راهکار مربی ایرانی تیم ملی تیراندازی اندونزی برای حل مشکل فشنگ

سرمربی تیم ملی تیراندازی باتفنگ اندونزی از پیشرفت این کشور در آسیا و جهان تا مشکلات و شرایط سخت تیراندازان ایرانی با فارس به گفت‌وگو پرداخت.

به گزارش خبرنگار ورزشی ، علیرضا اینانلو یکی از مربیان تیراندازی کشورمان است که سابقه سرمربیگری تیم ملی را هم در کارنامه خود دارد. او در سال 1399 به عنوان سرمربی تیم ملی تیراندازی اندونزی انتخاب شد تا فصل جدیدی را در مربیگری خود و تیراندازی اندونزی آغاز کند. اینانلو موفق شد در اندونزی اولین ها را رقم بزند و اولین مدال طلا در رقابت های آسیایی و جهانی را برای این کشور به دست آورد.

با توجه به برنامه خوب این مربی و کسب نتایج درخشان، مسئولان فدراسیون تیراندازی اندونزی به فکر این افتادند تا قرارداد این مربی را تمدید کنند. اینانلو که از بدو حضورش در اندونزی تیراندازی این کشور را متحول کرده است و در صدد است تا با شاگردان خود تعداد زیادی از سهمیه‌های المپیک پاریس را کسب کند. به بهانه این موفقیت‌ها و شرایط تیراندازی کشورمان با علیرضا اینانلو به گفت‌وگو نشستیم که در ادامه آن را می‌خوانید:

 من به همراه تیم ملی اندونزی اولین ها را برای این کشور رقم زدیم

در حال حاضر اندونزی تیم تفنگ خوب و منسجمی دارد

 قرارداد من با اندونزی یک ساله است ولی ممکن است تا 2 سال دیگر در این کشور بمانم

تغییر قوانین فدراسیون جهانی برای توزیع سهمیه المپیک کار را برای تیم‌هایی مانند ایران سخت کرده است

 مشکل فشنگ ایران برای امروز نیست فاصله حضور صداقت در فینال المپیک توکیو به اندازه یک تار مو بود

 ملی‌پوشان ایران اگر اردوها و شرایط آمادگی خوبی داشته باشند می توانیم انتظار نتیجه خوب داشته باشیم

 در اندونزی تقریباً به آن چیزی که می‌خواستم رسیدم

 در طول مدتی که در اندونزی بودم مسئولان ایران را تنها در رقابت‌های بین المللی دیدم در خصوص سرمربیگری در تیم ملی با من صحبت کردند اما من با اندونزی قرارداد امضا کرده بودم

 شرایط فراهم شود دوست دارم به تیم ملی ایران برگردم

 سال گذشته برای اندونزی سال بسیار خوبی بود

 تیم ایران ۵ - ۶ برابر قوی‌تر و مستعدتر از اندونزی است

تنها راهی که فدراسیون تیراندازی ایران برای حل مشکل فشنگ دارد برگزاری اردوهای مشترک در کشورهای دیگر است

 ابتدای سال 2024 مهم ترین بخش تیراندازی اندونزی در آسیا است

 در المپیک قبل ورزشکاران ایرانی نشان دادند که تیراندازی لایق بهترین ها است

 تنها ناکامی تیم ملی اندونزی برای من در سال 1401 عدم حضور در رقابت های جهانی هند بود

 امیدوارم سال 1402 سال بسیار خوبی برای مردم ایران و ورزشکاران کشورم باشد

 اول از همه از شرایط خودتان و تیم ملی اندونزی برای ما صحبت کنید، اوضاع چگونه است؟

خدا را شرایط خوبی در تیم ملی اندونزی حاکم است، از موقعی که ما شروع کردیم روند رو به جلو داشتیم. می‌توانم بگویم کار را از صفر شروع کردیم و بعد از آن هم تیم تفنگ که پیشرفت می کرد تیم تپانچه هم انگیزه پیدا کرد و امروز آن ها هم به جای بسیار خوبی رسیده‌اند. ما در تفنگ به یک سری از اولین ها دست پیدا کردیم اولین سهمیه المپیک، اولین مدال جهانی و اولین مدال آسیایی که برای ما بسیار مهم و با ارزش است. در ادامه هم که اخیرا در مسابقات جام جهانی موفق شدیم مدال طلای میکس تفنگ خفیف را به دست آوریم. در این 3 سالی که در اندونزی بودم موفق شدیم انواع اولین ها را در این کشور رقم بزنیم.

