۹۳۰ هزار متقاضی خودروی داخلی با قیمت‌های جدید تعیین تکلیف شدند

سخنگوی وزارت صمت خبر داد: از فردا ۱۰۰ میلیون تومان که متقاضیان برای نام نویسی در حساب خود (به نام سازمان حمایت) مسدود کرده اند، با حفظ نوبت تحویل خودرو آزاد می‌شود و انتظار می‌رود، بانک‌ها همکاری لازم را در این رابطه داشته باشند.

به گزارش تابناک. 

هفته‌های پایانی سال گذشته، سخنگوی وزارت صمت با اشاره به اینکه طرح یکپارچه عرضه خودرو از بیستم اسفندماه آغاز می‌شود، گفته بود: در گام نخست، متقاضیان خرید خودروی داخلی از بیستم اسفند تا سه شنبه ۲۳ اسفند فرصت دارند، حساب شخصی وکالتی به نام سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان، ایجاد و مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان در آن مسدود کنند. همچنین متقاضیان نباید پلاک فعال به نام خود داشته و طی ۴۸ ماه گذشته از ایران خودرو و سایپا خودرو نخریده باشند.

قالیباف هدف از این طرح را عرضه گسترده و شفاف خودرو‌های داخلی با توجه به کسب موفقیت افزایش بیش از ۳۰ درصدی تولید خودرو در سال جاری و تثبیت جریان تولید و برنامه ریزی دقیق‌تر برای تولید خودرو در سال ۱۴۰۲ ذکر کرد و اظهار داشت: این طرح بر اساس الگوبرداری از نحوه فروش بسیاری از خودروسازان جهانی و به منظور شفاف سازی عرضه خودروسازان انجام می‌شود.

بر اساس این گزارش، امروز امید قالیباف، سخنگوی وزارت صمت گفت‌وگویی در خصوص تعیین تکلیف حدود ۹۳۰ هزار متقاضی خرید خودرو‌های داخلی در طرح یکپارچه عرضه خودرو اظهار داشت: نوبت دهی متقاضیان خرید خودرو از شرکت‌های سایپا، مدیران خودرو، فردا و ایلیا انجام شده است و تمامی این متقاضیان حداکثر تا سه ماه خودروی خود را دریافت خواهند کرد.

سخنگوی وزارت صمت افزود: متقاضیان خودرو‌های شرکت‌های کرمان موتور و مکث موتور نیز حداکثر در مدت شش ماه می‌توانند خودروی خود را تحویل بگیرند.

وی با اشاره به اینکه نوبت دهی متقاضیان خودرو از شرکت‌های ایران خودرو، بهمن خودرو و آرین خودرو نیز انجام گرفته است، گفت: در مورد این سه شرکت باید برنامه تولید با لیست متقاضیان تطبیق داده شود که این کار در حال انجام است و حداکثر تا آخر این هفته مشتریان این شرکت‌ها می‌توانند با مراجعه به حساب کاربری خود و انتخاب گزینه "جزئیات سفارش" از زمان تحویل خودروی خود مطلع شوند.

مشاور وزیر صمت همچنین اعلام کرد: نوبت دوم نام نوسی خودرو در قالب طرح یکپارچه تخصیص خودرو به جای آخر بهار ـ که پیشتر اعلام شده بود ـ در نیمه اردیبهشت انجام خواهد شد، اما کسانی که در نوبت اول این طرح ثبت نام کردند، تنها در صورتی می‌توانند در مرحله دوم خودرو ثبت نام کنند که ابتدا از طرح اول انصراف دهند.

قالیباف تاکید کرد: از فردا ۱۰۰ میلیون تومان که متقاضیان جهت ثبت نام در حساب خود (به نام سازمان حمایت) مسدود کرده اند با حفظ نوبت تحویل خودرو آزاد می‌شود و انتظار می‌رود بانک‌ها همکاری لازم را در این رابطه داشته باشند.

سخنگوی وزارت صمت گفت: حذف قرعه کشی از طریق رشد ۳۹ درصدی تولید خودرو در مدت یک سال موفقیت بزرگی برای دولت است و امیدوارم با استمرار رشد تولید و واردات خودرو تا آخر سال، تقاضای سرمایه گذاری برای خودرو کاملا حذف شود. قالیباف گفت: این هفته خبر‌های خوبی در صنعت خودرو خواهیم داشت.

بانک‌ها دوباره در مسیر آزادسازی پول بلوکه شده سنگ اندازی می‌کنند؟

تاکید سخنگوی وزارت صمت بر آزادسازی مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان پول متقاضی در حساب‌های بانکی از فردا در شرایطی است که در روز‌های گذشته، عدم همراهی برخی از بانک‌ها در آزادسازی پول متقاضیان خودرو‌های وارداتی به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان، حواشی بسیاری ایجاد کرده بود؛ تا جایی که سید مهدی نیازی، قائم مقام وزیر در امور بازرگانی وزارت صمت، با ارسال نامه‌ای به بانک مرکزی، خواستار رفع مسدودی حساب وکالتی سازمان حمایت در صورت درخواست متقاضیان شد.

در این نامه تأکید شده بود: همان گونه که مستحضرید، فرایند ثبت نام خودرو‌های وارداتی و تولید داخل مقرر شد، متقاضیان حساب وکالتی به نام سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان افتتاح کرده و مطابق تصمیمات متخذه در مواردی که به هر دلیلی متقاضیان از ادامه فرآیند خرید خودرو‌های وارداتی و یا طرح فروش خودرو‌های داخلی از طریق سامانه یکپارچه فروش خودرو منصرف شوند کلیه بانک‌های عامل نسبت به رفع مسدودی حساب این افراد اقدام نمایند.

این موضوع طی نامه‌های مختلفی به کلیه بانک‌ها ابلاغ و به دنبال آن نیز به معاون نظارت بانک مرکزی اعلام شده است، در حالی که متاسفانه علیرغم مکاتبات مذکور و تاکید صورت‌گرفته مبنی بر ضرورت رعایت حقوق افراد و رفع مسدودی حساب اشخاص پس از اعلام انصراف و یا درخواست کتبی متقاضی، همچنان برخی بانک‌های عامل از آزادسازی حساب‌های مذکور امتناع ورزیده و بعضاً در توجیه این موضوع، عدم اقدام توسط بانک مرکزی را اعلام نمودند که این امر منجر به نارضایتی و وصول شکواییه‌های متعددی در این زمینه شده است؛ لذا خواهشمند است دستور فرمایید به منظور جلوگیری از سرگردانی هم وطنان و تسریع در انجام امور مرتبط، موضوع به نحو مقتضی به بانک‌های عامل ابلاغ شود و از نتیجه اقدام این وزارتخانه را مطلع نمایید.

@tajrishonline

ما را دنبال کنید