شالبافیان: خدمات موفق اورژانس مایه امیدآفرینی در جامعه است

رییس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات گردشگری گفت: در نوروز بار سنگینی بر دوش سازمان اورژاتس کشور است که اطلاع‌رسانی این خدمات مایه امید آفرینی در میان مردم است.

علی اصغر شالبافیان در حاشیه بازدید از سازمان اوژانس کشور اظهار داشت: کارکنان سازمان اورژانس به دلیل نوع فعالیتی که دارند، مسوولیتشان بیشتر جنبه‌های تلخ مواجه با مسافران است.

رییس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات گردشگری با اشاره به جنبه‌های امیدآفرین و خدمات ارزشمند در فعالیت‌های سازمان اورژانس کشور، عنوان کرد: تقویت و راه‌اندازی اورژانس بانوان، تکمیل زنجیره ارزش خدمات سلامت در قالب طرح ۷۲۴ به بیماران دچار سکته مغزی و تکمیل زنجیره ارزش خدمات سلامت به بیماران دارای سکته قلبی با نام ۲۴۷ از جمله این موارد امیدآفرین بوده است.

شالبافیان تصریح کرد: در این ایام بار سنگینی بر دوش این ارگان است و حجم ارائه خدمات اورژانس در ایام نوروز نه تنها متوقف نمی‌شود، بلکه به نحو چشمگیری افزایش هم پیدا می‌کند. یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از ۲۴ اسفندماه تا دوم فرودین‌ماه به سازمان اورژانس مراجعه کرده‌اند.

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی اضافه کرد: البته تعداد قابل توجهی از این خدمات برای مراجعانی بوده است که می‌توانست بعد از نوروز در حوزه جراحی به آنها ارائه شود، اما با ایثار و فداکاری پزشکان اورژانس کشور در همین ایام انجام شد.

وی با اشاره به ارائه خدمات سی پی آر موفق برای بیش از ۶۰۰ نفر، عنوان کرد: همه این موارد گوشه‌ای از خدماتی است که سازمان اورژانس کشور ارائه داده است و بخشی از خدماتی‌ است که لازم است مردم در جریان قرار بگیرند.

شالبافیان در انتها گفت: تمام این آمارها مرتبط با بحث امیدآفرینی است که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب بوده است. ارائه خدمات به بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر، تنها گوشه‌ای از خدماتی است که باید به مردم اطلاع‌رسانی شود.

معدوم‌سازی بیش از ۳۰۰ کیلوگرم مواد غذایی ناسالم

رئیس سازمان اورژانس کشور هم با تشکر از رئیس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر کشور گفت: ما در وزارت بهداشت سازمان اورژانس کشور مسوولیت امداد نوروزی را به عهده داریم و به عنوان هماهنگ‌کننده در سه حوزه خدماتی اورژانس پیش‌بیمارستانی و اورژانس بیمارستانی و خدمات بهداشتی فعالیت داریم.

جعفر میعادفر ادامه داد: در این ایام بیش یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر مراجعه به بیمارستان‌ها داشتیم و بیش از ۶ هزار عمل اورژانسی انجام دادیم. علاوه بر خدمات اوژانسی، عمل‌های غیراورژانسی هم انجام شده است.

وی با اشاره به آمار خدمات سازمان اورژانس کشور گفت: در حوزه اورژانس پیش‌بیمارستانی، بالای ۱۱۰ هزار ماموریت در این ایام داشتیم که بخشی از آن حوادث ترافیکی و بخشی حوادث غیرترافیکی بوده است.

رئیس سازمان اورژانس کشور تصریح کرد: در حوزه بهداشت و نظارت بر اماکن و مواد غذایی، به ویژه در رستوران‌های بین‌راهی، کنترل‌های مرزی از طریق ورود و خروج فرودگاه‌ها و مرزهای زمینی کشور و سایر حوزه‌ها توسط همکاران بهداشتی ما در طول ایام نوروز نظارت و کنترل می‌شود. البته فعالیت نظارت بر اماکن غذایی و رستوران‌ها را از اول اسفند آغاز کردیم.

وی با اشاره به گزارش‌های مبتنی بر بروز عوارض گوارشی در برخی افراد عنوان کرد: این گزارش‌ها نشان می‌دهد این افراد از مواد غذایی بی‌کیفیت و غیرسالم استفاده کرده‌اند. رییس اورژانس گفت: ما در این ایام و در طول بازدیدهایی که از اماکن مختلف داشتیم، بیش از ۳۰۰ هزار کیلوگرم مواد غذایی فاسد را معدوم کردیم.

میعادفر ابراز امیدواری کرد که چند روز باقیمانده از تعطیلات نوروز هم با رعایت موارد ایمنی و توجه مردم به هشدارهای سازمان‌های امدادی و پلیس، سفر بی‌حادثه‌ای برای همه رقم بخورد.

رئیس سازمان اورژانس کشور عنوان کرد: مسافران شماره تلفن ۱۱۵ را به خاطر داشته باشند و در هر نقطه کشور اگر دچار حادثه شدند، با شماره‌گیری این عدد می‌توانند به نزدیک‌ترین پایگاه ما دسترسی پیدا کنند. او در انتها تاکید کرد: در بحث رعایت موارد بهداشتی از جمله مواد غذایی، مردم توجه کنند که حتما مواد غذایی سرد و فاسدشدنی را در طول راه استفاده کنند و اگر برای اسکان خود از چادر استفاده می‌کنند، خطر گاز گرفتگی را جدی بگیرند. توصیه می‌شود در چادرها از وسایل برقی بی‌خطر استفاده شود و اگر از وسایل گازسوز استفاده می‌کنند، محفظه‌هایی را باز بگذارند تا جریان هوا برقرار شود.

به گزارش ایرنا، پس از تجربه موفق خدمات رسانی نوروز ١۴٠١، «ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر» از مهرماه با عضویت ٢۵ دستگاه اجرایی با محوریت وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به ریاست علی‌اصغر شالبافبان معاون گردشگری کشور در محل این وزارتخانه تشکیل شده است .

فعالیت این ستاد که از ٢۶ اسفند ١۴٠١ آغاز شده است برای تعطیلات نوروزی تا ١٨ فروردین ١۴٠٢ و پس از آن تا پایان ماه مبارک رمضان برای مدیریت سفر در تعطیلات پایان ماه مبارک، فعالیت خواهد داشت.

مدیریت و بررسی وضعیت محورها و مسیرهای سفر، مبادی و مقاصد سفر، محل‌های اقامت و پذیرایی، امدادرسانی و اطلاع رسانی از تغییرات آب و هوا و وضعیت ترافیکی جاده‌ها با هدف افزایش کیفیت خدمات و رضایتمندی گردشگران و مسافران از مهمترین و ظایف و ماموریت‌های این ستاد است که شعب آن در همه استان‌ها و شهرستان‌های کشور نیز همزمان با ستاد مرکزی تشکیل و شبانه‌روزی فعالیت می‌کنند.

نوروز ۱۴۰۱ با توجه با فروکش کردن ویروس کرونا و کاهش محدودیت های سفر بعد از سه سال، موج سفرهای داخلی در کشور شکل گرفت که از آن به عنوان ‌سونامی سفر» تعبیر شد، که با توجه به گزارش‌های چند روز گذشته پیش‌بینی می‌شود نوروز امسال هم با حجم فزاینده سفرهای داخلی روبه‌رو شویم.

@tajrishonline

ما را دنبال کنید