موبایل ممنوع،لمس توپ ممنوع،اعتراض ممنوع،باختن ممنوع!

مهدی رحمتی پس از دوران موفق بازیگری حالا نشان داده که یک سرمربی موفق نیز خواهد بود.

ایمان گودرزی؛ مثل تمام ورزشکاران موفق یک شبه به موفقیت نرسید و یک شبه نشد سید مهدی رحمتی. او از همان روزهای ابتدایی که فوتبالش را آغاز کرد برنامه و هدف داشت و می‌دانست برای رسیدن به قله باید در مسیر درست پیشرفت قرار گیرد. اتفاقی که در بیشتر سال‌های فوتبالی‌اش افتاد و شاید اگر غیر از یکی دو مورد تصمیمات بهتری می‌گرفت کارنامه‌اش وزین‌تر و پربارتر می‌شد. شاید اگر داستان خداحافظی او از تیم ملی و مشکلاتش با کارلوس کی‌روش پیش نمی‌آمد، آمار مهدی رحمتی خیلی بیشتر از اینها می‌شد. اما با همه اینها او بدون تردید یکی از بهترین دروازه‌بان‌های تاریخ فوتبال کشورمان است. بازی‌های درخشان او آنقدر زیاد است که پرداختن به تمام آنها در حوصله این مطلب نمی‌گنجد. شاید بعد از آن فعل و انفعالاتی که در باشگاه شهرخودرو به وجود آمد و او هدایت تیم را برعهده گرفت کمتر کسی فکرش را می‌کرد که مهدی رحمتی به طور جدی فعالیتش را در این عرصه آغاز کند. حالا رحمتی در قامت یک مربی جوان، مثل همان روزهایی که با انگیزه درون دروازه می‌ایستاد هم پیگیر علم روز فوتبال بوده هم اینکه همه تجربیات و داشته‌های فنی‌اش را در اختیار شاگردانش می‌گذارد. ویژگی مربیان جوان در هر رشته ورزشی به دلیل اختلاف کم سنی‌شان با شاگردان این است که خیلی خوب شرایط را درک کرده و می‌دانند چطور با اتفاقات پیش آمده برخورد کنند. با هم یک گزارش مصاحبه از وضعیت حال حاضر مهدی رحمتی در آلومینیوم تهیه کرده‌ایم که با هم می خوانیم؛


پیاده‌روی 90 دقیقه‌ای
مهدی رحمتی از جمله مربیان جوانی است که بعد از دوران بازیگری استیل و فیزیک خودش را حفظ کرده و بازیکنان هم وقتی می‌بینند سرمربی‌شان چنین شرایطی دارد به خودی خود برای حفظ آمادگی بیشتر تشویق می‌شوند. اما راز و رمز این مهم در تغذیه و زندگی سالم است. سرمربی آلومینیوم اراک در برنامه روزانه‌اش 90 دقیقه پیاده‌روی با کادرش را دارد. از آنجا که رحمتی در اراک ساکن شده از صبح زود در منطقه خلوت این شهر پیاده‌روی‌اش را به همراه همکارانش آغاز می‌کند که البته این برنامه یک روز قبل و روز بازی اجرایی نمی‌شود. آنها به این مهم عادت کردند و در پایان هم حس و حال خوبی دارند: «این تمرین صبحگاهی حال آدم را خوب می‌کند.»


نظم و انضباط حرف اول و آخر را می‌زند
در هر مجموعه‌ای وقتی مدیر آن، نظم و انضباط را رعایت کند ناخودآگاه بقیه هم در همان چهارچوب قرار می‌گیرند. برنامه تمرینی تیم که برای چند روز جلوتر در اختیار تمام اعضای تیم قرار می‌گیرد و فقط در شرایط نامساعد جوی امکان تغییر مکان یا زمان آن وجود دارد. اما چیزی که هیچ‌وقت تغییر نمی‌کند حضور و او دستیارانش یک ساعت قبل از آغاز تمرین در محل تمرین است. آنها در همان جلسه یک ساعته برنامه تمرینی را تنظیم و شرح وظایف هر کدام از اعضای کادر را مشخص می‌کنند. سرمربی آلومینیوم اراک روی اجرای این برنامه حساسیت خاصی دارد.


تذکر به نیازمند؛ می‌شد گل دوم را از پرسپولیس نخوری
رحمتی با اینکه خودش یکی از بهترین دروازه‌بانان تاریخ فوتبال ایران بوده اما تمام کارهای تمرینی را به اشکان نامداری مربی گلرهایش سپرده تا تداخلی در شرح وظایف‌شان ایجاد نشود. البته این به آن معنا نیست که هیچ حرفی نزند. او هر جا که لازم ببیند نکات فنی را بازگو می‌کند. حتی دربازی با سپاهان و قبل از شروع مسابقه دیالوگ کوتاهی با پیام نیازمند دروازه‌بان تیم اصفهانی داشت که به نظر می‌رسد یک نکته فنی را به او گوشزد کرده که اگر رعایتش کرده بود گل دوم را از پرسپولیس نمی‌خورد.

