شرح کلی کسب و کار باغداری برای احداث باغ گردو

شما برای اینکه بتوانید در صنعت باغداری کسب و کار خود را با احداث باغ گردو راه‌اندازی کنید بهتر است در این زمینه اطلاعات دقیق و بررسی‌های لازم را انجام دهید.

 

شرح کلی کسب و کار باغداری برای احداث باغ گردو


به گزارش پایگاه خبری تجریش یک کشاورز به تنهایی نمی‌تواند تمامی مراحل مربوط به احداث باغ مدرن و تجاری را به پایان برساند، از این رو توصیه می‌شود برای این کار حتماً از متخصصین و مشاوران کمک بگیرید.

 

به نقل از برترنهال، در سال‌های گذشته باغداری و سرمایه‌گذاری در صنعت کشاورزی نه تنها به عنوان یک شغل در نظر گرفته می‌شود بلکه سرمایه‌گذاری کامل و بدون ریسک برای بسیاری از افرادی است که در دست خود سرمایه داشته و به دنبال سرمایه‌گذاری منفعل باسواد زیاد هستند تا ارزش و اعتبار پول آنها بعد از چند سال کاهش پیدا نکند.

 

از نظر کارشناسان برای احداث باغ گردو زمین انتخابی باید شرایط ویژه و منحصر به فردی داشته باشد تا ریشه نهال گردو چند روز پس از کاشت به راحتی خود را با بافت خاک سازگار دهد و همچنین کشاورز برای به تکمیل رساندن پروژه احداث باغ بهتر است نهال گردو ژنوتیپ و نهال گردو پیوندی را خریداری کند، در ادامه در مورد ویژگی‌های مهم نهال اصلاح شده و ژنوتیپ گردو مطالبی ارائه خواهیم داد.

 

مشکلات تکثیر نهال گردو به صورت بذری
برای تکثیر و احداث باغ گردو روش‌های گوناگونی وجود دارد که از جمله آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تولید نهال گردو به صورت بذری
 تکثیر نهال گردو به صورت پیوندی و اصلاح شده 
از نظر کشاورزان و متخصصین گیاه‌پزشکی نتیجه پروژه مربوط به رشد نهال از تخم گردو در باغ گردو رضایت‌بخش نیست، چون کیفیت مربوط به میوه‌های تولیدی کاهش پیدا کرده و همچنین باردهی آنها به اندازه‌ای نیست که بتوان به عنوان یک درآمد ارزش‌افزوده روی آن اتکا کرد، در عوض میزان مقاومت نهال‌های بذری قابل ستایش است.

 

در آزمایش‌های بعدی دانشمندان درصدد تولید نهال‌هایی شدند که مقاومت نهال‌های بذری و وحشی را داشته و علاوه بر آن بتواند پربار و بسیار زود بازده باشد، دیگر هیچ کشاورزی به اندازه ۱۰ تا ۱۲ سال منتظر میوه‌دهی باغ گردوی خود نباشد، علاوه بر آن نهاده‌های تولید شده دارای کیفیت تجاری بالا و میوه‌های تولید شده از آن نیز ماوراء محصولات معمولی و بذری باشد.

 

لازم به ذکر است که برخی از نهال‌ها مانند نهال گردو تویسرکان تفاوتی نمی‌کند که به صورت بذری تکثیر شود یا به صورت پیوندی همان کیفیت را خواهد داشت به همین دلیل تکثر آن‌ها به صورت بذری انجام می‌شود.

 

بهره‌وری اقتصادی مزرعه گردو چگونه مشخص می‌شود؟
برای اینکه شما بتوانید بهره‌وری اقتصادی مزرعه گردو را مشخص کنید باید به نوع طراحی آن توجه داشته باشید بازدهی اقتصادی کاشت یک مزرعه گردو رابطه مستقیمی با طراحی مزرعه و خرید نهال گردو دارد، اگر شما بتوانید از فناوری کشت فشرده در باغات گردوی خود استفاده کنید یعنی در هر یک هکتار به جای ۱۰۰ اصله نهال گردو حداقل ۳۰۰ نهال گردوی پربار را کشت کنید، مطمئن باشید بهره‌وری اقتصادی مزرعه شما افزایش چشمگیری خواهد داشت.

