کشف روش جدید درمان موثر چاقی بدون نیاز به جراحی

دانشمندان اعلام کردند که ترکیباتی را کشف کرده‌اند که می‌تواند بدون جراحی یا عوارضی مانند حالت تهوع، کاهش وزن چشمگیری را برای افراد ارائه دهد.


 به نقل از مدیکال اکسپرس، تصور کنید که از مزایای جراحی بای پس معده بدون اینکه زیر تیغ جراحی بروید، استفاده کنید اکنون دانشمندان دریافتند که دسته جدید از ترکیبات می توانند دقیقاً این کار را انجام دهند.

 

 درمان‌های جدید چاقی روی حیوانات آزمایشگاهی، وزن و گلوکز خون را به طور چشمگیری کاهش می‌دهند. ترکیبات تزریقی همچنین از عوارض جانبی تهوع و استفراغ که در داروهای کاهش وزن و دیابت رایج است جلوگیری می کند. اکنون، دانشمندان گزارش می دهند که درمان جدید نه تنها باعث کاهش اشتها به خوردن می شود، بلکه کالری سوزی را نیز افزایش می دهد.

بای پس معده و روش های مربوط به آن، که مجموعا به عنوان جراحی چاقی شناخته می شوند، راه حلی ارائه می دهند که اغلب منجر به کاهش وزن پایدار و حتی بهبود دیابت می شود. اما این عمل‌ها خطرناک هستند و برای همه مناسب نیستند؛ از طرفی در مورد بسیاری از صدها میلیون فردچاق یا دیابتی قابل دسترسی نیستند. رابرت دویل، یکی از دو محقق اصلی این پروژه، همراه با کریستین راث،  اظهار کردند که این افراد به‌عنوان یک جایگزین، می‌توانند مشکلات متابولیک خود را با دارویی که مزایای طولانی‌مدت جراحی را تکرار می‌کند، حل کنند.

دانشمندان ترکیبی به نام GEP44 ایجاد کردند که باعث می شود موش‌های چاق تا 80 درصد کمتر معمول غذا بخورند و محققان در جدیدترین نتایج خود، گزارش می دهد که کاهش وزن ناشی از GEP44 نه تنها در کاهش غذا خوردن، بلکه در مصرف انرژی بیشتر نیز قابل ردیابی است که می تواند به شکل افزایش حرکت، ضربان قلب یا دمای بدن باشد. محققان اکنون گزارش می‌دهند که موش‌های تحت درمان با این ترکیب نسل بعدی، بدن جدید و لاغرتر خود را حتی پس از پایان درمان حفظ می‌کنند، که اغلب در مورد داروهای تایید شده فعلی صدق نمی‌کند.

این مزایا به تغییر پس از عمل جراحی در سطح ترشح هورمون‌های خاص روده مرتبط است؛ که سیگنال اشتها را کاهش می‌دهد و قند خون را عادی می‌کند. دویل می گوید، بسیاری از مردم نمی توانند عوارض جانبی داروها را تحمل کنند و در عرض یک سال، 80 تا 90 درصد افرادی که این داروها را شروع می کنند، دیگر آنها را مصرف نمی کنند.

کاهش وزن تنها مزیتاین ترکیبات نیست. آنها همچنین قند خون را با بردن گلوکز به بافت عضلانی کاهش می دهند(جایی که می توان از آن به عنوان سوخت استفاده کرد) و با تبدیل سلول های خاص در لوزالمعده به سلول های تولید کننده انسولین، به آن هایی که در اثر دیابت آسیب دیده اند، کمک می کند. از طرفی این ترکیبات ولع مصرف مواد اعتیادآور مانند فنتانیل را در موش‌ها کاهش می‌دهد. دویل می‌گوید اگر این کار در انسان‌ها نیز مؤثر باشد، می‌تواند به معتادان کمک کند تا مواد را ترک کنند یا از عود بیماری جلوگیری کنند.

@tajrishonline

ما را دنبال کنید