تحلیل وزن به وزن کشتی فرنگی قهرمانی آسیا

کشتی‌گیران تیم ملی کشورمان برای کسب عنوان قهرمانی با قزاق‌ها رقابت سخت و نفس گیری را خواهند داشت.

تحلیل وزن به وزن کشتی فرنگی قهرمانی آسیا| از تلاش قزاق‌ها برای قهرمانی در خانه تا سرشاخ شدن نمایندگان ایران با بهترین‌ها

مسابقات قهرمانی آسیا 2023 از 20 تا 25 فروردین ماه در آستانه قزاقستان آغاز خواهد شد.کشتی‌گیران رشته فرنگی اولین کسانی هستند که پس از سوت افتتاحیه روی تشک می روند. طبق برنامه اعلام شده کشتی‌گیران اوزان 55، 63، 77، 87 و 130 کیلوگرم روز یکشنبه 20 فروردین ماه و کشتی‌گیران اوزان 60، 67، 72، 82 و 97 کیلوگرم روز دوشنبه 21 فروردین ماه با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت.

رقابت‌های قهرمانی آسیا امسال با حضور پنج دارنده مدال طلای قهرمانی آسیا و 17 مدال‌آور سال 2022 که چهره های برتر شده اند برگزار خواهد شد. در این میان کشتی‌گیرانی هم هستن که در سال گذشته قهرمان جهان شده‌اند و برای دفاع از قهرمانی در آسیا با رقیبان خود سرشاخ خواهند شد. ژولامان شارشن بیکوف و آکژول مخمودوف کشتی‌گیران قزاقستانی که به ترتیب در وزن‌های 60 و 77 کیلوگرم کشتی میگیرند از جمله این کشتی‌گیران هستند.

امین میرزازاده دارنده مدال نقره جهان هم در وزن 130 کیلوگرم پس از کسب مقام اول در سال 2020 برای اولین بار در این مسابقات شرکت می‌کند. او در این رقابت‌ها می تواند حریف سرسختی برای رقیبان خود باشد و از همه مهم تر تجربه او می تواند به او کمک کند تا پس از 3 سال بار دیگر قهرمانی در آسیا را از آن خود کند.

قزاقستان که میزبان این دوره از رقابت‌ها است با چهار مدال آور مسابقات قهرمانی آسیا 2022 خود پا در این رقابت‌ها گذاشته است و سعی دارد عنوان قهرمانی را در کشور خودش به دست آورد. این در حالی است تیم‌های قرقیزستان و ایران هر کدام به ترتیب با در اختیار داشتن 5 و 4 مدال آور دور گذشته خود به دنبال کسب عنوان قهرمانی هستند. در این میان تیم ملی کشتی فرنگی ژاپن هیچ کدان از کشتی‌گیران مدال آور و مطرح خود را به این رقابت‌ها نخواهد آورد، آنها یک تیم جوان و مستعدی را در این رقابت‌ها حضور خواهند داشت. نکته قابل توجهی که می توان در خصوص رقابت های قهرمانی آسیا 2023 اشاره کرد حضور چینی‌ها در این رقابت‌ها است. آنها در دوره گذشته این رقابت‌ها حاضر نبودند اما امسال به این رقابت‌ها بازگشته اند.

وزن به وزن کشتی فرنگی رقابت‌های قهرمانی آسیا:

55 کیلوگرم

آمانگالی بیکبولاتوف قزاقستانی تنها کشتی‌گیر قزاق‌ها است که در وزن 55 کیلوگرم در این مسابقات حضور خواهد داشت او در دوره قبل موفق شد مدال نقره رقابت‌های قهرمانی آسیا را از آن خود کند. بکبولاتوف در سال 2023 تا به این جای کار بدون شکست پیش آمده است و در مسبقات رنکینگ دار مصر هم موفق شد با شکست حریفان خود مدال طلای این دوره از رقابت‌ها را کسی کند.

