مزایای داشتن هفته کاری 4روزه

یافته های دانشمندان کمبریج نشان می دهد کار در 4روز هفته باعث افزایش بهره وری و کیفیت زندگی می شود.


 به نقل از فیز دات او آر جی، در حال حاضر، نتایج بزرگترین آزمایش در جهان در مورد هفته کاری چهار روزه نشان می‌دهد که میزان استرس و بیماری در نیروی کار به میزان قابل توجهی کاهش یافته است؛ به طوری که 71 درصد از کارمندان سطوح پایین‌تری از فرسودگی شغلی را گزارش می‌کنند و 39 درصد استرس کمتری دارند.

 

شصت و یک سازمان در بریتانیا برای یک دوره شش ماهه از ژوئن  2022 متعهد به کاهش 20 درصدی ساعات کار برای همه کارکنان(بدون کاهش دستمزد) شدند. اکثریت قریب به اتفاق شرکت ها همچنین اهداف بهره وری تمام وقت را حفظ کردند.

در گزارشی از یافته‌های ارائه شده به قانون‌گذاران بریتانیا، حدود 92 درصد از شرکت‌هایی که در برنامه آزمایشی شرکت کرده‌اند (56 از 61) می‌گویند که قصد دارند به هفته کاری چهار روزه ادامه دهند و 18 شرکت این تغییر دائمی را تایید کردند.

پژوهشی توسط تیمی از دانشمندان علوم اجتماعی از دانشگاه کمبریج انجام شد که با دانشگاهیان کالج بوستون در ایالات متحده و اتاق فکر Autonomy کار می کردند و شرکت‌هایی از سراسر بریتانیا در این آزمایش شرکت کردند.

محققان در طول آزمایش کارمندان را مورد بررسی قرار دادند تا تأثیرات داشتن یک روز وقت آزاد اضافی را بسنجند. نتایج نشان داد سطوح اضطراب و خستگی گزارش شده در بین نیروهای کار کاهش یافت، در حالی که سلامت روانی و جسمی بهبود پیدا کرد.

بسیاری از پاسخ‌دهندگان نظرسنجی گفتند که با کم شدن یک روز کاری ایجاد تعادل بین کار با تعهدات خانوادگی و اجتماعی آسان‌تر است.

برندان برچل، جامعه شناس و سرپرست بخش تحقیقات دانشگاه کمبریج، می گوید: «قبل از آزمایش، بسیاری از افراد این سوال را مطرح می کردند که آیا ما شاهد افزایش بهره وری برای جبران کاهش زمان کار خواهیم بود یا خیر، این دقیقاً همان چیزی است که ما به آن رسیدیم.»

دیوید فرین، محقق در دانشگاه کمبریج، گفت: «ما واقعاً از نتایج دلگرم شده‌ایم، که نشان می‌دهد تبدیل هفته به 4 روزکاری با مزایای متعدد برای شرکتها همراه است.» مصاحبه‌ها نشان می‌دهد که چگونه شرکت‌ها ساعات کاری را بدون به خطر انداختن اهداف کاهش می‌دهند. روش‌های رایج برای این کاهش روزکاری شامل جلسات کوتاه‌تر با برنامه‌های واضح‌تر بود.

یک روز تعطیل برای برخی از والدین کودکان خردسال، به معنای صرفه جویی در هزینه های مراقبت از کودک است. افراد گزارش دادند که از فعالیت های خود بیشتر لذت می برند. برخی علایق جدیدی پیدا کردند، در حالی که برخی دیگر از این زمان برای کسب مدارک حرفه ای استفاده کردند. وقتی نوبت به فرهنگ کاری می رسید، کارمندان عموماً حس مثبت داشته و احساس می کردند که برای کارفرمای خود ارزش بیشتری دارند و هدف مشترکی را که از تلاش برای موفقیت در هفته چهار روزه ناشی شده، توصیف می کنند.

دانشمندان اشاره کردند که مهم است شرکت ها در مورد مزایای هفته چهار روزه فراتر از بهره وری و رفاه بیشتر فکر کنند زیرا هفته کوتاه‌تر حتی ممکن است با کاهش رفت‌وآمدها، ردپای کربن را کاهش دهد (با این فرض که بیشتر مردم در روز تعطیل خود سفر نمی‌کنند یا به میزان قابل توجهی کمتر سفر می‌کنند). یک هفته چهار روزه می‌تواند تأثیر مثبتی روی زنان دارد زیرا طبق گزارش ها این جنس از افراد بیشترین افزایش در رفاه را گزارش کردند.

 

@tajrishonline

ما را دنبال کنید