 در حال حاضر تیم تفنگ اندونزی تیم خوب منسجمی است و تیم بانوان تیراندازی این کشور هم در رشته تفنگ بادی عملکر بسیار خوبی داشته است میانگین سنی تیم بانوان امروز به زیر 19 سال و بلکه کمتر رسیده است. کم‌کم بزرگسالان از تیم ملی فاصله گرفتند. در حال حاضر اکثر نوجوانان و جوانان به سطح تیم ملی بزرگسالان رسیده اند و در بدنه تیم اصلی قرار گرفته‌اند. درمورد آقایان هم همین اتفاق در حال رخ دادن است ولی معمولاً یک مقدار سرعت پیشرفت  نسبت به خانم‌ها کمتر است. در واقع سرعت رشد بانوان در تفنگ بیشتر از آقایان است و زودتر به نتایج بالا دست پیدا می‌کنند، چیزی که شاید برای آقایان حدود 2 سال طول بکشد. 

  قرارداد شما تا چه زمانی با کشور اندونزی پابرجا خواهد بود و تا کجا با این کشور ادامه خواهید داد؟

در حال حاضر شرایط است خوب است وبه مدت یک سال دیگر هم قراردادم را تمدید کردم. با توجه به این که امسال سال بسیار مهمی از نظر وجود رویدادهای انتخابی المپیک و بازی‌های آسیایی است از من خواستند تا پایان سال 2023 هدایت این تیم را باز هم عهده دار باشم. درواقعا قرارداد من با اندونزی یک ساله است اما آن ها درخواست دارند که در 2 سال آینده هم در این کشور حضور داشته باشم که همه چیز به شرایط بستگی دارد. نمی توانم قطعی بگویم ولی ممکن است برای 2 سال آینده هم سرمربی تیم ملی اندونزی بمانم.

 شرایط کنونی برای ملی پوشان ایران خوب نیست و در رنکینگ جهانی رتبه های خوبی را ندارند این موضوع را برای آینده تیراندازان کشورمان چطور ارزیابی می کنید؟

امسال کمی قوانین فدراسیون جهانی متفاوت تر از سال‌ها گذشته است. در دوره های قبل در جام جهانی سهمیه المپیک توزیع می‌شد که کمی کار را برای کشورها و تیراندازان راحت می‌کرد اما امسال تنها در مسابقات قهرمانی جهان و مسابقات قاره‌ای سهمیه‌های المپیک توزیع می‌شود و بقیه سهمیه ها هم از طریق رنکینگ جهانی بین ورزشکاران توزیع خواهد شد که این موضوع کارار سخت می کند. چرا که اکثر تیراندازان باید در بیشتر رقابت‌های بین المللی شرکت کنند تا بتوانند رنکینگ خود را افزایش دهند. متأسفانه این موضوع برای تیم‌هایی مانند ایران سخت است که بتوانند در همه رقابت‌های بین المللی شرکت کنند و رنکینگ خود را بالا ببرند تا کسب سهمیه کنند. در بعضی از رشته‌ها مانند تکواندو و شمشیربازی از اول با رنکینگ بوده است و کلا بر اساس رنکینگ سهمیه المپیک بین ورزشکاران توزیع می شود. برای رشته تیراندازی ها در حال حاضر تقریبا این چنین شده است.