موبایل ممنوع،لمس توپ ممنوع،اعتراض ممنوع،باختن ممنوع!


باید اعتماد به نفس داشته باشید
مهدی رحمتی بعد از تساوی با تیم 10 نفره پرسپولیس خیلی ناراحت بود. او انتظار داشت که شاگردانش برنده از زمین خارج می‌شدند. او یک تکه کلام دارد و مواقعی که تیمش از حریفش پیش افتاده یا نتیجه مطلوب را به دست آورده از آن استفاده می‌کند. او در این شرایط به شاگردانش می‌گوید: «تموم نشده». رحمتی از بازیکنانش می‌خواهد که اعتماد به نفس لازم را داشته باشند: «همین الهلالی که خیلی‌ها از این تیم می‌ترسند چند مرتبه در زمان شفر به ما باخت. چون اعتماد به نفس داشتیم و مطمئن بودیم که بازی را می‌بریم. شما هم باید در تمام بازی‌ها چنین شرایطی داشته باشید. من مطمئنم که شما به خودتان باور نداشتید که می‌توانید پرسپولیس را شکست دهید. اگر غیر از این بود حتماً برنده می‌شدیم.»


موبایل تعطیل
هتل امیرکبیر اراک محل اردوی بازیکنان این تیم است. رحمتی معمولاً کنترل بازیکنان را به کادرش می‌سپارد. اما او روی یکسری مسائل حساسیت دارد: «در موقع صرف شام بازیکنان حق استفاده از موبایل را ندارند و اگر بازیکنی رعایت نکند بلافاصله جریمه می‌شود.» آنها فقط در زمان استراحت و حضور در اتاق‌های‌شان مجاز به استفاده از تلفن همراه هستند.
نکته دیگر اینکه مهدی رحمتی هیچ وقت حتی برای یک مرتبه هم نشده که یک دقیقه در تمرین تأخیر داشته باشد. به همین دلیل هر بازیکنی با تأخیر غیرموجه یا همراه نداشتن لباس همرنگ بقیه بازیکنان جریمه می‌شود. ظاهراً روال به این صورت است که او موضوع را مکتوب به سرپرست اعلام می‌کند تا کمیته انضباطی باشگاه هم آن را لحاظ کند. رحمتی به همان اندازه که کاریزمای بسیار قوی و خوبی دارد و بازیکنان اجازه ندارند از چهارچوب‌شان خارج شوند اما خارج از مستطیل سبز آنقدر رفاقت دارد که بازیکنان بعضاً مشکلات شخصی‌شان را با او در میان می‌گذارند.


لمس توپ ممنوع
تا زمانی که تمرین آغاز نشده هیچ بازیکنی حق ضربه زدن به توپ و حتی لمس آن را ندارد. من نگارنده این موضوع را یک بار در تمرینات استقلال در زمان مرحوم پورحیدری در ورزشگاه مرغوبکار شاهد بودم. الان در تیم آلومینیوم اراک حتی تدارکاتی‌ها می‌دانند که حق دادن توپ به بازیکنان را ندارند. این موارد به ظاهر ساده و پیش پا افتاده همان نظم و انضباطی است که از نکات جزیی به تیم تزریق می‌شود.

موبایل ممنوع،لمس توپ ممنوع،اعتراض ممنوع،باختن ممنوع!
تنبیه انضباطی در بازی تدارکاتی
نکات انضباطی بسیاری وجود دارد که بازیکنان آلومینوم اراک می‌دانند تا زمانی که شاگرد مهدی رحمتی هستند باید آنها را رعایت کنند. ابتدای فصل و در یکی از بازی‌های تدارکاتی بود که بازیکن اراکی به داور اعتراض کرد و وقتی با تذکر کادرفنی روبه‌رو شد که ادامه ندهد و بازیکن مذکور با بی‌توجهی کارت قرمز را مقابل چشمانش دید. فکرش را نمی‌کرد که مهدی رحمتی همان موقع به سرپرست تیم بگوید وسایلش را بردارد و به اراک برگردد. این بازیکن حدود 10 روز اجازه شرکت در تمرینات گروهی را نداشت و بعد از آن با وساطت بزرگترهای تیم به تمرین برگشت.


