واکنش وزیر صمت به شایعه رفتنش از وزارتخانه: قرار بود شوخی نکنید

فاطمی امین در جمع خبرنگاران گفت: از ۱۶ اردیبهشت ماه، مرحله جدید نام نویسی خودرو‌های داخلی را آغاز خواهیم کرد. این نام نویسی نیز همچون مرحله نخست به شکل نوبت دهی خواهد بود و همه متقاضیان طبق نوبت دهی خودرو دریافت می‌کنند.

 

به گزارش تابناک اقتصادی؛ صبح امروز سیدرضا فاطمی امین وزیر صمت در مراسم رونمایی از سامانه جمع‌سپاری ذینفعان بخش صنعت، معدن و تجارت (جذب صمت) اظهار داشت: طرحی که امروز رونمایی می‌شود در ظاهر کار کوچکی است اما در واقع اثرات بسیار مهمی دارد و موجب تغییرات زیادی می‌شود. استعدادهای بسیاری در کشور در مقایسه با سایر کشورها وجود دارد اما استفاده از این استعداد و ظرفیت به اندازه کافی نیست. گلوگاه این مساله نوع حکمرانی است و هر اقدامی که موجب اصلاح حکمرانی کشور شود، می‌تواند موجب آثار مثبت بسیاری باشد.

وی افزود: مشارکت مردم در حاکمیت در دو سطح قابل بررسی است؛ نخست اینکه بخش دولتی خود را دخیل نکند و بخش خصوصی با مشارکت مردم بخشی از حکمرانی را اجرا کند. این تلقی از حکمرانی شفاف و روشن است، ولی سطح دیگری نیز وجود دارد که مردم در حکمرانی مشارکت کنند. با حکمرانی مشارکتی می‌توان از ظرفیت‌های نخبگانی و اندیشمندی استفاده کرد.

وزیر صمت ادامه داد: دومین کارکرد آن همراهی محققان، دانشمندان و اندیشمندان در حکمرانی است؛ به این گونه که در جریان اقدامات قرار گرفته و در جهت تبیین و اصلاح آن کمک می‌کنند. سومین کارکرد نیز تصمیم‌گیری دقیق‌تر است که با مشارکت نخبگان و استفاده از نظرات آن‌ها تصمیمات دقیق‌تری گرفته می‌شود. فاطمی امین گفت: در حوزه معدن در سال گذشته تنها سه سند منتشر شد و این در حالی است که تا پیش از این ۱۲۲ سند در این حوزه منتشر می شد. برای دستورالعمل معادن از این بستر برای استفاده از نظرات ذینفعان استفاده خواهیم کرد. با این اقدام برای مثال اگر یکی از بندهای دستورالعمل مانعی بر سر راه یکی از فعالان معدن باشد، با دریافت نظرات و مشارکت می‌توان این بند را اصلاح کرد.

 

بر اساس این گزارش؛ فاطمی امین در حاشیه مراسم آغاز به کار سامانه جذب صمت در رابطه با طرح یکپارچه عرضه خودرو، اظهار کرد: اواخر سال گذشته، نام نویسی در طرح یکپارچه آغاز شد و بیش از ۹۰۰ هزار تن در این طرح نام نویسی کردند. روز گذشته شش شرکت از جمله شرکت سایپا، مدیران و کرمان موتور فراخوان خود را صادر کردند و از امروز عملا فرآیند تحویل خودرو آغاز شده است. متقاضیانی که ثبت نام کرده‌اند، طبق اولویت‌بندی باید با شرکت‌های خودروساز قرارداد خود را منعقد کنند. در این صورت ممکن است ظرف همین هفته فرآیند تحویل آغاز شود.

وی افزود: دو شرکت ایران خودرو و بهمن خودرو در چند روز آینده فراخوان خود را اعلام می‌کنند. علاوه بر این دوره که تمامی کسانی که ثبت نام کردند بر اساس نوبت‌دهی خودرو دریافت خواهند کرد، از ۱۶ اردیبهشت ماه مرحله جدید ثبت نام را آغاز خواهیم کرد. این ثبت نام نیز مثل مرحله اول به شکل نوبت دهی خواهد بود و همه متقاضیان طبق نوبت دهی خودرو دریافت می‌کنند. وی گفت: خوشبختانه شرکت سایپا و مدیران خودرو تا سه ماه آینده تمامی تقاضا‌ها را پاسخ خواهند داد.