 با این شرایط سخت کم بوده فشنگ و مهمات و بالا رفتن قیمت ارز در ایران امیدوارم ملی پوشان کشورمان بتوانند در رقابت‌ها شرکت کنند و رنکینگ خود را بالا نگهدارند. تا آنجایی خبر دارم هنوز مشکل فشنگ برای تیراندازی ایران حل نشده است. با توجه به قیمت ارز هم قیمت ساچمه و مهمات چند برابر شده است. این موضوع قطعا شرایط را برای فدراسیون سخت می‌کند. یادم می آید زمانی هم که من در تیم ملی حضور داشتم برای رفع این مشکلات سعی می کردیم اردوهای برون مرزی برگزار کنیم تا به نحوی این موضوع را پشت سر بگذاریم اما در حال حاضر با وجود شرایط اقتصادی این کار هم برای فدراسیون سخت است.

 این موارد چقدر روی نتیجه گیری تیراندازان کشورمان تأثیر می‌گذارد؟

اگر بخواهیم درباره بحث نتیجه گیری صحبت کنیم باید بگویم که این موضوع تنها به شرایط آمادگی تیراندازان بر می‌گردد. شما بهترین تیم و مربی دنیا را داشته باشید اما اگر شرایط آمادگی خوبی را نداشته باشید نمی توانید نتیجه خوبی را بگیرید. من نمیخواهم مقایسه کنم ولی در تیراندازی این مسئله خیلی خیلی مهم است. اگر شرایط آمادگی یک تیم بیشتر از 50 درصد نباشد نمی‌تواند نتیجه خوبی را بگیرد. تیم تفنگ در المپیک توکیو بهترین رتبه‌اش نهمی بود و فاصله تیرانداز ایرانی با فینال یک تار مو بود. وارد فینال شدن و مدال گرفتن یک داستان دیگر است که امکان دارد برای هر شخصی اتفاق بیوفتد. در تپانچه شما شاهد بودید که جواد فروغی به فینال رسید و در ادامه قهرمان شد و مدال طلا گرفت.

امکان داشت در تفنگ هم مهیار صداقت وارد فینال شود و طلایی شود. تیم ملی تفنگ و تپانچه شرایط خوبی را داشتند و امیدوارم در ادامه هم بتوانند اردوهای خوبی را پشت سر بگذارند. اگر اردو و آمادگی خوبی داشته باشند می شود می شود انتظار داشت اما اگر اردوی و آمادگی خوبی برای تیراندازان نباشند نمی شود انتظار داشت که موفقیت‌های گذشته تکرارشود.

در مدت زمانی که در اندونزی بودید چقدر توانستید به اهدافی که داشتید برسید؟

در مدت زمانی که در اندونزی حضور داشتم تقریبا توانستم به آن چیزی که می خواستم برسم ولی خوب می توانم بگویک کمی کمرنگ بود آن هم به این دلیل بود که مدت زمان زیادی را در دوران کرونا بودیم حدود یک سال و نیم تمام رقابت‌ها لغو شد و نتوانستیم آن طور که برنامه ریزی کرده بودیم پیشرفت کنیم. بعد از آن تمرینات خودمان را از سر گرفتیم و در سالی که گذشت 2 میزبانی جام جهان و قهرمانی سلاح‌های بادی آسیا را داشتیم. این مسابقات به ما کمک زیادی کرد. در حال حاضر هم شرایط بسیار خوبی داریم. رئیس فدراسیون تیراندازی اندونزی هم برای 4 سال دیگر به عنوان رئیس فدراسیون انتخاب شد. این موضوع برای ما بسیار اتفاق خوبی بود چرا که می توانیم برنامه هایی که داریم را به خوبی پیش ببریم. خودم به شخصه تا به امروز به 70 درصد برنامه ای که می خواستم رسیده‌ام و امیدوارم درآینده شرایط خوب باشد تا بتوانیم سهیمه های زیادی را کسب کنیم. ما در گذشته تنها یک سهمیه المپیک گرفتیم و اگر این سهمیه 2تا یا بیشتر شود پیشرفت بسیار خوبی برای اندونزی محسوب می شود.

