دولت نتانیاهو در آینده نزدیک فرو می پاشد؟

یک تحلیل‌گر مسائل خاورمیانه گفت: با توجه به گرایش‌های افراطی و دیکتاتورمآبانه نتانیاهو احتمال از بین رفتن ائتلاف و در نتیجه برگزاری انتخابات مجدد برای تشکیل دولت بسیار زیاد است.

بحران‌های رژیم اسرائیل همچنان ادامه دارد و دولت نتانیاهو هر روز به فروپاشی نزدیک‌تر می‌شود. طرح اصلاحات قضایی نتانیاهو که با هدف از بین بردن استقلال قوه قضاییه این رژیم ارائه شد به اعتراضات خیابانی گسترده‌ای دامن زد. تا جایی که احتمال از بین رفتن دولت او که پس از پنج انتخابات تشکیل شد وجود دارد.

در چنین شرایطی سید صباح زنگنه تحلیل‌گر مسائل خاورمیانه به همشهری آنلاین می‌گوید که احتمال برگزاری دوباره انتخابات در اسرائیل بسیار بالاست و بحران‌های این رژیم همچنان ادامه دارد.

در ادامه مشروح این گفت‌وگو را می‌خوانید.

ریشه بحران‌های امروز رژیم اسرائیل چیست؟ فکر می‌کنید این بحران‌ها به چه سمتی پیش می‌رود؟

رژیم اسرائیل بر خلاف همه حکومت‌ها و رژیم‌های سیاسی دنیا مسیر خلاف جهتی را انتخاب کرده و به وجود آمده است. در حالی رژیم‌های سیاسی مختلف از سوسیالیستی گرفته تا فاشیستی منشاء مشخصی دارند. منشاء رژیم‌ها و حکومت‌ها این است که باید سرزمینی باشد و ملتی در آن سرزمین حضور داشته باشند و سپس جریانات سیاسی به وجود می‌آیند و دولت تشکیل می‌دهند. در ادامه نیز نیازمندی‌های یک دولت اعم از نیروی نظامی و غیره را بر پایه آن شکل می‌گیرند. اما در اسرائیل این روند برعکس بوده است. در این رژیم ابتدا گروه‌های تروریستی مثل آرگون، اشترن و دیگر گروه‌ها شکل گرفتند و افراد مسلحی مثل میلیشیا با کشتار مردم و تخریب خانه‌ها و مزارع‌ آن‌ها جا پیدا کردند و زمینه فراهم کردند که مردم یهود را از کشورهای مختلف جذب کنند. به این ترتیب مردمی را ساکن سرزمین فلسطین کردند و سپس دولتی تشکیل دادند و در کنار نیروهای میلیشیایی، ارتش و پلیس و سایر نهادهای لازم را به وجود آوردند. بنابراین تاسیس این رژیم تاسیسی غیرطبیعی و بر خلاف طبیعت حکومت‌ها و رژیم‌هاست. مانند موجودی است که به صورت مصنوعی و ساختگی بخشی از قسمت‌های دست و پا و سر و شکم حیوان‌های مختلف را کنار هم گذاشته باشند و بخواهند حیات داشته باشد.

 این رژیم در ذات خود مصنوع و ساختگی است و پیامدهای آن نیز انواع درگیری‌ها، اختلاف‌ها، کشتارها و تضادهای اجتماعی و سیاسی است. این پدیده‌ها برای این موجود مصنوعی طبیعی به حساب می‌آیند.

در چنین شرایطی گفته می‌شود انشقاق جامعه اسرائیل بیش از پیش سرعت گرفته است. شما این وضعیت را چطور ارزیابی می‌کنید؟

بله همینطور است. از نظر تاریخی نسلی که این رژیم را تاسیس کردند تئوری صهیونیسم را محور شکل‌گیری جمعیت قرار دادند. اما آن نسل منقضی و تمام شده است و امروز نسل‌هایی به وجود آمدند که تفکر صهیونیستی را نمی‌فهمند و قبول ندارند. از سوی دیگر با پیوند قومیت‌ها مختلف از آفریقا، اروپا، آسیا و آمریکا با یکدیگر اعضا رفته‌رفته ناهماهنگی و غیرسازگاری بیشتری پیدا کردند و هرازگاهی حتی پس زده می‌شوند. مثل بدنی که اعضای غیرسازگار به آن پیوند بزنند و آن اعضا را پس بزند. این وضعیت در سطح جامعه اسرائیلی‌ها نیز وجود دارد و خیلی افرادی که از نژادها و قومیت‌ها مختلف جمع کردند در حال انشقاق هستند. چراکه آن تفکرات و باورهایی که این جمعیت‌ها را در گذشته منسجم کرده بود دیگر وجود ندارد. در این وضعیت شکاف‌های جمعیتی، نسلی، سیاسی و اجتماعی روز به روز بیشتر می‌شود و پدیده‌هایی به وجود آوردند که منجر به اختلافات گسترده شده است و آن‌ها دیگر نمی‌توانند یکدیگر را بپذیرند.  

دولت نتانیاهو امروز متزلزل‌تر از همیشه شده. چرا این اتفاق رخ داده است؟

دولت‌هایی که به وجود می‌آیند ناشی از همین تضادهای بین اعضای بدن زمخت و مصنوعی هستند. لذا گاهی دولت‌ها تندوری مذهبی هستند و گاهی گروه‌های چپ‌گرا به قدرت می‌رسند و گاهی حتی گروه‌های سکولار دولت تشکیل می‌دهند. نکته اینجاست که هیچ یک از این گروه‌ها در رژیم اسرائیل دیگری را قبول ندارد و دیدید که دولت نتانیاهو نیز پس از پنج انتخابات تشکیل شد که در نوع خود پدیده عجیب و غریبی است. این موضوع حکایت از نامنسجم‌ بودن کل روند شکل‌گیری جامعه مذهبی و سیاسی این رژیم است.

فکر می‌کنید احتمال از بین رفتن ائتلاف و برگزاری انتخابات دوباره وجود دارد؟

این احتمال بسیار وارد است. به ویژه با توجه به گرایش‌های افراطی و دیکتاتورمآبانه نتانیاهو احتمال از بین رفتن ائتلاف و در نتیجه برگزاری انتخابات مجدد برای تشکیل دولت بسیار زیاد است.

@tajrishonline

ما را دنبال کنید