جهش قیمت‌ها در بازار نفت

با آماده شدن روسیه برای کاهش تولید خود، روند قیمت نفت در بازار جهانی صعودی شده‌است.

 قیمت نفت روز جمعه به دلیل محدودیت های عرضه پیش بینی شده افزایش یافت زیرا روسیه برای کاهش تولید در ماه مارس آماده می شود. با این حال، افزایش شدید ذخایر نفت خام ایالات متحده، دستاوردهای بیشتر را در جهتصعود قیمت نفت، محدود کرد.

هر بشکه نفت خام وست تگزاس امروز با افزایش قیمت ۷۵ سنتی به قیمت ۷۶ دلار و ۱۴ سنت رسیده‌است و هر بشکه نفت خام برنت نیز با افزایش ۸۱ سنتی به قیمت ۸۳ دلار و ۲ سنت رسیده‌است.

در ۱۰ فوریه، الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه گفت که روسیه تولید نفت خام را در ماه مارس ۵۰۰۰۰۰ بشکه در روز کاهش خواهد داد. نواک بعداً اعلام کرد که کشورش قصد دارد بیشتر صادرات نفت خود را به کشورهای غیر تحریم کننده ارسال کند.

نواک گفت که روسیه ۸۰ درصد نفت خام و میعانات گازی و ۷۵ درصد از محصولات پالایش شده خود را به کشورهای "دوست" خواهد فروخت.

بر اساس داده‌های منتشر شده توسط اداره اطلاعات انرژی (EIA)، ذخایر نفت خام تجاری ایالات متحده، بزرگترین مصرف‌کننده نفت جهان، با حدود ۷.۶ میلیون بشکه افزایش به ۴۷۹ میلیون بشکه رسید که در مقابل انتظار بازار برای افزایش تقریباً ۹.۹ میلیون بشکه‌ای بود.

افزایش بیش از حد انتظار ذخایر حاکی از کاهش تقاضای نفت خام است که قیمت ها را کاهش می دهد.

در کنار کاهش تولید روسیه قیمت نفت تحت فشار بیشتر از افزایش ارزش دلار قرار گرفت.

شاخص دلار آمریکا که ارزش دلار آمریکا را در برابر سبدی از ارزها از جمله ین ژاپن، پوند انگلیس، دلار کانادا، کرون سوئد و فرانک سوئیس اندازه گیری می کند، با ۰.۰۳ درصد افزایش به ۱۰۴.۵۶ واحد رسید.

@tajrishonline

ما را دنبال کنید