 تا به امروز از مسئولان تیراندازی کشور با شما تماس گرفته‌اند که پیگیر شرایط شما باشند؟

در این مدتی که در اندونزی بودم تنها زمانی که در مسابقات تیم ملی ایران حضور داشت با مسئولان ایرانی دیدار داشتم اما اینکه بگویم اینجا باشم و مسئولان به صورت تلفنی با من تماس بگیرند نه چنین چیزی نبوده است. فقط اخیرا در خصوص شرایط تمرین و اینکه تیم ملی تیراندازی ایران بتواند به اندونزی بیاید و تمرین داشته باشند تماس گرفتند. آن هم برای این است که اندونزی به لحاظ فشنگ و مهمات دچار مشکل نیست.

 آیا با شما صحبتی شده است تا به ایران برگردید و هدایت تیم ملی را بر عهده بگیرید؟

در این مدت که من اندونزی بودم خوب فقط گاهی که میران رود سفرها ملاقات می کردم بعضی موقع ها مسئولین حال و احوال می‌کردند و این که بگم اینجا تلفن اینه تلفن ارتباط نبودن چرا فکر کنم توی این مدتی که دو بار فقط بابت اینکه در مورد تمرینات شرایط این شرایط اینکه چطوری تیم بهتون بیاد اینجا و تمرین داشته باشه چون اینجا خوب مشکل فشنگ و مهمات ندارد ولی بابت برگشتم نه صحبتی نشده در یکی از سفرها یکی از دوستان از من پرسید و من گفتم به دلیل اینکه با اندونزی قرارداد دارم روی قراردادم پایبند هستم و باید در اندونزی بمانم. خیلی دوست دارم شرایط ب گونه ای باشد که بتوانم برگردم مانند لازلو‌ای که پس از 30 برگشت ولی باز هم می‌گفت دوست دارم تجربه‌هایم را در اختیار ورزشکاران کشورم قرار دهم. من هم دوست دارم تجربیاتی که به دست آورده و می آورم را یک روزی در اختیار تیراندازان کشورم انتقال دهم تا بتوانند در بام آسیا و جهان بایستند و شاهد موفقیت های بیشتر آن ها باشم.

 سال گذشته برای شما و تیم ملی اندونزی و همچنین برای تیم تیراندازی ایران چطور گذشت؟

سال گذشته سال بسیار خوبی برای اندونزی بود چرا که در فوریه میزبان رقابت های جایزه بزرگ اندونزی بودیم و تیم‌های بسیار خوبی هم به دلیل رقابت ها شرکت کرده بودند و بعد از آن هم مسابقات سی گیمز که یکی از مسابقات بسیار مهم برای جنوب شرق آسیا محسوب می شود. ما سال گذشته بهترین نتایج تاریخ تیراندازی اندونزی را کسب کردیم. تیم تفنگ اندونزی با سه طلا، دو نقره و یک برنز به لحاظ عملکرد سال بسیار خوبی برای اندونزی بود. ولی ماأسفانه بعضی از مسابقات را از دست دادیم. اما به آن نتیجه‌ای که خودمان می خواستیم رسیدیم. در مورد ایران شرایط کمی متفاوت تر بوده، ایران به دلیل شرایط اقتصادی که به وجود آمده است بسیاری از رقابت های جهانی را از دست داد.

تیم ایران ۵ - ۶ برابر تیمی که من در اندونزی دارم قوی‌تر و مستعدتر هستند اما شما می‌دانید که همه چیز به نحوه آماده سازی تیم مربوط است. تیمی که بتواند خود را به خوبی آماده کند می‌تواند در رقابت های بزرگم شگفتی‌ساز شود. با توجه به شرایط اقتصادی و قیمت ارزی که در ایران به وجود آمد تیم ملی تیراندازی کشورمان رقابت های زیادی را از دست داد. قیمت ارز نه تنها در اعزام آنها به مسابقات بلکه در تهیه ساچمه و فشنگ برای تمرینات هم تاثیرگذار خواهد بود و در ادامه کار را برای ملی‌پوشان ایران سخت خواهد کرد.