 

از دیگر عوامل تأثیرگذار روی بهره‌وری اقتصادی مزرعه شما می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

شرایط خاص بافت خاک باغ
ویژگی‌های بیولوژیکی گونه‌های کاشته شده
مدیریت باغدار و کشاورز جهت رسیدگی و مراقبت از باغ گردو
این عوامل باعث می‌شوند تا بهره‌وری اقتصادی مزرعه گردو افزایش یابد، برای تعیین کردن بهره‌وری اقتصادی باغات گردو، گردوی خالص را در نظر می‌گیرند، گردوی پوست کنده شده را مورد مطالعه قرار داده و با نهال‌های مزارع سنتی مقایسه می‌کنند، به طور معمول مشخص شده است با رعایت موارد بالا ۴۰ درصد با افزایش بهره‌وری روبه‌رو خواهید شد.

 

البته وقتی ما صحبت از افزایش بهره‌وری می‌کنیم منظورمان برداشت خالص و باکیفیت میوه گردو است، برداشت‌های ناخالص از جمله میوه‌هایی که کرمو، کوچک با مغز سیاه بی‌کیفیت هستند در این زمینه در نظر گرفته نمی‌شوند، درست است که این میوه‌ها نیز به فروش می‌رود ولی از نظر متخصصین کیفیت مهم‌تر از بازدهی بالا بوده، باید به مقوله کیفیت میوه گردو توجه خاصی شده و درخت‌های عرضه میوه‌های درجه یک تولید کنند.

 

ویژگی‌ها و زیرساخت‌های باغ تجاری گردو را چگونه بررسی کنیم
البته به این موضوع هم دقت داشته باشید اگر شما بهترین نهال پیوندی و اصلاح شده را تهیه کنید ولی به زیرساخت‌های باغ خود توجه کافی نداشته باشید، باعث می‌شود تا نهال گردو شما پس از کاشت دچار مشکلاتی شده کارایی و کیفیت خود را از دست بدهند.

 

به خاطر همین است که توصیه می‌شود کشاورزان قبل از احداث باغ گردو با متخصصین با تجربه در این زمینه مشورت لازم را داشته باشند، آنها همه جوانب احداث باغ گردو را در نظر گرفته و یک طرح توجیهی کاملاً اقتصادی و ساختاری در اختیار شما قرار می‌دهند، بر اساس طرح توجیهی می‌توانید نسبت به مراحل بعدی احداث باغ تصمیمات لازم را بگیرید.

 

به دست آوردن شیب دقیق باغ
ورزش‌های باد سرد یا گرم
میزان ph و عناصر موجود در خاک
بادشکن‌های اطراف مزرعه


اطلاعات علمی در مورد مدت زمان زمستان منطقه، مناطقی که دارای زمستان‌های طولانی هستند باید از ارقام نژاد دیرگل بهره‌برداری کنند.


میزان دقیق بارش‌های سالانه جهت به دست آوردن روتین دقیق آبیاری درختان گردو
ارقام نهال گردو سازگار، می‌توان گفت مهم‌ترین قسمت احداث باغ گردو رابطه مستقیمی با خرید نهال گردو دارد، شما در نظر بگیرید خرید نهال گردو ژنوتیپ سازگار با محیط در یک کفه ترازو و مراحل احداث باغ گردو در کفه دیگر ترازو قرار دارد، شما باید سعی کنید تعادل میان این دو کفه را به خوبی رعایت کنید.