وزیر صمت در ادامه گفت: شرکت‌های دیگر مثل کرمان موتور هم برای تحویل خودرو شش ماه مهلت در نظر گرفته‌اند. در مرحله دوم ثبت نام نیز مثل مرحله اول به صورت نوبت‌دهی خواهد بود و تمامی متقاضیان طبق نوبت‌دهی، خودرو دریافت می‌کنند. شرکت ایران خودرو نیز زمان تحویل خودرو‌ها را تا پایان همین هفته اعلام خواهند کرد.

وی در پایان تاکید کرد: اکنون بازار خودرو، بازاری کاذب است. هم از این جهت که فضای تورمی کشور باعث شده که برخی شهروندان برای حفظ ارزش پول خودرو و کالا نگهداری کنند که این یک تقاضای کاذب ایجاد کرده و از طرفی هم در هفته‌های گذشته افرادی که می‌توان به آن‌ها مافیای خودرو گفت، در دامن زدن بر افزایش قیمت‌ها سعی داشته‌اند. امسال با افزایش تولید و عرضه و علاوه بر این واردات خودرو، بازار خودروی کشور به تعادل می‌رسد.

آخرین وضعیت خودروهای وارداتی

وزیر صمت در پاسخ به سوالی درباره زمان تحویل خودروهای وارداتی اظهار کرد: بیش از ۳۰۰ شرکت درخواست دادند در فرآیند واردات خودرو مشارکت کنند که سی شرکت شرایط آن را داشتند و تاکنون ۱۳ شرکت ۱۰۰ هزار خودرو ثبت سفارش کردند.

وی با اشاره به توقف واردات خودرو از سال ۱۳۹۷، گفت: بنابراین راه‌اندازی دوباره این فرآیند زمان‌بر بود. نخست قرار بود که خودروهای وارداتی در بورس کالا عرضه شود که در نهایت منتفی و همین موضوع هم باعث شد زمان را از دست بدهیم. همچنین مقررات پیچیده و خاصی درباره واردات خودرو وجود دارد که درباره سایر کالاها این چنین نیست. برای مثال گمرک برای تعیین قیمت خودرو باید از شرکت سازنده کشور مبدا قیمت بگیرد که این موضوع برای هیچ کالای دیگری وجود ندارد و پیچیدگی زیادی ایجاد می‌کند.

فاطمی امین با بیان اینکه سیزده مرحله پیموده شده تا بستر واردات خودرو فراهم شود، تصریح کرد: آخرین موانع واردات خودرو مربوط به چند مورد استاندارد و محاسبه قیمت از سوی گمرک بود که هفته گذشته در این رابطه تصمیم‌گیری و مصوب شد و در حال حاضر در انتظار ابلاغ مصوبه هستیم.

به گفته وزیر صنعت، معدن و تجارت، در حال حاضر جریان واردات راه افتاده و تعدادی خودرو در گمرک وجود داشته که هنوز امکان ترخیص آنها نیست، تعدادی از خودروها نیز در حال حمل‌ هستند. واردکنندگان منتظرند خودروهایی که در گمرک هستند ترخیص شوند تا آن‌ها کار را شروع کنند. به نظر می رسد، در روزها و هفته‌های آینده عرضه خودروهایی که در گمرک موجود است، انجام و جریان این مسیر روان شود.

 

قرار بود شوخی نکنید

وی در پاسخ به پرسش دیگر درباره اینکه آیا عرضه خودرو در بورس از سر گرفته می‌شود، گفت: در این رابطه هنوز جمع‌بندی وجود ندارد.

وزیر صمت در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره شایعات مربوط به احتمال رفتن او از وزارتخانه نیز گفت: قرار بود شوخی نکنید.

@tajrishonline

ما را دنبال کنید