چیپس و پفک با بدنتان چه می‌کند؟

اگر مثل خیلی‌های دیگر عادت دارید چیپس و پفک بخورید و زیاده‌روی هم می‌کنید پس عجیب نیست تغییرات نامطلوبی در فرم بدنی‌تان ایجاد شود و دچار مشکلاتی در سلامتی‌تان شوید، خصوصاً اگر هر روز خوراکی‌های چرب و شور می‌خورید.

چیپسِ زیاد فشار خونتان را بالا می‌برد

هیچ‌کس دوست ندارد دچار فشارخون بالا شود، چون می‌دانیم که چه پیامدهایی برای سلامتی دارد، مثل بیماری‌های قلبی و سکته مغزی. اگر عادت دارید اغلب چیپس بخورید پس در معرض فشارخون بالا هستید؛ چون چیپس میزان زیادی سدیم در هر وعده دارد. نمک و سدیم موجود در چیپس در مقایسه با غذاهای دیگر، به میزان قابل‌توجهی سطح سدیم بدنتان را نامتعادل می‌کند و خیلی سریع به شما آسیب می‌زند.

چیپس و پفک با بدنتان چه می‌کند؟

چیپس سرطان‌زاست

شاید هرگز فکر نمی‌کردید خوراکی موردعلاقه‌تان می‌تواند شما را در معرض ابتلا به سرطان قرار دهد. ماده‌ای شیمیایی به نام آکریلامید که در غذاهای فراوری شده وجود دارد دارای اثرات کارسینوژنیک است و می‌تواند منجر به انواع سرطان‌ها شود.

این خبر بدی برای دوستداران چیپس است: چیپس سیب‌زمینی دارای مقدار بسیار زیادی آکریلامید است و کسانی که زیاد چیپس می‌خورند مستقیماً این ماده شیمیایی را وارد بدن خود می‌کنند. شاید تصور کنید چیپس مثلاً در مقایسه با نیکوتین سیگار چندان سرطان‌زا نیست، اما خودتان را فریب ندهید! هم سیگار و هم چیپس سیب‌زمینی کارسینوژن هستند و خطری بسیار جدی برای سلامتی محسوب می‌شوند.

چیپس احتمال بیماری قلبی را افزایش می‌دهد

همیشه شنیده‌اید که غذاهای چرب و فراوری شده آسیب‌های جدی به قلب می‌زنند و چیپس هم از این قاعده مستثنی نیست. اگر عادت دارید اغلب با خوردن چیپس خودتان را سرگرم کنید پس باید خودتان را برای مواجهه با بیماری‌های قلبی و عروقی هم آماده کنید؛ چون آکریلامیدهای موجود در چیپس شما را به سمت بیماری‌های قلبی و عروقی می‌برند.

چیپس و پفک با بدنتان چه می‌کند؟

چیپس احتمال سکته مغزی را افزایش می‌دهد

اگر اهل خوردن چیپس هستید پس نگرانی‌های شما باید فراتر از آکریلامیدها باشد، چون چیپس پُر از کلسترول است و اگر سابقهٔ سکته مغزی در خانواده داشته باشید پس خیلی جدی‌تر باید از افراط در خوردن چیپس پرهیز کنید. اگر این توصیه‌ها را جدی نگیرید و زیاد چیپس بخورید احتمالاً در آینده دچار آنوریسم مغزی خواهید شد. تجمع چربی باقیمانده از غذاهای پُرچرب و کلسترول دار باعث انسداد عروق شده و می‌تواند مستقیماً موجب سکته مغزی شود.

چیپس احتمال دارد شما را نابارور کند

چربی‌های ترانس موجود در چیپس فقط برای قلب و مغزتان خطرناک نیست؛ این چربی‌ها می‌توانند به موارد دیگری در سلامتی‌تان نیز آسیب بزنند. دانشمندان همچنان در حال مطالعه در مورد اثرات بلندمدت مصرف چربی‌های ترانس بر سلامتی هستند؛ اما اطلاعات کشف شده تا کنون نشان می‌دهد مصرف زیاد چیپس می‌تواند احتمال ناباروری را در زنان افزایش دهد.

چیپس و پفک با بدنتان چه می‌کند؟

چیپس افزایش وزن شدید به دنبال دارد

عجیب نیست که با خوردن چیپس دچار افزایش وزن شوید؛ زیرا چیپس دارای کالری‌های بی‌ارزشی است و به‌راحتی می‌توانید در دام پُرخوری چیپس بیفتید. نمک موجود در چیپس باعث می‌شود نتوانید در برابر خوردن ِ بیشتر آن مقاومت کنید و بدون اینکه بدانید پُرخوری خواهید کرد. مصرف این‌همه چربی و نمک در نهایت مقدار زیاد کالری بدون ارزش غذایی وارد بدنتان می‌کند که صددرصد تلاش‌هایتان برای کاهش وزن و رسیدن به وزن ایده‌آل را از بین خواهد برد.

