درخشش برق طلا روی سینه سلیمی

تکواندوکاران کشورمان در روز نخست از رقابت‌های نهایی گرنداسلم چین موفق به کسب مدال 3 نشان طلا، نقره و برنز شدند.

 به نقل از روابط عمومی فدراسیون تکواندو، مرحله نهایی رقابت های گرند اسلم 2023 امروز یکشنبه ۱۳ فروردین ماه به میزبانی چین در شهر ووشی آغاز شد.  در روز نخست ۳۴ تکواندوکار در اوزان ۴۹- و ۶۷- کیلوگرم زنان، ۶۸- و ۸۰+ کیلوگرم مردان به مصاف رقبای خود رفتند که تیم کشورمان 7 نماینده داشت و در نهایت  آرین سلیمی با برتری مقابل همه رقبا در وزن 80+ کیلوگرم به نشان طلا دست یافت. دانیال بزرگی در وزن 68- کیلوگرم نقره گرفت و  رضا کلهر در همین وزن عنوان سوم و نشان برنز را به خود اختصاص داد.

در وزن ۸۰+ کیلوگرم تیم کشورمان 2 نماینده داشت؛ ابوالفضل عباسی و آرین سلیمی به قید قرعه دور نخست به مصاف هم رفتند و در پایان این سلیمی بود که موفق شد در 2 راند و با نتایج ۸ بر ۷ و ۱۲ بر ۹ به برتری برسد و به نیمه نهایی صعود کند. سلیمی در ادامه مقابل «سانگیونک کانگ» از کشور کره جنوبی بعد از آنکه وقت اول را ۱۳ بر ۱۰ به حریف واگذار کرد، در 2 راند بعدی ۲۰ بر ۹ و ۹ بر ۷ به برتری رسید و راهی مبارزه نهایی شد.

وی در جدال برای کسب مدال طلا «آتلسی» از ترکیه را پیش رو داشت که با ارائه یک مبارزه برتر و در 2 راند متوالی با نتایج 12 بر یک و 12 بر 10 حریف خود را شکست داد و به نشان طلا دست پیدا کرد تا مسیرش برای کسب سهمیه المپیک پاریس 2024 بسیار هموار شود. 

در وزن ۶۸- کیلوگرم دانیال بزرگی بعد از یک دور استراحت، متین رضایی را ۲ بر صفر شکست داد و در مرحله نیمه نهایی مقابل «کانگ» از کره جنوبی ۲ بر یک صاحب برتری شد به فینال صعود کرد. در این مبارزه بزرگی راند نخست را ۱۸ بر ۱۲ پیروز شد. در راند دوم در حالی که ۷ بر ۶ پیش بود ۵ اخطاره شد و راند سوم را نیز ۲۰ بر ۴ به سود خود خاتمه داد.

برزگی برای کسب مدال به دیدار «الوگ بک رشیدوف» قهرمان المپیک توکیو رفت و علی رغم ارائه یک مبارزه برتر در نهایت با اندک اختلاف  بازنده شد و نقره گرفت. وی راند اول را 5 بر سه به سود خود خاتمه داد. در راند دوم . در حالی که 6 بر6 مبارزه در حال پایان بود، با اخطار داور، بزرگی 7 بر 6 بازنده شد . کار به راند سوم کشیده شد. این راند نیز شرایط راند دوم تکرار شد تا در پایان 7 بر6 بزرگی نتیجه را واگذار کرده و در پایان 2 بر یک در راند شماری بازنده شد.

رضا کلهر دیگر نماینده ایران در این وزن دور نخست استراحت داشت و در ادامه «هاکان رچبر» از ترکیه با رنکینگ چهار المپیک را ۲ بر یک از پیش رو برداشت و به نیمه نهایی صعود کرد. وی در این دیدار وفت اول را ۷ بر ۳ به رقیب واگذار کرد و در ادامه در دو راند متوالی ۱۷ بر ۱۱ و ۵ بر ۴ صاحب برتری شد. کلهر در نیمه نهایی ۲ بر یک مقابل «رشیدوف» قهرمان المپیک توکیو از ازبکستان ۲ بر یک باخت و به دیدار رده بندی رفت. نیز حضور دارد. وی مبارزه برای کسب مدال برنز «کانگ» از کره جنوبی را شکست داد و روی سکوی سوم ایستاد.

همچنین در همین وزن محمد صادق دهقانی با شکست برابر «هاکان رچپر» از ترکیه از دور رقابتها کنار رفت. متین رضایی هم بعد از برتری ۲ بر صفر مقابل «سیو» از چین، به دانیال بزرگی باخت و از جدول کنار رفت.

در وزن ۴۹- کیلوگرم بانوان سعیده نصیری نماینده کشورمان بود که به دلیل آسیب دیدگی از ناحیه انگشت دست از حضور در مسابقات بازماند.

بیژن مقانلو به عنوان سرمربی، فیض الله نفجم، مسعود حجی زواره و نعیما خواجوی به عنوان اعضای کادر فنی تیم ملی مردان، مینو مداح سرمربی تیم ملی بانوان و شاهین اسماعیلی (فیزیوتراپ) تکواندوکاران کشورمان را همراهی می‌کنند. هادی ساعی رئیس فدراسیون تکواندو نیز سرپرست تیم ملی در این رقابت‌ها حضور دارد.

@tajrishonline

ما را دنبال کنید