سایلیک ولیهان کشتی‌گیر چینی دارنده مدال برنز المپیک توکیو در وزن 60 کیلوگرم، به امید اینکه بتواند برای اولین بار در مسابقات قهرمانی آسیا به مدال و سکو برسد، با کاهش و تغییر وزن به 55 کیلوگرم آمده است. این موضوع چالش قابل توجهی برای کشتی‌گیر چینی است که آیا با این ترفند می تواند مدال و یکویی از قهرمانی آسیا را به دست آورد؟

در این میان پویا دادمرز کشتی‌گیر خوب کشورمان هم که در سال 2022 قهرمان زیر 23 سال جهان شد و اکنون در رتبه 7 رنکینگ جهان در وزن 55 کیلوگرم قرار دارد. پس از کسب مقام سوم در تنها حضور خود در رقابت‌های قهرمانی آسیا سال 2021، سعی خواهد کرد اولین مدال طلای خود در مسابقات قهرمانی آسیا را به دست آورد. او سال 2023 را با قهرمانی کسب مدال طلا در مسابقات آزاد زاگرب آغاز کرد. امیدوار است در این رقابت‌ها هم باشکست حریفان سرسخت خود به مدال طلا برسد.

60 کیلوگرم

ژولامان شارشنبکوف قرقیزستانی، قهرمان جهان و رنک یک جهان تا به امروز سه بار فینالیست مسابقات قهرمانی آسیا شده است و به دنبال تکرار قهرمانی در سال 2023 است. در کنار این کشی‌گیر به نام قرقیزستانی مهدی محسن نژاد کشتی‌گیر خوش اخلاق کشورمانکه در سال 2022 موفق شد مدال نقره را از آن خود کند حضور دارد. همچنین یرنور فیداخمتوف هم از قزاقستان که مدال برنز سال 2022 را در اختیار دارد در این رقابت‌ها حضور دارد. با توجه به حریفان سرسخت محسن نژاد کار سختی را برای رسیدن به مدال طلا دارد وباید دید عملکرد او در این رقابت‌ها به چه شکل رقم خواهد خورد.

ژاپنی‌ها هم مدال آوران دوره‌های گذشته خود را به این مسابقات نیاوردند اما در عوض مایتو کاوانا کشتی‌گیر جوان خود که در رقابت‌های زاگرب موفق به کسب مدال برنز شده بود را برای اولین بار در مسابقات قهرمانی آسیا حاضر کردند تا با بزرگان این وزن سرشاخ شود.

63 کیلوگرم

در این وزن تنها 9 کشتی‌گیر در رقابت هستند و در این دوره از رقابت‌ها هم مبارزه جذابی بین این کشتی‌گیران شاهد خواهیم بود. در این وزن ایمان حسین محمدی از ایران و نیراج از هند هر دو مدال برنز دوره قبل مسابقات قهرمانی آسیا را دارند و در این دوره از رقابت‌ها برای گرفتن مدالی خوش رنگ تر تلاش خواهند کرد. محمدعلی مأموربک هم نماینده کشور میزبان در این وزن خواهد بود.

ایمان محمدی پس از برنز قهرمانی آسیا، عنوان قهرمانی زیر ۲۰ سال جهان و آسیا را به دست آورد و سال 2022 را با طلای زیر ۲۳ سال قهرمانی جهان به پایان رساند. در ادامه او سال 2023 را با کسب مدال برنز در مسابقات آزاد زاگرب آغاز کرد و برای کسب مدال خوش رنگ تر در آستانه قزاقستان با حریفان خود پنجه در پنجه خواهد شد.

نیراج هندی هم که قهرمان زیر 23 سال آسیا شده است، پس از مسابقات جهانی که از ناحیه کتف دچار مصدومیت شد با شروع رقابت‌های قهرمانی آسیا به کشتی بازخواهد گشت. در کنار این کشتی گیر هندی، کیزو مارویاما ژاپنی، دارنده مدال برنز زیر 20 سال 2022، به‌عنوان یکی دیگر از ستاره‌های جوان و نوظهور تیم کشتی فرنگی ژاپن است که سعی دارد با نشان دادن خود در رقابت‌های بین المللی برای خود در تیم ملی بزرگسالان ژاپن جا باز کند.

