تامین امنیت غذایی در سایه توسعه و بهره گیری از فناوری

رئیس پژوهشگاه ملی زیست فناوری و مهندسی ژنتیک با اشاره به چالش پیش روی کشور در حوزه آب گفت: با توجه به این چالش و بحران کم آبی در ایران ما نیاز داریم تا از تکنولوژی های نوین برای امنیت غذا استفاده کنیم.

تامین امنیت غذایی در سایه توسعه و بهره گیری از فناوری

 

دکتر جواد محمدی در دومین کنگره ملی و پنجمین کنگره بین المللی برگزار شد، علم و فناوری نخبگان و دانشمندان را از عوامل تمدن ساز دانست و افزود: مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی به عنوان فناوری نوین و در مرز دانش، تحولات عظیمی در سلامت و امنیت ملی کشورها دارد و خواهد داشت. کشور ما نیز در حوزه مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی نخبگان برجسته‌ای دارد.

وی تاکید کرد: ما می توانیم با تقسیم کار میان مراکز آموزش عالی داخلی و موسسات مراکز آموزشی خارجی و نیز استفاده از توان بخش خصوصی در حوزه های علم به ویژه حوزه ژنتیک و زیست فناوری شگفت آفرینی کنیم.

محمدی ادامه داد: با اهتمام شورای عالی انقلاب فرهنگی، دولت و مجلس شورای اسلامی با ریل گذاری ، هدایت، حمایت محققین مراکز آموزش عالی و بخش خصوصی و کم کردن بروکراسی می توانیم این تحول عظیم را در حوزه بیوتکنولوژی رقم بزنیم.

رییس پژوهشگاه ملی ژنتیک، با اشاره به نقش متخصصان حوزه‌های بیوتکنولوژی و ژنتیک در همه گیری بیماری کرونا در حوزه‌های تشخیص و درمان این بیماری، خاطر نشان کرد:  با توجه به چالش و بحران کم آبی در ایران ما نیاز داریم تا از تکنولوژی های نوین برای امنیت غذا استفاده کنیم.

به گزارش ایسنا، در دومین کنگره ملی و پنجمین کنگره بین المللی در کنگره ژنتیک که از روز ۱۵ اسفند در دانشگاه‌ شهید بهشتی آغاز به کار کرد و تا ۱۷ اسفند ادامه دارد، ۹۴۰ نفر از اساتید، پژوهشگران و دانشجویان در زمینه‌های علمی ژنتیک انسانی، سلول‌های بنیادی، ژنتیک گیاهی، ژنتیک جانوری، ژنتیک ریزسازواره‌ها، منابع ژنتیکی، ژنتیک باستان و تبارشناسی و اخلاق زیستی شرکت کرده و تعداد ۶۸۰ مقاله علمی به کنگره ارایه می‌کنند.

مقالات ارایه شده توسط گروهی متشکل از ۱۵۰ نفر متخصصین دانشگاهی و موسسات پژوهشی مورد بررسی و داوری  قرار گرفت و از این تعداد مقاله ارسال شده ۵۲۱ مقاله به صورت ارایه پوستر و ۹۸ مقاله به عنوان سخنرانی در بخش‌های تخصصی شاخه‌های انجمن پذیرفته شده‌اند.

همچنین ۱۰ نفر از اساتید در زیرشاخه‌های مختلف ژنتیک از کشورهای آمریکا، آلمان، اسپانیا، استرالیا، هلند، مجارستان، چین و ایران جهت ارایه سخنرانی‌های کلیدی در این رویداد سخنرانی خواهند داشت.

@tajrishonline

ما را دنبال کنید