استفاده از تکنولوژی باتری انقلابی در مرسدس EQG

خودروی جدید مرسدس EQG اولین خودروی برقی بازار خواهد بود که از آندهای سیلیکونی استفاده می‌کند. چنین تکنولوژی‌ای باعث افزایش قابل‌توجه شعاع حرکتی خودرو و کاهش محسوس زمان شارژ باتری خواهد شد.
آندهای سیلیکونی شاسی‌بلند برقی مرسدس محصول شرکت آمریکایی سیلا نانوتکنولوژی هستند. این ماده که با نام تایتان سیلیکون شناخته می‌شود از چندین سال قبل تاکنون در حال تحقیق و توسعه بوده و سرانجام به فاز تجاری رسیده است و مرسدس اولین خودروسازی خواهد بود که از آن در محصولاتش بهره می‌برد. سیلا ادعا می‌کند تایتان سیلیکون اولین آند تمام گرافیتی ایمن و پاک است که در مقیاس انبوه تولید شده و به‌طور قابل‌توجهی عملکرد خودروهای برقی را بهبود می‌بخشد؛ اما معنی این سخنان چیست؟
در واقع این تکنولوژی جدید باعث افزایش ۲۰ درصدی شعاع حرکتی خودروهای برقی نسبت به تکنولوژی کنونی بکار رفته در باتری‌ها خواهد شد و سرعت شارژ آن‌ها را نیز به‌طور قابل‌توجهی افزایش خواهد داد. همچنین تکنولوژی باتری جدید سیلا برای محیط‌زیست نیز آلایندگی کمتری دارد. تایتان سیلیکون در زمان تولید ۵۰ تا ۷۵ درصد دی‌اکسید کربن کمتری نسبت به گرافیت تولید می‌کند. ظاهراً ظرفیت ذخیره شارژ این تکنولوژی نیز ۱۰ برابر بیشتر از گرافیت خواهد بود.سیلا می‌خواهد از تکنولوژی خود در ۱ میلیون خودروی برقی تا سال ۲۰۲۸ استفاده کند و این کار در ابتدا با مرسدس EQG جدید آغاز خواهد شد، خودرویی که قرار است اواخر سال ۲۰۲۴ میلادی روانه بازار شود. طبق انتظارات این خودرو از چهار پیشرانه برقی استفاده خواهد کرد و قدرت قابل‌توجهی خواهد داشت. G واگن برقی همچنین قرار است شعاع حرکتی فراتر از ۴۸۰ کیلومتر داشته باشد. احتمالاً شاسی این خودرو با نسخه درون‌سوز G کلاس مشترک خواهد بود. همچنین باید گفت نسخه فیس لیفت G کلاس نیز اواخر امسال معرفی می‌شود هرچند باید گفت طراحی کلی بدنه و کابین مرسدس EQG جدید تقریباً مشابه مدل‌های درون‌سوز است و برخی جزئیات برای تمایز آن بکار می‌رود. با توجه به اینکه قیمت G کلاس سنتی از ۱۳۹,۹۰۰ دلار شروع می‌شود بنابراین حدس می‌زنیم قیمت مدل برقی نیز بین ۱۵۰ تا ۱۷۵ هزار دلار باشد.

@tajrishonline

ما را دنبال کنید