تحلیلگران درباره بحران بانکی آمریکا چه می‌گویند؟

پس از فروپاشی ۲ بانک آمریکا و ثبت رکورد خروج سرمایه از بانک‌های وام‌دهنده کوچک‌تر، صنعت بانکداری این کشور که نگران بحران بانکی بود، اکنون نگران رشد اقتصادی است.

به گزارش از وبگاه رویترز، بر اساس داده‌های منتشرشده از سوی فدرال رزرو (بانک مرکزی آمریکا) در روز جمعه، پس از فروپاشی بانک سیلیکون ولی در ۱۰ مارس (۱۹ اسفند)، سپرده‌های بانک‌های کوچک آمریکا با ۱۱۹ میلیارد دلار کاهش به ۵.۴۶ تریلیون دلار رسید. در ادامه، نظرات تحلیلگران مؤسسه‌های مالی معتبر آمریکا را مرور می‌کنیم.

تحلیلگران شرکت خدمات مالی و بانکداری گلدمن ساکس، در یادداشتی با اشاره به تولید ناخالص داخلی نوشتند: انتظار داریم که فشار بر سامانه بانکی بر رشد اعتبار تأثیر بگذارد، که به نوبه خود باعث کاهش رشد تولید ناخالص داخلی واقعی خواهد شد.

یان هاتزیوس (Jan Hatzius)، اقتصاددان ارشد گلدمن ساکس، نوشت: بازارهای مالی به دلیل شفاف‌نبودن قصد دولت در زمینه تضمین سپرده‌های مشتریان، ناآرام خواهند ماند. وی افزود: سرمایه‌گذاران نیز نگران تزلزل اعتماد سپرده‌گذاران و تردیدی هستند که بر بانک‌های کوچک‌تر سایه انداخته است.

تحلیلگران مؤسسه مالی بارکلِیز نیز در یادداشتی در هفته گذشته نوشتند که شرایط سخت‌تر اعتباری، فشار زیادی بر فعالیت‌های اقتصادی وارد می‌کند؛ اما اثر آن تا زمانی که وضعیت به «بحران تمام‌عیار بی‌اعتمادی» تبدیل نشود، فاجعه‌بار نخواهد بود.

نیل کَشکَری (Neel Kashkari)، رئیس شعبه بانک فدرال رزرو در مینیاپولیس، روز یکشنبه به شبکه سی‌بی‌اس گفت: فشارهای اخیر در بخش بانکی و احتمال تخریب اعتبار بعدی، آمریکا را به رکود نزدیک‌تر می‌کند.

تحلیلگران گلدمن ساکس در گزارشی نوشتند که سیاست‌های دولت، از جمله بیمه‌کردن سپرده‌ها برای ۲ بانک وام‌دهنده و ورشکسته سیلیکون‌ولی و سیگنچر، و تأمین نقدینگی بیشتر برای بانک‌ها، فشار را بر سامانه مالی محدود کرده، اما از بین نبرده است.

نهادهای تنظیم‌گر آمریکا در روز دوشنبه اعلام کردند که از معامله‌ای که در آن بانک فِرست سیتیزِنز، که یک وام‌دهنده منطقه‌ای است، بانک ورشکسته سیلیکون‌ولی را تصاحب می‌کند، حمایت می‌کنند؛ خسارتی که در نتیجه این اقدام به صندوق بیمه دولتی وارد می‌شود، ۲۰ میلیارد دلار تخمین زده شده است.

تحلیلگران بانک آمریکا در یادداشتی نوشتند: فشار بر سامانه بانکی همچنان بالا است، اما نشانه‌هایی از ثبات وجود دارد. به نظر می‌رسد رشد بودجه اضطراری بانکی تعدیل شود.

تحلیلگران بانک یوبی‌اِس در یادداشتی عنوان کردند که داده‌های فدرال رزرو باید این اطمینان را ایجاد کند که فشارهای مالی کوتاه‌مدت‌تر از آن چیزی است که بتواند ترس ایجاد کند.

@tajrishonline

ما را دنبال کنید