تنها راهی که فدراسیون تیراندازی ایران برای حل مشکل دارد برگزاری اردوهای مشترک در کشورهای دیگر است. یادم می‌آید زمان من و لازلو با هم این کار را انجام می دادند تا بحث فشنگ و مهمات برای ملی‌پوشان دغدغه نباشد. من خودم اینجا در اندونزی هر کاری که از دستم بر بیاید چه بابت تمرین و چه بابت تهیه فشنگ و مهمات برای تیم ملی انجام می دهم. اگر برنامه‌ای هم برای حضور در اندونزی را هم داشته باشند کمک میکنم تا این اتفاق برای تیم ملی ایران رقم بخورد.

 سال 1402 سال بسیار مهمی برای همه ورزشکاران است به خصوص ورزشکاران ایران چرا که کسب سهمیه المپیک و بازی‌های آسیایی را پیش رو دارند و سال آینده هم المپیک؛ امسال را چطور می بینید؟

بله، امسال هم سال کسب سهمیه است و خوشبختانه ۱۶ سهمیه المپیک قاره ای که قرار است برای آسیا توضیح شود به اندونزی سپرده شده است که ما میزبان هستیم. دوره قبل هم این مسابقات به میزبانی قطر برگزار شد. این مسابقات در بهمن سال ۱۴۰۲ و فوریه سال ۲۰۲۴ در کشور اندونزی برگزار خواهد شد و رقابت‌های بسیار مهمی هم برای ما و هم برای تمام کشورهای آسیایی است. قبل از این مسابقات هم بازی‌های آسیایی هانگژو را هم داریم اما مسئله‌ای که رابطه هم گفتم باز هم به آن اشاره می‌کنم این است که بیشتر سهمیه های المپیک برای پاریس از طریق رنکینگ بین ورزشکاران توزیع خواهد شد. همین موضوع باعث شده است تا کشورها تلاش کنند تا رنکینگ ورزشکاران خود را در بالاترین سطح ممکن حفظ کنند.

همچنین ورزشکاران با توجه به این شرایط باید در تمامی مسابقات بین المللی شرکت کنند تا بتوانند صاحب رنگینگ خوبی شوند و امیدی برای کسب سهمیه از طریق رنگ داشته باشند. امسال سال سختی است هم برای ما که میزبان هستیم و هم برای تیم ملی کشورمان که در دوره قبل موفق شده بود شش سهمیه را به دست آورد. امیدوارم در این دوره هم بتوانند به اندازه دوره قبل و یا بیشتر کسب سهمیه کنند. در المپیک قبل ورزشکاران ایرانی نشان دادند که تیراندازی پتانسیل این را دارد که بتواند در المپیک هم صاحب مدال شود. امیدوارم پشتیبانی و حمایت از تیم ملی تیراندازی کشورمان بیشتر از قبل تر شود تا بتوانند نتایج خوبی را رقم بزنند.

امسال به دلیل تمرینات تیم ملی نتوانستید به ایران بیاید و نوروز را درکنار خانواده خودتان باشید.

من به سهم خودم سال ۱۴۰۲ را به تمام هموطنان عزیزم تبریک عرض می کنم امیدوارم امسال سال بسیار خوبی برای مردم و جامعه ورزش کشور باشد. من سال گذشته نوروز را در ایران بود اما امسال به دلیل رقابت های بین المللی که پیش رو داشتیم در تمرینات تیم ملی اندونزی بودم و همین باعث شد که به ایران سفر نکنم. ما هم در پایان سال ۱۴۰۱ قرار بود در مسابقات جهانی هند شرکت کنیم که متاسفانه به دلیل برخی از مشکلات به وجود آمده نتوانستیم به این مسابقات اعزام شویم در مقابل تیم ایران هم به دلیل مشکلاتی که داشتن نتوانستند در این رقابت‌ها شرکت کنند. در واقع آرزو می کنم که امسال سال خوبی توأم با موفقیت و سلامت برای تمامی ورزشکاران باشد.

@tajrishonline

ما را دنبال کنید