پروژه جدیدی برای مونتاژ ماهواره‌ها در فضا

پروژه جدیدی که قرارداد آن با «نیروی فضایی آمریکا» منعقد شده، به دنبال یافتن راهی برای مونتاژ ماهواره‌ها در مدار زمین است.

به نقل از اسپیس نیوز، «نیروی فضایی آمریکا»(USSF) قراردادی به ارزش ۱.۶ میلیون دلار را برای نمایش مونتاژ رباتیک ماهواره‌ها به گروهی اعطا کرده است که سرپرستی آن را استارتاپ آمریکایی «آرکیسیس»(Arkisys) برعهده دارد.

طبق یک قرارداد تحقیقات نوآوری در کسب و کارهای کوچک، شرکت‌های آرکیسیس، «نوواوورکس»(Novawurks)، «موتیو اسپیس سیستمز»(Motiv Space Systems)، «کدیک»(Qediq)، «آی‌باس»(iBoss) و «دانشگاه تگزاس ای اند ام»(Texas A&M) نشان خواهند داد که چگونه یک ماهواره تثبیت‌شده سه‌محوره را با بازوی رباتیک در «ماژول پورت آرکیسیس»(Arkisys Port Module) مونتاژ می‌کنند.

«دیو بارنهارت»(Dave Barnhart)، مدیرعامل آرکیسیس گفت: این تلاش، خدمات کلی ایجادشده را گسترش می‌دهد تا توانایی استفاده از بازوی رباتیک را در بالای ماژول پورت، برای جمع‌آوری یک سکوی فضایی جداشدنی و سپس رها کردن آن در مدار فراهم کند.

مونتاژ در مدار

ماهواره‌ای که قرار است مونتاژ شود، حداقل سه ماژول جعبه‌شکل نوواوورکس را در بر خواهد داشت که قابلیت‌هایی مانند پردازش اطلاعات و ذخیره داده‌ها را شامل می‌شوند. این گروه تحت سرپرستی آرکیسیس، احتمالا یک دوربین یا محموله دیگری را نیز برای اثبات سودمند بودن فضاپیمای جدید وصل خواهد کرد.

«تالبوت جائگر»(Talbot Jaeger)، مدیر ارشد فناوری نوواوورکس گفت: ما از طریق فرآیند منحصربه‌فرد «SBIR» نیروی فضایی آمریکا، به استفاده از منابع در فضا خواهیم پرداخت تا در حین پرواز، پلتفرم‌های جدیدی را ایجاد کنیم یا به اصلاح آنها بپردازیم. ماژول پورت، پلتفرمی را نشان خواهد داد که می‌تواند یک سیستم فضایی را از چند قطعه به یک عنصر عملیاتی تبدیل کند.

حل و فصل مشکلات

بارنهارت گفت: گروه تحت سرپرستی آرکیسیس از طریق این نمایش، قابل اطمینان بودن اتصالات رباتیک، رابط‌ها و کنترل‌ها را ثابت خواهند کرد. علاوه بر این، به شناسایی مشکلاتی خواهند پرداخت که باید حل شوند.

به عنوان مثال، عملکرد یک بازوی رباتیک، به ایجاد حرکت در یک سکوی فضایی کمک می‌کند. «ایستگاه آزمایشی مهندسی تگزاس ای اند ام»(TEES)، به گروه تحت سرپرستی آرکیسیس کمک خواهد کرد تا چگونگی پایدار نگه داشتن پلتفرم را کشف کنند.

«رابرت آمبروز»(Robert Ambrose)، مدیر ابتکارات فضایی و رباتیک در ایستگاه آزمایشی مهندسی تگزاس ای اند ام گفت: توانایی مونتاژ یک ماهواره کاربردی از یک پلت‌فرم دیگر، کاری است که نه تنها راه را برای اصلاح ماهواره‌های موجود در مدار زمین در حین پرواز هموار می‌کند، بلکه امکان ساخت ماهواره‌های درخواستی را برای اکتشاف ماه یا مریخ فراهم می‌سازد. این برای ما فوق‌العاده هیجان‌انگیز است زیرا در حال توسعه پلتفرم‌هایی برای اعتبارسنجی و نشان دادن ساخت، مونتاژ، تعمیر و بهره‌برداری رباتیک با اطمینان بالاتر در مدار هستیم.

شرکت‌های آی‌باس و نوواوورکس، رابطهای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری را برای این پروژه تامین خواهند کرد و موتیو به ارائه بازوی رباتیک خواهد پرداخت. کدیک به آرکیسیس کمک خواهد کرد تا یک آداپتور رابط جهانی موسوم به «Applique» را برای اتصال محموله‌های فضاپیما بسازد.

@tajrishonline

ما را دنبال کنید