نباختن را خوب بلد است
آلومینیوم فصل جاری را چندان خوب شروع نکرد و قبول سه شکست در بازی‌های خانگی در ابتدای فصل باعث شد خیلی زود روند انتقادات از عملکرد این تیم و بخصوص سید مهدی رحمتی آغاز شود، اما هر چه گذشت شیب روند نتایج این تیم به سمت مثبت رفت و در هفته‌های اخیر آلومینیوم تبدیل به یکی از بهترین تیم‌های لیگ برتر شده است. بعد از ارائه نمایشی درخشان در هفته گذشته مقابل سپاهان و قبول تساوی در روز بدشانسی، آنها روز گذشته در مقابل تماشاگران پرشور ملوان انزلی نیز به تساوی بدون گل رضایت دادند. اما جالب اینجاست آلومینیوم در نیم فصل دوم حتی یک بار نیز مغلوب نشده و از این حیث شایسته تمجید بوده است. نباختن مقابل تیم‌های مدعی چون سپاهان، پرسپولیس و گل‌گهر و ارائه نمایشی آبرومندانه در مقابل رقبای بالای جدولی، شرایط را در هفته‌های اخیر به سود آلومینیوم و مهدی رحمتی رقم زده و قرار گرفتن در رتبه هفتم، باعث شده انتقادات ابتدای فصل در روزهای اخیر تبدیل به تعریف و تمجید از این تیم آماده و اراکی شود.


سوء‌تفاهمی که خیلی زود برطرف شد
یک مصاحبه از مدیرعامل باشگاه باعث شد تا مهدی رحمتی نسبت به آن واکنش دهد: «من وعده‌ای ندادم، اما قول دادم تیمی بسازم که همه از تماشای فوتبالش لذت ببرند. تا الان هم این اتفاق افتاده، اما قبول دارم که فوتبال خوب باید به نتیجه هم منجر شود. در ابتدای فصل وقتی با مدیران باشگاه نشست داشتیم، طوری برنامه ریختیم که این تیم برای میانه جدول بسته شود. من نه قول قهرمانی داده‌ام، نه قول سهمیه آسیا. نه من، بلکه هیچ مربی چنین قولی نمی‌دهد قبل از مطرح کردن گلایه‌ام باید از آقای رجاییان بابت حضور در نقل و انتقالات باشگاه، پیگیری مطالبات بازیکنان و تجهیز ورزشگاه خانگی اراک تشکر کنم، اما گله‌ام این است در شرایطی که ما یکی از حساس‌ترین بازی‌های فصل را در اصفهان مقابل سپاهان داشتیم، آقای رجائیان مصاحبه‌ای با روزنامه ایران ورزشی انجام داده و اعلام کرده خوب بازی کردن تیم دلیل تبرئه کادر فنی نیست! شما این مصاحبه را صبح روز مهم‌ترین بازی ما در این ۶ هفته در کنار اقدام حمایتی آقایان نائیجی و پناهی قرار بدهید. البته من اصلاً نمی‌خواستم این مسأله را در رسانه عنوان کنم، اما از آنجایی که آقای رجائیان مدعی است فردی رسانه‌ای بوده و دوست دارد بیشتر در رسانه‌ها صحبت‌هایش را مطرح کند، من این گلایه را مطرح کردم. ای ‌کاش آقای رجائیان عجله نمی‌کرد و حداقل در صحبت‌هایش اشاره داشت که تازه هفته پنجم مسابقات است و باید به‌جای تخریب، از کادر فنی و بازیکنان حمایت کرد. بعد از دیدار استقلال و نساجی بود که مصاحبه‌ای را از مالک باشگاه نساجی دیدم و او با وجود شکست تیمش اعلام کرد از کادر فنی و بازیکنان این تیم تمام قد حمایت می‌کند، اما حقیقتاً با مشاهده مصاحبه مدیرعامل باشگاه خودمان گله‌مند شدم. به این نکته هم باید اشاره کنم که بعد از بازی آقای رجائیان به رختکن تیم ما آمد و از کادر فنی و بازیکنان به‌خاطر متوقف کردن حریف در خانه خودش در حضور تماشاگران این تیم تشکر کرد. همانجا می‌خواستم گلایه خودم را مطرح کنم ولی همان‌طور که قبلاً اشاره کردم، مدیرعامل باشگاه ما فردی رسانه‌ای است و من هم به همین دلیل در رسانه گلایه خودم را مطرح کردم.» البته آن مصاحبه و نشستی که طرفین بعد از آن داشتند نتیجه مثبتی به همراه داشت.


حالا آلومینیوم اراک با هدایت مهدی رحمتی و کادرش و تلاش بازیکنان و درایت مدیرعامل به تیمی تبدیل شده که همه از آن به عنوان یک تیم مقتدر یاد می‌کنند.

@tajrishonline

ما را دنبال کنید