در یک دهه آینده بسیاری از کارهای خانه رباتیک خواهند شد

دنیای ربات‌ها هر روزه در حال پیشرفت است و تکامل آنها گاهی موقع می‌تواند به نفع انسان باشد چرا که با وجود مشغله‌های دنیای امروزی اگر دستگاهی باشد که بتواند به ما در انجام امور ضروری کمک کند بسیار محبوب خواهد شد.
 به نقل از اس‌اف، برای در اختیار داشتن زمان آزاد بیشتر آماده شوید چرا که طبق پیش‌بینی گروهی از متخصصان حوزه هوش مصنوعی از بریتانیا و ژاپن، تقریباً ۳۹ درصد از زمانی که معمولاً برای کارهای خانه سپری می‌کنید، در سال‌های آتی احتمالاً در فهرست کارهای ربات‌ها خواهد بود. این تیم تحقیقاتی به سرپرستی «اکاترینا هرتوگ» از دانشگاه «آکسفورد» اظهار کردند که در دهه آینده، هوش مصنوعی ممکن است به انجام بسیاری از کارهای خانه، کمک کند.
تحقیقات قبلی نشان داده که افراد ۱۵ تا ۶۴ ساله در بریتانیا معمولاً حدود ۴۳ درصد از زمان کار و مطالعه خود را صرف کارهای خانگی بدون مزد می‌کنند. این می‌تواند شامل کارهای خانه مانند آشپزی و نظافت، مراقبت از کودک یا سالمند و هر چیز دیگری باشد که یک کارگر مزدبگیر می‌تواند از نظر تئوری این کارها را انجام دهد. تنها در بریتانیا، مردان در سن کار تقریباً نیمی از زمانی که زنان در سن کار وقت خود را صرف چنین کارهایی می‌کنند، زمان می‌گذارند. مردان ژاپنی در مقایسه با زنان ژاپنی حتی زمان کمتری را صرف کارهای خانگی می‌کنند.
با این حال تاکنون محققان در مطالعات کمی رابطه بین اتوماسیون یا خودکارسازی با کار خانگی بدون دستمزد و اینکه پیش‌بینی‌ها در مورد خودکارسازی در میان کارشناسان مختلف هوش مصنوعی چگونه است، تحلیل کرده‌اند. بنابراین، نویسندگان این مطالعه با ۲۹ متخصص هوش مصنوعی مرد و زن از بریتانیا و ۳۶ کارشناس از ژاپن مشورت کردند. این گروه باید پیش‌بینی می‌کردند که ۱۷ کار خانگی و مراقبتی متمایز در دهه آینده تا چه حد خودکار خواهند شد.
کارشناسان پیش‌بینی کردند که به طور متوسط ۳۹ درصد از زمانی که مردم در حال حاضر برای هر کار خانگی اختصاص می‌دهند، ظرف ۱۰ سال آینده شغلی برای ربات‌ها خواهد بود. برآوردها البته به طور قابل توجهی بین وظایف متفاوت بود. خرید خواربارفروشی وظیفه‌ای بود که به احتمال زیاد(۵۹ درصد) به یک کار خانگی خودکار تبدیل خواهد شد. در همین حال، کمترین کار خودکار، مراقبت فیزیکی(۲۱درصد) بود.
در حال حاضر ربات‌های مختلفی برای کمک به افراد از جمله افراد سالمند ابداع می‌شوند که انواع گوناگونی از جمله دستیارهای هوشمند خانگی و ربات‌های پرستار را در بر می‌گیرند. این ربات‌ها می‌توانند کاربران سالمند خود را به فعالیت وادارند، مراقب آنها باشند و یا آنها را از خواب بیدار کنند. برخی از این ربات‌ها حتی برای مشاوره دادن به کاربران نیز مناسب هستند و می‌توانند راه‌هایی مانند تماشای تلویزیون و یا ورزش کردن را برای سرگرمی آنها پیشنهاد دهند.

@tajrishonline

ما را دنبال کنید