال 1402 در تشریح جزئیات جلسه اخی این کمیسیون و با اشاره به بند  (ک) تبصره یک لایحه بودجه درباره تامین منابع قیر دستگاههای اجرایی ، گفت: در این بخش وزارت نفت مکلف شد تا معادل 25 هزار میلیارد تومان نفت خام از محل منابع داخلی شرکت ملی نفت را در اختیار پالایشگاه‌ها قرار داده و به میزان آن از ابتدای سال 1402 مواد اولیه غیر (وکیوم باتوم) در اختیار دستگاه‌های اجرایی موضوع این قانون قرار دهد البته باید گفت منابع پیشنهادی دولت در این بخش 19 هزار میلیارد تومان بود.

وی با اشاره به بند (الف) تبصره یک لایحه بودجه که سهم صندوق توسعه ملی، وزارت نفت، مناطق محروم و بودجه عمومی از محل فروش نفت را مشخص می‌کند، گفت: به موجب ابلاغ سیاست‌های کلی برنامه هفتم  منابع این بند در قالب یک جدول شفاف شد تا مشخص شود منابع و مصارف کلیه محصولات زنجیره تولید و نفت گاز به چه میزان است. این برای نخستین بار بود که در بودجه جدولی برای منابع و مصارف کلی محصولات زنجیره تولید نفت و گاز در نظر گرفته می شود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق همچنین با اشاره به الحاق (یک تبصره) به تبصره یک لایحه بودجه در زمینه جلوگیری از هدر رفت گاز فلر و اخذ عوارض آلایندگی در این بخش گفت: سالانه حجم زیادی از گاز میادین نفتی و گازی به هدر می‌رود و تقریباً برآورد ما در این بخش 4 میلیارد دلار است.

زارع تاکید کرد: در این بخش مصوب شد دولت هر متر مکعبی که گاز فلر می سوزاند،جریمه‌ای به نرخ 500 تومان پرداخت کند.

وی با اشاره به هدر رفت در شبکه توزیع گاز ادامه داد: در این راستا 4 درصد از هدررفت گاز قابل پذیرش است اما بیش از این، مصوب شد تا وزارت نفت بر اساس هر مترمکعب 50  تومان جریمه شود.

نماینده آباده در مجلس با اشاره به مصوبه کمیسیون تلفیق در زمینه حمایت از بازار سرمایه گفت: نمایندگان کمیسیون پیرو بررسی‌های خود بند (د) تبصره دو بودجه را اصلاح کردند. به موجب این بند؛ به وزارت امور اقتصادی و دارایی اجازه داده شد به منظور حمایت از سرمایه سهامداران خرد در برابر مخاطرات بازار سرمایه تا 10 هزار میلیارد تومان از سهام دولت در شرکت‌ها را در اختیار صندوق تثبیت بازار سرمایه قرار دهد.

@tajrishonline

ما را دنبال کنید