شرمومحمد شریفجانوف از ازبکستان قهرمان وزن 63 کیلوگرم زیر 23 کیلوگرم آسیا، دیگر کشتی‌گیر در وزن 63 کیلوگرم خواهد بود. او در رقابت‌های رنکینگ دار کرواسی عنوان پنجمی را از آن خود کرده است.

67 کیلوگرم

کبیسپایف کشتی‌گیر سرشناس قزاق‌ها در وزن 67 کبلوگرم است، او دارنده مدال طلای آسیایی 2018 و سه مدال جهانی بزرگسالان (2015، 2019، 2021) است. حضور او در رقابت‌های قهرمانی آسیا بی شک مبارزات این وزن را حساس و دشوار خواهد کرد.

هانسلو کره‌ای هم که دارنده مدال نقره آسیا در سال 2022، در این رقابت‌ها به چالش کشیده خواهد شد. همچنین در این وزن کشورمان رضا عباسی را خواهد داشت، او که جانشین شماره 2 محمدرضا گرایی است در ترکیب تیم ملی کشتی فرنگی کشورمان برای قهرمانی آسیا 2023 قرار گرفته است تا با حریفان خود رقابت کند.

هوی یو یو کشتی گیر دیگری این وزن است که بسیار زهر دار است او موفق شد در مسابقات رنکینگ دار کرواسی قهرمان المپیک لوئیس اورتا کوبایی را شکست دهد و به مدال طلا برسد. همچنین او برنز در رقابت‌های رنکینگ دار مصر را به دست آورده است و در ردخ سوم رنکینگ جهانی قرار دارد.  

ابرور آتابایف ازبکستانی هم با شکست دادن قهرمان جهان میثم دالخانی کشتی‌گیر کشورمان در جام بولات تورلیخانوف سال گذشته، خاطرات خوبی از قزاقستان به همراه خواهد داشت. او هنوز این موفقیت را بیشتر تکرار نکرده است و در تلاش است تا بتواند در مسابقات قهرمانی آسیا روی سکو بایستد و صاحب مدال شود.

72 کیلوگرم

در این وزن عادلخان نورلانبکوف از قرقیزستان در رنکینگ جهانی رتبه بالایی ندارد و تنها مدال تو به قهرمانی آسیا 2022 برمیگردد اما رقابت او با ابراهیم ماگومادوف قزاقستانی که در رقابت‌های جهانی 2022 بلگراد مقام پنجم را به دست آورد دیدنی خواهد بود.

در این وزن ماگومادوف در رده هفتم رنکینگ جهانی قرار دارد و پس از او، ژیان تان از چین در جایگاه یازدهم و سجاد ایمن طلب از کشورمان در جایگاه سیزدهم ایستاده‌اند.

77 کیلوگرم

یکی از حساس ترین و جذاب ترین وزن‌های این دوره از رقابت‌های قهرمانی آسیا خواهد بود چرا که محموداف، فینالیست المپیک توکیو و قهرمان جهان، تلاش خواهد کرد تا دومین قهرمانی متوالی خود در آسیا را به دست آورد. در این میان هیونوو کیم از کره جنوبی به دنبال انتقام دو باخت قبلی 4-1 از مخمودوف در تورنمنت هایی قهرمانی آسیا 2022 و قهرمانی جهانی 2022 است. او در این تورنمنت ها تنها یک مسابقه با سکو فاصله داشته اما مغلوب این کشتی‌گیر قرقیزستانی شد. از آنجایی که مخمودوف اول و کیم چهارم خواهد شد، این دو به احتمال زیاد در نیمه نهایی به مصاف هم خواهند رفت.

همچنین در وزن 77 کیلوگرم روی لیو از چین رتبه پنجم و امین کاویانی نژاد قهرمان اسبق وزن 72 کیلوگرم آسیا از ایران حضور خواهند داشت که برای رسیدن به مدال و سکو در این وزن تلاش خواهند کرد. در این رقابت‌ها ساجان از هند که در رنک بیستم جهان قرار دارد به همراه کدای ساکورابا  در این دوره از رقابت‌ها حضور خواهند داشت.

