اصلاح زمانی بورس به لطف پول‌های جدید

بازار سرمایه سال جدید را در حالی آغاز کرد که در دو سال اخیر همواره ازنظر بازدهی از بازارهای رقیب عقب‌تر مانده بود؛ اما در سال مهار تورم و رشد تولید، این بازار ضمن شکستن سقف تاریخی 2 میلیون و 103 هزار واحدی مرداد 1399، در حال ثبت رکوردهای جدید است.
مشهودترین اتفاقی که به خوش‌بینی تحلیلگران و بازیگران بازار سرمایه منجر شده، بالا رفتن ارزش معاملات خرد در روزهای منتهی به شکست مقاومت تاریخی و روزهای بعدازآن است. در حقیقت، فعالان بازار سرمایه معتقدند این بازار در سال جاری می‌تواند از رقبای سنتی خود نظیر دلار، طلا و مسکن سبقت بگیرد و بازدهی مساعدی برای سرمایه‌گذاران به ارمغان بیاورد؛ مشروط بر اینکه اتفاق اثرگذار غیرمترقبه‌ای رخ ندهد.
یک تحلیلگر بازار سرمایه با اشاره به شرایط فعلی این بازار، می‌گوید: کلیت بازار بعد از رشدی مساعدی که اخیراً تجربه کرد، به استراحت چند روزه نیازمند است و در این مرحله شاهد تجدیدنظر
 سرمایه‌گذاران و بازنگری تحلیل‌های مؤثر آن‌ها روی ارزش‌گذاری سهام هستیم که منجر به دست‌به‌دست شدن سهام شده است.
احسان رضاپور، می‌افزاید: بازدهی کوتاه‌مدت بورس در روزهای اخیر، جذابیت لازم برای خروج برخی سهامداران را فراهم کرده و به همین واسطه عرضه سهام در بازار مشهود است؛ اما هم‌زمان به‌واسطه نگاه خوش‌بینانه‌ای که صاحبان نقدینگی و فعالان بازار به شانس بورس در خلق بازدهی بالاتر از سایر بازارها دارند، شاهد فعالیت خریدارهای پرقدرت و پرحجم در قیمت‌های منفی سهام هستیم و همین مسئله جلوی افت محسوب قیمت‌ها و شاخص کل بورس را گرفته است.
به عقیده او، در این مرحله از بازار، با رسیدن اخبار جدید و تحت تأثیر وقایعی نظیر اصلاح قیمت فروش شرکت‌ها، ظرفیت بازار برای تداوم رشد تقویت خواهد شد.
این تحلیلگر بازار سرمایه با اشاره به اینکه ورود پول از سایر بازارها به بورس به بازار ادامه دارد، می‌گوید: به‌واسطه ورود پول به بورس و البته با این شرط که اخبار منفی اثرگذاری جدیدی به بازار تزریق نشود، هرگونه اصلاحی در شرایط فعلی، کوتاه‌مدت خواهد بود و بازار را برای حرکت جدید مجهز خواهد کرد؛ به‌خصوص که بورس همچنان فاصله معناداری با سقف‌های دلاری خود دارد.
رضاپور همچنین با اشاره به اعلام قیمت‌های جدید خودروهای داخلی، می‌افزاید: اماواگرهایی که این روزها برای تعیین قیمت خودرو پیش آمد، سهامداران را در بلاتکلیفی قرار داده بود اما ازآنجایی‌که بازار این مقاومت در برابر افزایش قیمت‌ها را پیش‌بینی می‌کرد، تعدیل مصوبه شورای رقابت اثر منفی روی بازار امروز نداشت گرچه رفتار دولت در مواجه به مصوبه افزایش قیمت خودرو، این ابهام را برای بازار سرمایه ایجاد کرده که احتمال تکرار چنین رویکردی برای تعیین قیمت در سایر حوزه‌ها و صنایع بورس وجود دارد و این مسئله می‌تواند از محل اثرگذاری روی برآورد سود شرکت‌ها، بر رشدهای آتی بازار اثرگذار باشد.

 لطف پول‌های تازه به بورس
ورود پول به بورس، مسئله‌ای است که فرید اسماعیلیان، فعال بازار سرمایه و کارشناس سرمایه‌گذاری نیز آن را مشهود می‌داند و به اتاق ایران آنلاین می‌گوید: در شرایط فعلی بازار مشخص است که برخی از قدیمی‌ترهای بازار، فعالان باتجربه و همچنین نوسان گیران، در حال خروج از برخی سهام هستند اما قدرت ورود پول به بازار به‌اندازه‌ای است که از ریزش بازار به‌واسطه فروش سهام توسط این گروه‌ها جلوگیری می‌کند.
اسماعیلیان با اشاره به اینکه سهامداران قدیمی بورس همواره محتاط‌تر بوده و به استراتژی و تحلیل خود بیشتر پایبند هستند، می‌افزاید: فروش این افراد برای نقدینگی جدید بازار، فرصت خرید تلقی می‌شود و برای همین در بازه منفی شاهد سفارشات پرحجم خرید هستیم.
نکته دیگری که او مطرح می‌کند، این است: که جامعه در حال باور کردن این موضوع است که سال 1402 سال بورس خواهد بود و به لطف پول تازه‌ای که از این مسیر وارد بازار می‌شود، فعلاً ریزش معناداری برای بورس متصور نیست. گرچه احتمال اصلاح موقتی قیمت سهام یا در جا زدن قیمت‌ها در اینجای بازار وجود دارد که البته این اتفاق به‌شدت برای رشدهای آتی بازار خوب است.

@tajrishonline

ما را دنبال کنید