هشدار مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا در مورد مقاومت بالای نوعی باکتری به دارو

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ایالات متحده به افراد در مورد افزایش مقاومت نوعی از زیرسویه باکتری شیگلا به داروها هشدار داد.
 به نقل از سی ان ان، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ایالات متحده هشدار داد که درمان های ضد میکروبی محدودی برای سویه های خاص باکتری شیگلا و مقاوم در برابر دارو وجود دارد و همچنین این باکتری به راحتی قابل انتقال است. همچنین می تواند ژن های مقاومت ضد میکروبی را به سایر باکتری هایی که روده را آلوده می کنند، گسترش دهد.
عفونت های شیگلا می توانند باعث تب، گرفتگی شکم، تنسموس و اسهال خونین شوند. این باکتری ها از طریق تماس با شخص، مواد غذایی و آب آلوده پخش می شوند.
محققان دانشگاه ملبورن سه نوع اشکال مقاوم در برابر چند دارو را در نمونه هایی از 10 کشور، از جمله سویه هایی در اروپا کشف کردند که نمی توانند توسط هیچ دارویی که در حال حاضر موجود در بازار است، از بین بروند.
این مرکز با توجه به این نگرانی های بالقوه جدی بهداشت عمومی، از متخصصان مراقبت های بهداشتی می خواهد که نسبت گزارش موارد عفونت شیگلا به بخش بهداشت محلی خود هوشیار باشند.
مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری اعلام کردند برای کسانی که به سویه های مقاوم به دارو آلوده شوند؛ در صورت شدیدتر شدن علائم، هیچ توصیه ای برای درمان وجود ندارد.
به گفته این مرکز، درصد عفونت های ناشی از سویه های مقاوم به داروهای باکتری از صفر در سال 2015 به 5درصد در سال 2022 افزایش یافته است.
در گزارش اخیر سازمان ملل متحد آمده است که تقریباً 5 میلیون مرگ در سراسر جهان با مقاومت ضد میکروبی در سال 2019 همراه بوده و انتظار می رود در صورت عدم انجام اقدامات برای جلوگیری از گسترش مقاومت ضد میکروبی تا سال 2050 این عدد به 10 میلیون نفر افزایش یابد.

@tajrishonline

ما را دنبال کنید