انجام عمل جراحی از فاصله ۴ هزار کیلومتری!

پزشکان بیمارستانی در استان ژجیانگ چین با کمک یک ربات مجهز به نسل پنجم شبکه تلفن همراه یا ۵جی، با موفقیت کیسه صفرا را از بدن یک بیمار در شهر آرال واقع در منطقه سین کیانگ و از فاصله حدود ۴۶۵۰ کیلومتری خارج کردند.
 به نقل از چاینادیلی، این اولین عمل برداشتن کیسه صفرا از راه دور در چین بود که از طریق یک ربات و با استفاده از فناوری ۵جی انجام شد. «لیانگ شیائو» جراح باتجربه‌ای که این عمل را از طریق پلتفرم رباتیک در بیمارستان Sir Run Shaw Hospital انجام داد، گفت که هم نرم‌افزار اصلی و هم سخت‌افزار اصلی ربات که یک مدل آندوسکوپی چهار بازو است، در چین توسعه یافته است.لیانگ گفت: من برای بیمار بسیار خوشحال هستم و بسیار مفتخرم که این جراحی را با یک سیستم رباتیکی انجام می‌دهم که به طور مستقل در چین تولید شده است.این بیمار، زنی حدودا ۳۰ساله است که در آرال زندگی می‌کند. بیماری سنگ کیسه صفرا او بیش از یک سال پیش بدون علائم ظاهری تشخیص داده شد، اما هفته پیش وی دردی را در قسمت بالای سمت راست شکم خود تجربه کرد. معاینات در یک بیمارستان محلی با همکاری بیمارستان Sir Run Run Shaw نشان داد که او دچار التهاب حاد کیسه صفرا شده است که نیاز به جراحی در اسرع وقت دارد.
پس از یادگیری در مورد جراحی به کمک ربات، بیمار که هویت کامل او برای محافظت از حریم خصوصی او فاش نشده بود، آن را انتخاب کرد. برای انجام یک عمل جراحی در آرال، جایی که منابع و تخصص پزشکی به صورت حرفه‌ای هنوز وجود ندارد، متخصصان استان ژجیانگ معمولا باید از هواپیما استفاده کنند و ابتدا هشت ساعت و نیم با هواپیما و سپس ۳۰ دقیقه دیگر با اتوبوس برای رسیدن به بیمارستان محلی سفر کنند. از سوی دیگر سفر از مکانی مانند آرال به هانگژو نیز برای یک بیمار به همان اندازه دردسرساز است.
 

@tajrishonline

ما را دنبال کنید