پنجمین اقتصاد بزرگ جهان متحول شد

تولید صنعتی هند در ژانویه در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته بیش از حد انتظار رشد کرد و به بالاترین حد دو ماهه و ۵.۲ درصدی رسید.

تحلیلگران نظرسنجی رویترز افزایش پنج درصدی تولید صنعتی ماهانه را پیش‌بینی کرده بودند و بر اساس داده‌های وزارت آمار، این افزایش به دنبال رشد سالانه ۴.۷ درصدی در ماه دسامبر بود.

بخش تولید که حدود ۱۵ درصد از اقتصاد هند را تشکیل می‌دهد با تضعیف صادرات آسیب دید اما رشد ۳.۷ درصدی در ژانویه را نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته است. صادرات کالاهای هند در ژانویه ۶.۶ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافت و به ۳۲.۹۱ میلیارد دلار رسید.

برخی از اقتصاددانان بر این باورند که رشد تولید صنعتی قوی باشد. تولیدات صنعتی هند تحت تأثیر کاهش تقاضای جهانی و افزایش نرخ بهره در ماه‌های اخیر قرار گرفته است.

تولید کالاهای سرمایه‌ای، شاخصی برای فعالیت کارخانه‌ها، نسبت به رشد ۷.۶ درصدی ماه گذشته، ۱۱ درصد نسبت به سال قبل افزایش یافت. در حالی که تولید کالاهای بادوام مصرفی پس از کاهش ۱۰.۴ درصدی ماه گذشته، نسبت به سال قبل ۷.۵ درصد کاهش یافت.

داده‌ها نشان می دهد که تولید پوشاک، فلزات اساسی و مواد شیمیایی در ژانویه بین ۷ تا ۳۰ درصد نسبت به سال قبل کاهش یافته، در حالی که تولید معدن ۸.۸ درصد افزایش یافته است که کمتر از رشد ۹.۸ درصدی ماه قبل بود. بر اساس داده‌های انجمن خودروسازان هندی، مجموع فروش خودروهای سواری هند در ماه فوریه نسبت به سال قبل ۱۱ درصد رشد داشته است.

اقتصاد هند به عنوان پنجمین اقتصاد بزرگ جهان، در سه ماهه چهارم سالانه ۴.۴ درصد رشد کرد که نسبت به ۶.۳ درصد سه ماهه قبل کاهش داشت و دولت این کشور انتظار دارد اقتصاد این کشور برای سال مالی ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۳ رشد سالانه هفت درصدی پایان ماه را ثبت کند.

@tajrishonline

ما را دنبال کنید