یک افق طلایی پیش روی طلا

داده‌های کلان اقتصادی از یک سو، و اظهارات «جیمی دیمون» درباره‌ی تداوم بحران بانکی از سوی دیگر، در روزهای اخیر منجر به افزایش بهای طلا شد.

 به نقل از کیتکونیوز، بازار طلا به پشتوانه‌ی داده‌های ضعیف‌تر، سودهای روزانه‌ی خود را حفظ کرد و بسیار بالاتر از سطح 2000 دلار در هر اونس قرار گرفت.

با نگاهی به چشم‌انداز آمارها و رویدادهای مهم، دو عامل کلیدی منجر به افزایش بهای طلا شد و قیمت‌ها را به بالاترین حد در 12 ماه گذشته رساند. اول داده‌های کلان اخیر، که به اقتصاد رو به رکود اشاره دارد، و عامل دوم هشدار جیمی دیمون، مدیرعامل جی‌پی مورگان در مورد بحران بانکی بود که نقش مؤثری در روند صعودی بهای فلز زرد ایفاء کرد.

معاملات آتی طلای کامکس در ژوئن با رقم 2038.10 دلار در هر اونس بسته شد که تقریباً 40 دلار در روز افزایش یافت.

بر اساس یک نظرسنجی، پس از انتشار گزارشی که حاکی از رسیدن فرصت‌های شغلی ایالات متحده در ماه فوریه به کمتر از ده میلیون نفر بود، طلا به کاهش ارزش دلار واکنش نشان داد.

اندرو هانتر، معاون اقتصاد کپیتال اکونومیکس، در این زمینه خاطرنشان کرد: «کاهش چشمگیر فرصت‌های شغلی در ماه فوریه نشان می‌دهد که تقاضای نیروی کار حتی قبل از آشفتگی بانکی اخیر نیز با افت مواجه بوده و خود گواه دیگری برای شکل‌گیری احتمال پایان‌یافتن چرخه‌ی انقباضی فدرال رزرو فراهم می‌کند.»

از سوی دیگر، بنا به اعلام وزارت بازرگانی در روز سه‌شنبه، سفارش‌های کارخانه‌ها برای دومین ماه متوالی کاهش یافتند که ۰.۷ درصد کمتر از افت ۲.۱ درصدی در ماه ژانویه بود.

به گفته‌ی تحلیلگران، همه‌ی این‌ها از یک سو ثابت می‌کند که اقتصاد ایالات متحده در حال کند‌شدن است و از سوی دیگر، احتمال کاهش بالقوه‌ی نرخ در اواخر امسال را افزایش می‌دهد.

علاوه بر داده‌ها، بازارها در حال هضم هشدار جیمی دیمون، مدیرعامل جی‌پی مورگان، مبنی بر  تداوم بحران بانکی بودند. دیمون در گزارش سالیانه‌ی ۴۳ صفحه‌ای خود نوشت: «بحران کنونی هنوز به پایان نرسیده است و حتی زمانی که پشت سرمان باشد، پیامدهای آن برای سال‌های آینده باقی خواهد ماند.»

ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد بازار OANDA در این زمینه افزود: «طلا اکنون در صدد نزدیک‌شدن به بالاترین رکورد است و ممکن است قبل از این رویداد، به شواهد بیشتری از کندشدن اقتصاد نیاز داشته باشد.»

این تحلیلگر در مورد چشم‌انداز آتی فلز زرد خاطرنشان کرد: «طلا به بالاترین رکوردها توجه دارد و ممکن است رسیدن به آن زیاد طول نکشد. اگر انتظارات رکود اقتصادی در نیمه‌ی دوم سال به رشد خود ادامه دهند، طلا باید در مسیری به سمت سطح 2100 دلار قرار گیرد.»

و اما ناگفته نماند که طلا تنها فلز گرانبهایی نبود که رشد کرد. معاملات آتی نقره کامکس نزدیک به 5 درصد افزایش یافت و با 25.18 دلار در هر اونس معامله شد و پلاتین نیز 3.46 درصد در روز افزایش را به ثبت رساند.

@tajrishonline

ما را دنبال کنید