دبیر خطاب به رنگرز و درستکار: توقع من بیشتر از این هاست/ تمام‌قد پای شما ایستاده‌ام

جلسه رئیس فدراسیون کشتی با کادر فنی تیم‌های ملی کشتی آزاد و فرنگی برگزار شد.

 علیرضا دبیر در این جلسه با تأکید بر اینکه سال سختی از لحاظ فنی پیش روست، تصریح کرد: حضور در رقابت‌های قهرمانی آسیا، بازی‌های آسیایی و قهرمانی جهان که کسب سهمیه المپیک نیز هست، امیدهای جهان و مسابقات جام جهانی کشتی فرنگی در تهران را امسال پیش رو داریم و اگر از الان برنامه‌ریزی و مدیریت مناسب به جهت هماهنگی‌های لازم نشود، قطعا به مشکل برخواهیم خورد.

دبیر اظهار کرد: موضوع دیگر، برنامه‌ریزی کادرهای فنی برای حضوری موفق در رقابت‌های پیش رو است. ما به عنوان فدراسیون کشتی تمامی پشتیبانی را از نظر تغذیه، اسکان، پرواز، اهدای جوایز و ... انجام می‌دهیم و خیالتان از بابت فدراسیون راحت باشد. من تمام‌قد پای شما ایستاده‌ام و تنها خواست من این است که تیم‌های ملی بدون حاشیه و در آرامش کامل، برنامه‌های خود را جلو ببرند.

او ادامه داد: معتقدم اگر قرار باشد کار فنی خوب پیش برود، باید سرمربی تیم ملی اول از همه خودش پای کار باشد و مانند یک فرمانده در جلوی لشگر قرار بگیرد. کار، با نظم به سرانجام می‌رسد و سرمربی ناظم این کار است.

رئیس فدراسیون کشتی گفت: به عنوان مثال سرمربی باید خودش از همه زودتر بیدار شود و در غذاخوری به جهت صبحانه حضور داشته باشد تا کشتی‌گیر هم به خود اجازه ندهد که تأخیری در کار داشته باشد. این موضوع باید در تمامی جهات نیز تسری داشته باشد. اولین نفری که در تمرین حاضر می شود سرمربی باشد تا کشتی‌گیران نیز نظم را یاد بگیرند و از سوی دیگر همه حواسشان جمع می‌شود که فرمانده نفر اول است و به همه چیز به صورت کامل احاطه دارد.

او اظهار کرد: کشتی کار پرزحمتی است، چه قهرمان‌شدن، چه سرمربی‌بودن و چه رئیس فدراسیون بودن در کشتی سختی دارد و خدا به زحمت و پشتکار برکت می‌دهد.

دبیر ادامه داد: موضوع دیگر اینکه سرمربیان تیم‌های ملی حتما باید گزارش کار خود را به فدراسیون بدهند و برای اینکار باید برنامه‌ریزی کنند و با گرفتن گزارش کار روزانه از مربیان و برگزاری جلسات فنی، تمامی مسائل و موارد را به صورت مکتوب ارائه دهند تا من نیز در جریان روند تمامی کارها باشم.

او ادامه داد: هیچ دخالتی در بحث فنی ندارم؛ مگر اینکه از من مشورت بخواهند؛ چرا که از عملکرد فنی رنگرز و درستکار اطمینان کامل دارم. هیچ‌وقت رفاقت را در کار دخالت نمی‌دهم و همه می دانند در کار با کسی شوخی ندارم.

رئیس فدراسیون کشتی اظهار کرد: به عنوان رئیس فدراسیون وقتی که کشتی‌گیران مشکلی دارند، حتما وظیفه دارم به آنها کمک کنم و روحیه من اینگونه است که مشکلات آنها را حل کنم. همه کشتی‌گیران نیز این موضوع را می‌دانند که در بحث‌های فنی باید به سرمربیان خود رجوع کنند. پس برداشت اشتباه نشود که به دنبال دخالت فنی هستم بلکه به دنبال رفع مشکلات شخصی و رفع دغدغه‌های آنها هستم.

دبیر گفت: کشتی آزاد و فرنگی نداریم و از شما می‌خواهم که یکی باشید و همفکری در بین مربیان آزاد و فرنگی باشد و اگر ایرادی دیدید یا ایده‌ای دارید به یکدیگر منتقل کنید؛ چرا که همه ما برای یک هدف تلاش می‌کنیم و آن هم مدال‌آوری و در نهایت افتخار و سربلندی برای مردم و کشور عزیزمان است.

او با بیان اینکه درست زندگی‌کردن را به کشتی‌گیران یاد بدهید، گفت: یک کشتی‌گیر اگر بتواند درست زندگی کند چه از نظر اخلاقی و چه از نظر انضباطی و مباحث تمرینی موفق خواهد شد و این وظیفه کادر فنی است که تجربیات خود را در اختیار این جوانان بگذارند؛ چرا که قطعا در گذشته شما هم مشکلاتی مانند همین کشتی‌گیران داشته‌اید که می‌توانید به خوبی به آنها کمک کنید تا به موفقیت برسند.

دبیر با قدردانی از سرمربیان تیم‌های ملی گفت: اینکه سرمربیان تیم‌های ملی ما به صورت شبانه‌روزی در اردوها حضور دارند و در کنار کشتی‌گیران هستند قابل تحسین است و از شما می‌خواهم تجربیات و داشته‌های خود را به سایر مربیان تیم ملی نیز انتقال دهید؛ چرا که شما نیز برای همیشه سرمربی تیم ملی نخواهید بود و باید جای خود را به جوان‌ترها بدهید.