زیاد چیپس خوردن شما را افسرده می‌کند

عوارض زیاد چیپس خوردن فقط مربوط به سلامت جسمی‌تان نیست و خوب است بدانید در معرض مشکلات روحی و روانی نیز قرار خواهید گرفت و عامل آن نیز مقدار زیاد چربی‌های ترانس موجود در چیپس است.  مطالعات نشان می‌دهند مصرف زیاد چیپس احتمال افسردگی را بیشتر می‌کند. پس اگر فکر می‌کنید وقتی بی‌حوصله‌اید می‌توانید با خوردن یک بسته چیپس حالتان را بهتر کنید کاملاً در اشتباهید.

چیپس و پفک با بدنتان چه می‌کند؟

و اما پفک!

آیا پفک هم برای سلامتی مضر است؟ جواب کوتاه اینکه، بله پفک برایتان بد است؛ چون هیچ ارزش غذایی ندارد و پُر از ترکیبات مصنوعی و بسیار فراوری شده است.  پفک، تُرد و خوشمزه است و طعم پنیر می‌دهد و از محصولات حجیم‌شدهٔ ذرت است که در واقع هیچ ارزش غذایی ندارد. یک وعده پفک (تقریباً ۲۱ تکه پفک) دارای ۱۵۰ کالری و ۱۰ گرم چربی است؛ اما باز هم ارزش غذایی آن صفر است. ضمناً پفک بسیار فراوری شده بوده و دارای طعم‌دهنده‌ها و رنگ‌های مصنوعی است.

سدیم زیاد پفک هم دردسرساز است. هر وعده پفک بیشتر از ۲۵۰ میلی‌گرم سدیم دارد که تقریباً ۱۰ درصد از سدیمی است که یک فرد بزرگسال باید در روز مصرف کند. درست مثل سایر تنقلات ناسالم، اگر در خوردن پفک زیاده‌روی کنید این میزان مواد مضر به طرز شگفت‌انگیزی بیشتر خواهد شد. خوردن پفک شما را در معرض بیماری‌های قلبی، فشارخون بالا، کلسترول بالا و برخی از سرطان‌ها قرار می‌دهد. پفک در حالی با طعم پنیر فریبتان می‌دهد که ناسالم است و هیچ یک از ارزش‌های غذایی پنیر طبیعی را ندارد.

عوارض کوتاه‌مدت پفک برای سلامتی

. نفخ

. تهوع

. کسالت و بی انرژی بودن

. بیش‌فعالی (خصوصاً در کودکان)

چیپس و پفک با بدنتان چه می‌کند؟

عوارض بلندمدت پفک برای سلامتی

. بیماری قلبی

. چاقی

. انواعی از سرطان

. فشارخون بالا

چرا نمی‌توانیم در برابر خوردن چیپس و پفک مقاومت کنیم؟

همه می‌دانیم که چقدر سخت است چیپس و پفک نخوریم و تجربه‌اش را داشته‌ایم که نتوانسته‌ایم در برابر تمایلمان به بیشتر خوردن از این خوراکی‌ها کوتاه بیاییم. پفک و چیپس بسیار اعتیادآورند و دلیلش هم نمک و چربی موجود در آنهاست که باعث لذت آنی مغزمان می‌شود.

چیپس و پفک با بدنتان چه می‌کند؟

کلام آخر

به گزارش وب گاه تبیان، غذاهای بسیار فراوری شده ترکیبی از چربی و سدیم و کربوهیدرات‌ها به صورتی هستند که در شما میل به بیشتر خوردن ایجاد کنند و به‌سختی بتوانید در برابرشان مقاومت کنید. اما در خوردن غذاهایی که کم فراوری شده‌اند یا طبیعی‌اند معمولاً پُرخوری نمی‌کنید. پس بهتر است وسوسهٔ خوردن چیپس و پفک و کلاً تنقلات فراوری شده را با روش‌های زیر کنترل کنید:

. تدریجاً خوراکی‌های بسیار فراوری شده را با انواع کمتر فراوری شده و طبیعی جایگزین کنید.

. تنقلات ناسالم را کمتر در دسترس خود قرار دهید، مثلاً وقتی به فروشگاه می‌روید این خوراکی‌ها را نخرید یا خیلی کم بخرید.

. تنقلات سالم و طبیعی را در دسترس خود قرار دهید تا هر وقت احساس گرسنگی یا میل به تنقلات داشتید راحت و فوری سراغ این خوراکی‌های سالم بروید.

. گاهی واقعاً تمایلتان به هله‌هوله خوردن ریشه در حوصله سر رفتگی یا استرستان دارد، پس کمی مکث کرده و از خودتان در مورد احساس واقعی‌تان سؤال کنید.

@tajrishonline

ما را دنبال کنید