چین، کره‌شمالی و جنگ اوکراین، محور رایزنی وزرای خارجه گروه ۷

نشست وزرای خارجه گروه ۷ که از یکشنبه به میزبانی ژاپن برگزار شده با محوریت مقابله با تهدیدات فزاینده چین علیه تایوان، آزمایش‌های موشکی کره شمالی و مجازات روسیه به دلیل حمله به اوکراین تا فردا (سه‌شنبه) ادامه خواهد داشت.

به گزارش تجریش آنلاین ، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، دومین روز از نشست وزرای خارجه گروه ۷ امروز (دوشنبه) با حضور کشورهای عضو از جمله ژاپن، آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان، کانادا و ایتالیا در هتلی در  کاروایزاوا، یک منطقه مسکونی واقع در استان ناگانو ژاپن برگزار می‌شود و از دستورکار مهم این جلسه می‌توان به جنگ روسیه-اوکراین اشاره کرد.

یوشیماسا هایاشی، وزیر امور خارجه ژاپن به همتایان خود گفت: جهان نسبت به جنگ اوکراین در نقطه عطفی قرار دارد و جامعه جهانی باید تلاش‌های یک‌جانبه روسیه را برای تغییر وضعیت کنونی و تهدیدات این کشور نسبت به استفاده از تسلیحات هسته‌ای قویا رد کند.

به نظر می‌رسد که در این نشست، حمله روسیه به اوکراین و مقابله با چین جزو مسائل کلیدی وزرای کشورهای نامبرده شده و اتحادیه اروپاست؛ مسائلی که به باور آن‌ها "چالش‌هایی برای نظم مبتنی بر قوانین بین‌المللی پسا جنگ جهانی دوم" محسوب می‌شوند.

یک مقام ارشد آمریکایی که به همراه آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه این کشور به ژاپن سفر کرده، به خبرنگاران گفت: هدف دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا از این مذاکرات افزایش حمایت از اوکراین از جمله ابتکاری که در حوزه زیرساخت‌های انرژی این کشور در نشست سال گذشته میلادی گروه ۷ در آلمان مطرح شد، است. همچنین مجازات روسیه از طریق اعمال تحریم‌های مالی و اقتصادی از دیگر اولویت‌های دولت آمریکاست.

وی در ادامه با اشاره به اولویت‌های بلینکن افزود: اوکراین در هفته‌های آتی با موقعیت مهمی مواجه خواهد شد و البته خود را برای ضد حملات آماده می‌کند. همچنین از اهداف دیگر آمریکا در این دور از مذاکرات می‌توان به تعمیق حمایت‌های بلند مدت دفاعی اوکراین و توانایی‌های بازدارندگی این کشور اشاره کرد. این موضوع همچنین می‌تواند موضع کی‌یف را برای مذاکرات احتمالی که شاید منجر به پایان درگیری‌ها شود، تقویت کند.

علاوه بر مسئله اوکراین، نقش ژاپن به عنوان تنها عضو آسیایی گروه ۷ و به عنوان کشوری که ریاست گفت‌وگوهای سال جاری این گروه را برعهده دارد، باعث شد تا مسیر گفت‌وگوها و دغدغه‌های اعضای این گروه به سمت چین سوق پیدا کند. رهبران و وزرای خارجه گروه ۷ تمایل دارند موضع این کشور (چین) را نسبت به مسائل متعددی نظیر جنگ اوکراین، کره شمالی و جزیره تایوان بدانند.

در شام خصوصی و کاری یکشنبه شب میان دیپلمات‌های کشورهای عضو گروه ۷، هایاشی خواستار ادامه گفت‌وگوها با چین پیرامون بسیاری از چالش‌های جهانی شد اما سایر دیپلمات‌ها گویا بیشتر به دنبال مقابله با نفوذ اخیر چین در شمال شرقی آسیا و اطراف تایوان هستند.

طبق خلاصه گزارشی که از این شام خصوصی منتشر شده، هایاشی به وزرای دیگر گفته است که سایر کشورهای غیرعضو گروه ۷ باید به "رابطه‌ پایدار و سازنده" خود با چین ادامه دهند و در عین حال از این کشور بخواهند تا همچون عضو مسئولی از جامعه جهانی رفتار کند.

چین، جزیره تایوان را بخشی از خاک خود می‌داند و اخیرا در واکنش به سفر تسای اینگ‌-ون، رئیس‌جمهور تایوان به آمریکا و دیدارش با کوین‌ مک‌کارتی، رئیس مجلس نمایندگان این کشور، رزمایشاتی را در اطراف تایوان برگزار کرد.

مقام ارشد آمریکایی که پیشتر اظهارات و اولویت‌های بلینکن را طی این نشست مطرح کرده، افزود: آنتونی بلینکن نظرات همتایان فرانسوی و آلمانی‌اش را نسبت به ارتباط با چینی‌ها جویا خواهد شد.

همچنین، کره شمالی از دیگر مسائل کلیدی و نگرانی‌های مطرح‌شده میان اعضای این گروه بوده است.

ابتدا هایاشی نگرانی خود را نسبت به آزمایش‌های موشکی بی‌سابقه کره شمالی ابراز کرد و سپس سایر اعضای گروه ۷ آزمایش‌های مکرر پیونگ‌یانگ را محکوم کردند.

براساس گزارش رویترز، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا که از راه دور با اعضای گروه ۷ ارتباط برقرار کرد، گفت: رابطه میان چین و اروپا توسط رفتار پکن تعیین خواهد شد.

وی همچنین در ادامه با تاکید بر ادامه مشارکت با چین و باز نگه‌داشتن ارتباطات افزود: هر اتفاقی که در تنگه تایوان رخ دهد برای ما بسیار مهم خواهد بود. چین یک شریک و رقیب سیستماتیک است و رابطه چین و اروپا توسط رفتار پکن مشخص خواهد شد.

آنالنا بربوک، وزیر امور خارجه آلمان نیز به نوبه خود ضمن تاکید بر اهمیت اتحاد میان اعضای گروه ۷ بیان کرد: ما به عنوان کشورهای دموکراسی در رقابت سیستماتیک با کشورهای خودکامه موفق هستیم. ما نباید اجازه دهیم شکاف‌هایی میان ما ایجاد شود و مسئله اتحاد بین ما از دیدگاه دیگران اشتباه برداشت شود.

وزارت خارجه انگلیس هم در بیانیه‌ای اعلام کرد: وزرای گروه ۷ درباره حمایت بین‌المللی از اوکراین و تضمین صلحی بادوام گفت‌وگو کرده‌اند و همچنان به آن ادامه خواهند داد.

@tajrishonline

ما را دنبال کنید