سلول های حیاتی گوش دوباره رشد می‌کنند

تحقیقات جدید دانشمندان سرنخ هایی را به دست آورده که با استفاده از آن ها می توان سلول‌های کمک کننده به شنوایی را دوباره رشد داد.

 

 به نقل از ساینس دیلی، شایع‌ترین علت کاهش شنوایی، پیشرونده است زیرا سلول‌های مویی (سلول‌های اولیه برای تشخیص امواج صوتی) در صورت آسیب یا از دست رفتن امکان بازسازی ندارند. اکنون محققان به شناسایی مکانیسم هایی نزدیک شدند که شاید این نوع بازسازی را در پستانداران ترویج کند.

افرادی که به طور مکرر در معرض صداهای بلند قرار گرفته اند، مانند پرسنل نظامی، کارگران ساختمانی و نوازندگان، بیشتر در معرض خطر این نوع کم شنوایی هستند. اما این مشکل ممکن است در طول زمان برای هر کسی اتفاق بیفتد.

از سوی دیگر، پرندگان و ماهی‌ها می‌توانند این سلول‌ها را بازسازی کنند و اکنون محققان مؤسسه علوم اعصاب دل مونته به شناسایی مکانیسم‌هایی نزدیک می‌شوند که ممکن است این نوع بازسازی را در پستانداران تقویت کند.

پاتریشیا وایت استاد علوم اعصاب و گوش و حلق و بینی در مرکز پزشکی دانشگاه روچستر گفت: ما از تحقیقات قبلی خود دریافتیم که بیان یک ژن رشد، به نام ERBB2، قادر به فعال کردن رشد سلول های مویی جدید (در پستانداران) بود؛ اما به طور کامل دلیل آن را درک نکردیم. مطالعه سال 2018 نشان داد که فعال کردن مسیر ژن رشد ERBB2 باعث ایجاد یک سری رویدادهای سلولی آبشاری می شود که توسط آن سلول های پشتیبان حلزون شروع به تکثیر و فعال کردن سایر سلول های بنیادی همسایه برای تبدیل شدن به سلول های مویی حسی جدید می کنند.

حال مطالعه جدید نشان می دهد که چگونه این فعال سازی اتفاق می افتد و پیشرفت قابل توجهی به سمت هدف نهایی تولید سلول های مویی حلزون جدید در پستانداران ارائه می دهد.

محققان با استفاده از توالی یابی RNA تک سلولی در موش، سلول های دارای ژن رشد بیش از حد فعال (سیگنالینگ ERBB2) را با سلول های مشابهی که فاقد چنین سیگنالی بودند، مقایسه کردند. آنها دریافتند که ژن رشد (ERBB2 ) با شروع بیان چندین پروتئین از جمله SPP1، پروتئینی که از طریق گیرنده CD44 (در سلول های پشتیبان حلزون وجود دارد) سیگنال منتشر می کند. این افزایش در پاسخ سلولی باعث افزایش میتوز در سلول‌های پشتیبان شد که رویدادی کلیدی برای بازسازی است.

محققان اعلام کردند: زمانی که ما این فرآیند را در موش های بالغ بررسی کردیم، توانستیم نشان دهیم که بیان ERBB2 باعث بیان پروتئین SPP1 می شود که برای فعال کردن CD44 و رشد سلول های مویی جدید ضروری است. این کشف روشن کرده است که بازسازی فقط به مراحل اولیه توسعه محدود نمی شود. ما معتقدیم که می توانیم از این یافته ها برای تحریک بازسازی در بزرگسالان استفاده کنیم.

وایت گفت: ما قصد داریم این پدیده را بررسی و مشخص کنیم که آیا می تواند عملکرد شنوایی را در پستانداران پس از آسیب بهبود بخشد یا خیر.

در سال 2012، تیم تحقیقاتی توانست از مولکول های کوچک برای تبدیل سلول های پیش ساز به هزاران سلول مویی در آزمایشگاه استفاده کند. ژیش از آن هیچ‌کس چنین تعداد سلول مویی تولید نکرده بود.

سمعک ها به بیمارانی که از کم شنوایی رنج می برند کمک می کند تا در گفت وگوها شرکت کنند و دنیای اطراف خود را بشنوند؛ اما برخی از افراد مایل به استفاده از آن ها نیستند. در حالت هایی که کم شنوایی شدید است می توان از کاشت حلزون استفاده کرد تا اطمینان حاصل شود که بیشترین اطلاعات شنوایی ممکن را دریافت خواهد شد. شنوایی حس بسیار مهمی است و یافته های جدید می تواند اعتماد به نفس افراد کم شنوا را بالا برده و به آن ها در درمان این مشکل کمک کند.

@tajrishonline

ما را دنبال کنید