تصفیه ۹۹ درصدی هوا با فناوری ابداعی پژوهشگران کشور

روهی از پژوهشگران یکی از شرکت‌های فناور مستقر در دانشگاه شهید بهشتی، دستگاه تصفیه هوا مبتنی بر پلاسما سرد را عرضه کرده‌اند که علاوه بر حذف آلودگی‌های هوا در شرایط پیک آلودگی می‌تواند تا ۹۹ درصد ویروس‌ها و میکروب‌ها را از بین ببرد.

نیلوفر فرزان از پژوهشگران بخش تحقیق و توسعه یکی از شرکت‌های فناور مستقر در دانشگاه شهید بهشتی گفت: تحقیقات ما روی یکی از کاربردهای پلاسمای سرد تمرکز دارد. پلاسمای سرد، محیطی از گازهای یونیزه است که ذرات را باردار می کند و این ذرات باردار در دستگاه‌های تصفیه هوا می‌توانند با پردازش هوا، آلودگی هوا شامل میکروب، ویروس و بسیاری از آلودگی‌های کمتر از میکرون را از بین ببرند.

وی با بیان اینکه کاربرد پلاسما سرد به تصفیه هوا محدود نمی‌شود و کاربردهای وسیعی دارد، اظهار کرد: دستگاه تصفیه هوا با استفاده از پلاسما سرد در این شرکت به تولید رسیده و تجاری‌سازی شده است و به کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر می‌شود.

این پژوهشگر خاطر نشان کرد: چشم‌انداز این شرکت برای توسعه فناوری پلاسمای سرد محدود به ساخت این دستگاه نمی‌شود بلکه ما به دنبال استفاده از این فناوری در لوازم خانگی، صنایع کشاورزی و صنایع غذایی هستیم و در این زمینه مذاکراتی در حال انجام است.

فرزان با اشاره به عملکرد دستگاه تصفیه هوا ساخته‌شده در این شرکت توضیح داد: علاوه بر فیلترهای رایجی که در دستگاه‌های دیگر وجود دارد، فیلتر نانو فتوکاتالیستی نیز در این دستگاه به کار رفته است.

وی با بیان اینکه فیلترهای به کاررفته در دستگاه تصفیه هوا ساخته‌شده، آلودگی در ابعاد میکرون را می‌توانند جذب کنند، اظهار کرد: ابعاد ویروس و باکتری کمتر از میکرون هستند، از این رو این ذرات در دستگاه‌های دارای فیلتر قابل جذب نیستند؛ ما از پلاسمای سرد در این دستگاه بهره بردیم. پلاسمای سرد با ایجاد محیطی از گازهای یونیزه و رادیکال آزاد، می‌تواند به غشای سلول ویروس و باکتری و میکروب نفوذ کند و از این طریق، این ذرات به طور کامل از محیط از بین خواهد رفت.

این پژوهشگر تاکید کرد: این دستگاه قادر است بیش از ۹۹ درصد هوا را ضد عفونی و تصفیه کند.

به گفته وی، تست‌های مختلفی بر روی این دستگاه اجرایی و مجوزهای وزارت بهداشت برای این محصول دریافت شده است.

فرزان از دریافت استاندارد CE اروپا برای دستگاه تصفیه هوا مبتنی بر پلاسما سرد خبر داد و خاطر نشان کرد: تست‌های مربوط به تست‌های کرونا روی این دستگاه نشان داد که دستگاه قادر است تا ۹۹ درصد این ویروس را از هوا حذف کرده است.

وی با اشاره به اهمیت این دستگاه در شرایط پیک آلودگی هوا گفت: یکی از چالش‌های ما در آلودگی هوا، گازهای CO، CO۲ و ذرات PM ۲.۵ است که این دستگاه می‌تواند در محیط‌های بسته خانه و یا اداره، این آلودگی‌ها را از بین ببرد.

فرزان با بیان اینکه دستگاه‌های ساخته‌شده در این شرکت در ابعاد مختلف ۱۵۰ متر و ۶۰ متر است، افزود: علاوه بر اینها، یک مدل قابل حمل از این دستگاه برای کاربرد در خودرو به تولید رسانده‌ایم.

وی در خصوص فیلترهای به کاررفته در این دستگاه توضیح داد: این فیلترها در این شرکت به تولید رسیده است و در صورتی که عمر مفید فیلتر به پایان برسد، دستگاه به کاربر هشدار تعویض فیلتر را می‌دهد. عمر مفید فیلترهای این دستگاه ۴ تا ۶ ماه است.

@tajrishonline

ما را دنبال کنید