او با بیان اینکه اگر کار برای خدا باشد به نتیجه می‌رسد، تصریح کرد: هر کس تلاش کند به نتیجه می‌رسد اما اگر این تلاش‌کردن با نیت خدایی باشد هم برد و هم باختش پیروزی است. هر چند که در این راه حتما اذیت خواهید شد و سختی‌هایی هم خواهید کشید.

رئیس فدراسیون کشتی با اشاره به اینکه باید از لحاظ ذهنی نیز کشتی‌گیران آماده حضور در مسابقات باشند، گفت: حتما قبل از تمرینات به مدت ۱۰ دقیقه هم که شده درباره موضوعات مرتبط، برای کشتی‌گیران صحبت کنید و ذهن آنها را از تمامی جهات آماده کنید. از طرفی حتما برای تمرینات خود از قبل برنامه را به‌ریز داشته باشید و همه بدانند که کدام کشتی‌گیر با کدام کشتی‌گیر باید تمرین یا مرور کند و تصمیمات لحظه‌ای نگیرید.

دبیر در بخشی دیگر از صحبت‌هایش گفت: اگر کشتی‌گیری ببرد اولین نفر من افتخار می‌کنم و اگر شکست بخورد اولین ضربه را من می‌خورم. به عنوان مثال می‌گویم شکست و پیروزی حسن یزدانی، محمدرضا گرایی، کامران قاسمپور و محمدهادی ساروی و ... تأثیرش اول بر رئیس فدراسیون است و بعد برای سایرین و برای اینکه اتفاقات بد و شکست در کشتی نباشد شش ماه قبل پیش‌بینی‌های لازم را انجام دهید که ضربه آن را، روز مسابقه نخوریم. همه این موارد من را یاد جوانی خودم می‌اندازد و اگر در جاهایی به کشتی‌گیران سختگیری می‌کنم به خاطر این است که پیشرفت بهتری داشته و موفق‌تر باشند.

او در ادامه با اشاره به اهمیت بحث آنالیز گفت: حتما جلسات آنالیز در اتاق آنالیز باشد تا کشتی‌گیر در جو و فضای بهتری قرار بگیرد. در تمامی آنالیزها علاوه بر آنالیزور و مربی اختصاصی کشتی‌گیر، سرمربی تیم ملی نیز باید حضور داشته باشد؛ چراکه انتظار من این است که سرمربیان تیم ملی باید در تمامی جهات و کارها از سایر نفرات عقب نباشند و به تمامی مسائل مسلط باشند.

دبیر ضمن قدردانی از زحمات دکتر خدایاری، مربی بدنساز تیم ملی کشتی آزاد، گفت: جا دارد از این مرد بی‌ادعا تشکر ویژه کنم و به واقع وی را یک الگو برای دیگران می‌دانم و خدا نیز حتما کمکش می‌کند.

او با اشاره به حضور در فضای مجازی گفت: فضای مجازی کسی را قهرمان نمی‌کند. اگر کسی بخواهد به قهرمانی المپیک و جهان برسد باید تلاش کند و تمام تمرکز خود را روی تمرینات و هدفش بگذارد. کسی زرنگ است که نگذارد فضای مجازی روی او تأثیر بگذارد و هر چه از فضای مجازی دورتر باشید، تمرکزتان بیشتر است.

رئیس فدارسیون کشتی درباره جایگاه کشتی ایران در جهان گفت: رُک می‌گویم ما تا به اینجا خوب بودیم اما هنوز به جایی که حق کشتی ماست نرسیدیم و باید تمام تلاش خود را برای رسیدن به آن جایگاه به کار ببندیم و قطعا پتانسیل انجام این کار در شما وجود دارد.

دبیر خطاب به کادر فنی تیم ملی گفت: با کشتی‌گیران رفاقت کنید و حتما از جهت اخلاقی، اعتقادی، احترام به خانواده و زندگی‌کردن به آنها مشورت بدهید؛ چرا که تمامی شما تجربیات باارزشی دارید که اگر در زمان کشتی‌گیری داشتید، قطعا موفق‌تر از امروز بودید. کار باید به گونه‌ای باشد که وقتی یک کشتی‌گیر پس از دو هفته اردو به جمع خانواده‌اش بازمی‌گردد، آنها باید حس کنند که از نظر اخلاقی نیز بهتر شده است.

رئیس فدراسیون کشتی با بیان اینکه همه مربیان ایرانی خوب هستند، خاطرنشان کرد: خدا را شاکر هستم که هم سرمربیان و هم مربیان تیم ملی جزء بهترین‌ها هستند و زندگی‌شان را برای کار کشتی گذاشته‌اند و من از همه شما ممنونم. اما توقع من بیشتر از اینهاست. تیم ما باید با فاصله قهرمان دنیا شود؛ چرا که ما خیلی خوبیم و روزبه‌روز باید بهتر شویم و این را باید به دنیا ثابت کنیم که ما حرف اول را می‌زنیم که این کار در سایه توسل، توکل، پشتکار و زحمت به دست می‌آید.

در ادامه این نشست، حسن رنگرز به نمایندگی از کادر فنی گفت: از فدراسیون کشتی تشکر ویژه دارم. بنده در مدت زمانی که در کشتی بوده‌ام تاکنون چنین فضایی را مهیا و خوب برای کشتی کشور ندیده‌ام. اینکه فدراسیون کشتی باعث شده کشتی در کشور و دنیا شخصیت پیدا کند با ارزش و قابل تقدیر است.

او ادامه داد: تمامی موارد مطرح‌شده در جلسه، مد نظر کادرهای فنی خواهد بود و ما نیز مسائل را رعایت کرده و خواهیم کرد و نکاتی را که شما در این جلسه مطرح کردید، خیلی از قهرمانان و مربیان بزرگ رعایت می‌کنند.

@tajrishonline

ما را دنبال کنید