82 کیلوگرم

دیگر وزن غیر المپیکی وزن 82 کیلوگرم است در این وزن، دیاس کالن قزاق به دنبال تکرار مقام دوم قهرمانی آسیا 2022 خود در مسابقات 2023 است. به جز این کشتی‌گیر قزاقستانی 2 کشتی گیر دیگر هم در این وزن حضور دارند که یکی علیرضا محمدی پیانی از ایران است که در رنک سیزدهم جهان قراردارد و دیگری اکیل بیک طلنگ بکوف قزقیزستانی است که در رنک هفدهم جهان حضور دارد.

87 کیلوگرم

در این وزن با توجه به این که تعداد شرکت کنندگان کمی دارد اما همه شکرت کنندگان از مدال داران آسیا هستند. ناصر علیزاده از ایران که تنها با یک برد کمتر پس از یک برد کمتر از سکوی قهرمانی جهان در سال 2022، تلاش خواهد کرد تا مدال طلای آسیایی 2022 خود را تکرار کند و انگیزه بیشتری به همراه داشته باشد.

جالگاسبای بردیموراتوف از ازبکستان به دنبال دومین قهرمانی آسیایی خود است با این تفاوت که او در سال گذشته در وزن 82 کیلو حضور داشت و در مسابقات جهانی هم به مقام دوم دست پیدا کرد، اما او به دنبال رویاهای المپیکی خود وزنش را تغییر داده است و به یک وزن بالاتر آمده است. حالا باید منتظر بمانیم و ببنیم عملکرد او در این وزن به چه شکب خواهد بود.

سونیل کومار از هند و نورسلطان تورسینوف قزاقستان هم که هر دو دارنده مدال برنز در مسابقات قهرمانی 2022 آسیا هستند به دنبال تکرار مقام سومی خود در این دوره از رقابت‌ها هستند.

97 کیلوگرم

مهدی بالی حمزه ده، دارنده مدال طلای آسیایی از ایران در نوامبر 2022 در جام جهانی کشتی فرنگی رفت و بدون شکست این رقابت ها را به پایان برد. او مایل است تا روند رو جلو خود را حفظ کند تا بتواند بدون شکست به میدان رفت و مایل است این فرم را در مسابقات قهرمانی آسیا به کار گیرد.

یکی از آن پیروزی‌های جام جهانی بالی، برد با معیارهای 3-3، در مقابل اوزور ژوزوپبکوف قرقیزستانی بود. این دو دشمن آشنای هستند که سال گذشته در بازی نیمه نهایی قهرمانی آسیا در وزن 97 کیلوگرم به مصاف هم رفتند که در آن بالی حمزه ده با نتیجه 4-1 پیروز شد.

در آن طرف میدان هم ژوزوبیکوف به دنبال کسب پنجمین سکوی قهرمانی آسیایی خود است تا رکوردی برای خود به ثبت برساند اما باید برای این کار از مهدی بالی عبور کند. او پیش از این در سال 2019 طلا و مدال برنز در سال های 16، 18 و 22 به دست آورده است.

130 کیلوگرم

در وزن 130 کیلوگرم، امین میرزازاده برای اولین بار پس از قهرمانی در مسابقات قهرمانی آسیا در سال 2020 به مسابقات قهرمانی آسیا باز گشته است. می‌گردد. او در المپیک توکیو مقام پنجمی را به دست آورد و یک طلای قهرمانی زیر 23 سال جهان سال 2021 و یک نقره مسابقات جهانی بزرگسالان 2022 را در کارنامه خود دارد.

دیگر سوپراستارهای کشتی فرنگی در سنگین ‌وزن علیمخان سیزدیکوف از قزاقستان، مینسوک کیم کره جنوبی و رومن کیم از قرقیزستان خواهند بود که سه نفر اول مسابقات قهرمانی آسیا 2022 هستند. با وجود این کشتی گیران کار امین میرزازاده برای رسیدن به مدال طلا کمی دشوار خواهد بود.

@tajrishonline

ما را دنبال کنید