جزئیات معافیت مالیاتی کسب و کارها در پلت‌فرم‌های داخلی

به دنبال حمایت از کسب و کارهای اینترنتی طرح معافیت آنها از مالیات در پلتفرم‌هایی داخلی هم مطرح شد که این طرح اخیرا به تصویب رسیده است.

از اواخر شهریورماه بود که برخی از پلتفرم‌های خارجی بنا به دستور مراجع ذی صلاح با محدودیت روبه‌رو شد و در این میان کسب و کارهایی که در این پلت‌فرم‌ها درحال فعالیت و کسب درآمد بودند با مشکلاتی روبه رو شدند؛ بنابراین وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بسته حمایتی را برای کسب و کارهای اینتنرتی درنظر گرفت.

آیین‌نامه حمایت از سکوها و کسب‌وکارهای اقتصاد دیجیتال که در آبان ماه رونمایی شد، شامل ۱۴ ماده و ۳۰ نوع حمایت دولتی در بخش‌های گوناگون برای کسب و کارها و سکوهای داخلی است و معافیت مالیاتی تا سقف حدود دو میلیارد تومان درآمد در سال برای کسب و کارهایی که فاقد سابقه مالیاتی هستند، یکی از حمایت‌های درنظر گرفته شده برای کسب کارهایی ست که در سکوها داخلی فعالیت می کنند.

همچنین در کنار این مسئله می توان به تخفیف مالیاتی برای کسب و کارهای دارای پرونده مالیاتی و قبول هزینه‌های راه اندازی و توسعه کسب و کار و سکوهای مشمول به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی هم اشاره کرد. بر این اساس، موضوع قابل توجه این است که یک امتیاز ویژه برای کسب‌وکارها و افرادی که در پلت‌فرم داخلی فعالیت می‌کنند، در نظر گرفته شده و آن‌ها تا دو سال از پرداخت مالیات، معاف می شوند. اگرچه در ابتدا جزئیاتی از این موضوع اعلام نشد اما مدتی بعد سازمان امور مالیاتی کشور احکام مالیاتی آیین نامه حمایت از توسعه سکوها و کسب و کارهای اقتصاد دیجیتال را ابلاغ کرد.

بنابراین این سازمان موظف شد برای همه کسب‌وکارهایی که پیش‌ از این سابقه مالیاتی نداشته‌اند و باید فعالیت خود را به پلتفرم‌های مشمول انتقال دهند، مشوق‌هایی را اعمال کند که می توان به مواردی مانند از تسلیم اظهارنامه و نگهداری اسناد و مدارک بابت درآمد حاصله از فروش کالا یا ارائه خدمت در سکوهای مشمول داخلی تا میزان مقرر در ماده (۱۰۰) قانون مالیات‌های مستقیم و اصلاحات بعدی آن یعنی۳۰ برابر معافیت مالیاتی حقوق و دستمزد معاف هستند، برای کسب‌وکارهای مشمول، حداقل نرخ مالیات مقطوع به‌صورت پلکانی با رویکرد کمک به رشد اقتصاد دیجیتال در کشور تعیین شود و همچنین کلیه مشمولین این بند از هرگونه جریمه ناشی از عدم تسلیم اظهارنامه و نگهداری اسناد و مدارک مربوط در مهر و موم‌های آتی معاف خواهند شد و کلیه هزینه‌های ایجاد و توسعه پلتفرم‌ها و کسب‌وکارها در سکوهای داخلی جزو هزینه‌های قابل‌قبول مالیاتی تا سقف مقرر محسوب شود، اشاره کرد.

طبق این گزارش در لایحه بودجه سال آینده هم بخشی به این موضوع اختصاص یافته و براساس بند «ط» تبصره شش عوارض و مالیات لایحه بودجه در راستای حمایت از توسعه اقتصاد دیجیتال در کشور و تشویق کسب و کارهای اینترنتی به استفاده از سکوهای داخلی تا پایان سال ۱۴۰۲ کسب و کارهای حقیقی فعال در سکوهای داخلی مورد تایید وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات که فاقد پرونده مالیاتی هستند به صورت پلکانی تا سقف مقرر در ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم مشمول مالیات با نرخ صفر بوده و جرائم سال‌های قبل ناشی از عدم تسلیم اظهارنامه شامل بخشودگی می‌شود؛ اما هرگونه کسب درآمد در بستر سکوها و شبکه‌های اجتماعی خارجی مشمول اخذ مالیات می‌شوند.

در نهایت ششم اسفند نمایندگان مجلس در جلسه علنی، بندهای (ط) تبصره ۶ در بخش درآمدی را تصویب کردند؛ بنابراین با تصویب مجلس درآمد برخی از کسب و کارهای اشخاص حقیقی در پلتفرم های داخلی مشمول نرخ صفر مالیاتی می‌شود.

طبق این مصوبه، درآمد کسب و کارهای اشخاص حقیقی در سکو (پلتفرم)های داخلی مورد تأیید وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات که تا پایان سال ۱۴۰۱ فاقد پرونده مالیاتی بوده‌اند مشمول نرخ صفر مالیاتی می‌شود. 

@tajrishonline

ما را دنبال کنید