ارقام نهال‌های گردوهای اقتصادی
در سال‌های اخیر ارقام نهال‌های اصلاح شده رواج بیشتری در بین کشاورزان پیدا کرده است، در گذشته ارقام نهال‌های گردو با مشکلات زیادی روبه‌رو بودند که کشاورزان تمایلی به کاشت درخت گردو نداشتند، از جمله مشکلات گردوهای سنتی زودگل بودن آن‌ها بود که هر ساله سرمای بهاره شکوفه‌های گرودها را از بین می‌برد و محصول کمی تولید می‌کرد حتی ممکن بود در آن سال هیچ محصولی را تولید نکنند، از دیگر مشکلات این ارقام ارتفاع بلند درختان و دیربازده بودن آن‌ها بودند.

 

در سال‌های اخیر تولید گردوهای اصلاح شده باعث شده است که بار دیگر کشاورزان به سوی خرید نهال گردو روی بیاورند، گردوهای اصلاح شده مانند گردو، نهال گردو ژنوتیپ برتر، گردو چندلر و گردو فرنور از مزیت‌های زیادی برخوردارند که عبارتند از: دیرگل بودن، پاکوتاه بودن و باردهی در سال اول کاشت، این مزیت‌ها باعث شده که کشاورزان زیادی مبادرت به کاشت نهال‌ها گردو داشته باشند.

 

فواید میوه گردو برای بدن
میوه گردو ریزمغذی‌ها و عناصر شیمیایی بسیار مفیدی دارد، می‌توان به ویتامین e اسید چرب‌های اشباع نشده و آنتی اکسیدان‌های فراوان اشاره کرد، به خاطر همین مصرف گردو را برای:

سلامتی قلب و عروق
جوانسازی پوست
کاهش سطح کلسترول خون
کاهش سطح تری گلیسیرید خون
جلوگیری از بیماری آلزایمر
جلوگیری از بیماری سرطان
بالا بردن تمرکز و میزان یادگیری
درمان بیماری‌های مربوط به دستگاه گوارش


مفید بوده و شما با مصرف روزانه یک یا دو عدد گردو می‌توانید میزان عملکرد بدن خود را به طور کامل ارتقاء ببخشید.

 

کلام آخر
موفقیت در هر کاری بستگی به میزان اطلاعات و عملکرد شما در ابتدای راه دارد اگر شما بتوانید شروع راه احداث باغ گردو را به خوبی انجام دهید مطمئن باشید مابقی راه به صورت اصولی و استاندارد طی خواهد شد، علاوه بر آن طی کردن این مراحل برای شما کار سختی نخواهد بود، کمک گرفتن از مشاوران اقتصادی برای احداث باغ گردو کار بسیار عالی و مورد پسند است که می‌توانید تمامی جوانب ریسک‌ها و خطرات احتمالی را بسنجید.

 

نهالستان‌های قدمت‌دار و تولیدکننده آماده ارائه هرگونه مشاوره اقتصادی در این زمینه هستند، شما با مشاوره گرفتن از مراکز معتبر عرضه نهال گردو و نهال بادام مانند برتر نهال می‌توانید با خیال راحت مراحل مربوط به این پروژه اقتصادی را به نحو احسن انجام داده و بعد از چند سال به یک سرمایه‌گذاری مناسب دست پیدا کنید.

 

لازم به ذکر است که احداث باغ گردو یک کار حرفه‌ای هست که باید تمام جوانب را در نظر بگیریم، از جمله منطقه گردو، به طوری که هر رقم از نهال‌ها برای منطقه‌ای بهتر جواب می‌دهد، به فرض مثال ارتفاع منطقه در تعیین نوع گردو تأثیر دارد، به طوری که نهال گردو چندلر برای ارتفاعات ۲۰۰ الی ۱۵۰۰ متر از سطح دریا کاشت شده و باردهی اقتصادی خواهد داشت یا نهال گردو ژنوتیپ از ارتفاع صفر تا ارتفاع ۳۰۰۰ متر از سطح دریا کاشت می‌شود.

@tajrishonline

ما را دنبال کنید