شرکت‌های دانش‌بنیان نیازهای گلوگاهی زنجیره ارزش صنعت را تامین می‌کنند

توافق‌نامه همکاری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری و وزارت صنعت، معدن و تجارت به امضا رسید تا فناوری‌های گلوگاهی صنعت توسط دانش‌بنیان‌ها، با تکمیل زنجیره ارزش تامین شود.

در این مراسم که طی همایش «بنگاه؛ فناوری و رشد اقتصادی»  با حضور روح‌الله دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری، سید رضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت، محمدعلی زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و جمعی از رؤسای دانشگاه‌ها و فعالان شرکت‌های دانش‌بنیان در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شد، توافق‌نامه همکاری به ارزش سرمایه‌گذاری ۴۰ هزار میلیارد ریال به امضا رسید.

تجاری‌سازی و توسعه فناوری‌های گلوگاهی و راهبردی، با ایجاد کنسرسیوم‌های مشترک دانش‌بنیان، دانشگاهی و صنعتی از محورهای اصلی این توافق‌نامه همکاری است.

این حمایت ۴۰هزار میلیاردی در شکل‌ها و قالب‌های گوناگون از جمله اعتبارهای مالیاتی، ضمانت‌نامه‌ها و تسهیلات و ‌... برای تولید محصولات اولویت‌دار و گلوگاهی تخصیص خواهد یافت.

بر اساس این توافق‌نامه همکاری، معاونت علمی متعهد می‌شود با هدف کاهش ریسک توسعه فناوری و بازار، از طریق ارزیابی دقیق شرکت‌های دانش‌بنیان توانمندترین شرکت‌های دانش‌بنیان را برای حضور در کنسرسیوم‌های صنعتی دانش‌بنیان مشترک شناسایی کند. همچنین شرکت‌های دانش‌بنیان عضو کنسرسیوم‌ها را تا مرحله تولید نمونه اولیه یا تولید نیمه‌صنعتی بر اساس ضوابط موجود حمایت کند.

وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز موظف می‌شود تا زمینه را برای شکل‌گیری کنسرسیوم‌ها با همکاری صنایع، اختصاص بازار به شرکت‌های دانش‌بنیان و حمایت از پیوند کنسرسیوم‌های دانش‌بینان با صنایع فراهم کند.

همکاری، تعامل و هم‌افزایی مؤثر طرفین برای تحقق اقتصاد دانش‌بنیان

به نقل از معاونت علمی ریاست‌جمهوری، در ذیل این توافق‌نامه همچنین توافق‌نامه‌هایی برای پشتیبانی آموزشی از کنسرسیوم‌های فناوری، حمایت پژوهشی از کنسرسیوم‌ها و شراکت‌های فناورانه منعقد شد. این حمایت در قالب اعطای فرصت مطالعاتی است و فرصتی را ایجاد خواهد کرد تا پایان‌نامه‌ها، طرح‌های پژوهشی و دانشگاهی در این قالب و با هدف توسعه کنسرسیوم‌ها توسعه پیدا کند.

* کنسرسیوم همکاری مشترک برای تولید غشاهای پلیمری الیاف نازک توخالی(هالوفایبر) که جزو محصولات راهبردی دیالیز به شمار می‌رود، امضا شد. دیالیز، سالانه هزینه‌ای ۹۰هزارمیلیاردی را به کشور تحمیل می‌کند و بومی‌سازی این فناوری پیشرفته سالانه ۴هزار میلیارد تومان صرفه‌جویی را به ارمغان می‌آورد. طرح توسعه فناوری و تولید این محصول، سالیانه ۲۵ میلیون یورو صرفه‌جویی ارزی را با پیشرفته‌ترین فناوری دیالیز به ارمغان خواهد آورد.

* کنسرسیوم بعدی توسط دانشگاه‌های امیرکبیر، صنعتی شریف و یکی از شرکت‌ها در راستای توسعه زنجیره ارزش سیلیکان امضا شد؛ توافق‌نامه‌ای که زنجیره ارزش این صنعت از سیلیس معدنی تا پانل‌های خورشیدی را پوشش می‌دهد. ۳۰ تا ۳۵ هزار میلیارد تومان ارزش سرمایه‌گذاری در این فناوری است و در مجموع ۱۶ کارخانه از ۱۷ کارخانه مورد نیاز توسعه این فناوری و تولید محصولات، ایجاد شده است که با امضای این توافق‌نامه روند تولید پانل‌های خورشیدی در داخل کشور، سرعت می‌گیرد.

* توافق‌نامه دیگری میان یکی از شرکت‌های فناور و دانشگاه صنعتی شریف برای راه‌اندازی خط تولید کتترهای قلبی و عروقی امضا شد.

* همچنین کنسرسیوم حمایت از تولیدات میکروالکترونیک و تولید تراشه‌های ارزبر خودرویی با تضمین خرید ریزتراشه‌های گلوگاهی در صنعت خودرویی میان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری و وزارت صنعت، معدن و تجارت، امضا شد.

* کنسرسیوم توسعه فناوری باتری لیتیومی پژوهشگاه مواد و انرژی کرمان باتری و دانشگاه صنعتی امیرکبیر امضا شد. شرکت کرمان باتری توسعه باتری لیتیومی برای خودروهای الکتریکی را دنبال می‌کند و برای خودروهای تولیدی که در برنامه خودروسازان وجود دارد، ورود پیدا کند و خودروسازها باتری‌های لیتیومی را از داخل تامین خواهند کرد.

* توسعه و تجاری فناوری استخراج و خالص‌سازی ماده مؤثره گیاهان دارویی با مشارکت سه شرکت‌ فناور و دانشگاه یاسوج نیز در این مراسم امضا شد.

@tajrishonline

ما را دنبال کنید