روز ملی فناوری هسته‌ای روز میثاق مجدد و وفای به عهد است

محمد اسلامی در برنامه صف اول، اظهار داشت: «روز ملی فناوری هسته‌ای روز میثاق مجدد با ملت است و وعده می‌دهیم در همه سرفصل‌های فناوری هسته‌ای برای مردم تلاش کنیم.»

محمد اسلامی در برنامه صف اول، با اشاره به برگزاری برنامه روز ملی فناوری هسته‌ای، اظهار داشت: به خاطر شب‌های قدر مراسم ۲۰ فروردین روز ملی به بعد از این شب‌ها موکول خواهد شد.

وی با بیان اینکه در این مراسم ۵ دستاورد رونمایی خواهد شد، افزود: روز ملی فناوری هسته‌ای روز میثاق مجدد با ملت است و وعده می‌دهیم در همه سرفصل‌های فناوری هسته‌ای برای مردم تلاش کنیم. همکاران ما بیست فروردین برایشان روز پاسخگویی است و وعده می‌دهیم پرتلاش کار کنیم تا برای مردم نتایجی داشته باشیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: ۲۰ فروردین برای سازمان انرژی اتمی یک روز میثاق مجدد و وفای به عهد است.

وی در پاسخ به این سوال که برای شیرین‌سازی آب دریا در چه مرحله‌ای هستیم، افزود: «با توجه به مطالبه‌ای که قبل از انقلاب مردم بوشهر داشتند، سازمان انرژی اتمی آب شیرین کُن داشته باشد. آب شیرین را هم می‌توان از راکتورهای اتمی تولید کرد. همچنین دیگر مفروضه آن فرایند معکوس کردن است که رایج است و قیمت پایین‌تری دارد.»

وی ادامه داد: «در سفر آقای رئیس جمهور به بوشهر به ما ابلاغ شد و یک پروژه ۷۰ هزار متر مکعب را شروع کردیم و ظرف دو سال انشاالله بتوانیم این پروژه را افتتاح کنیم. تا اول ۱۴۰۴ باید آب شیرین در لوله‌های مردم استان بوشهر وجود داشته باشد و استفاده کنند.»

اسلامی با اشاره به برنامه‌های سازمان انرژی اتمی در رابطه با کشاورزان گفت: «با توجه به اینکه فناوری هسته‌ای بیش از شش دهه است در دنیا در بحث کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد، ما در بحث سلامت محصول از طریق پرتو دهی و هم خود محصولات گام برداشتیم.»

وی ادامه داد: «در بحث محصولات یکی سامانه پرتودهی است که با اشعه گاما برای سرویس دادن به متقاضیان صورت می‌گیرد. این سامانه‌ها برای پرتودهی غلات و محصولات کشاورزی می‌توانند مورد استفاده قرار گیرد. این سامانه‌ها به صورت تولید سری کار می‌شود.»

رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: «نکته مهم‌تر این است که کانون‌های انتخاب شده در شهرهای گوناگون زمین انتخاب شده است.»

وی افزود: «این پروژه ده ساله است و امیدواریم یک تأثیری را در افت زدایی محصولات کشاورزی کمک کند.»

اسلامی با اشاره به رادیو داروها و درمان سرطان، گفت: «یکی از موضوعات بسیار اولویت دار اهتمام برای گسترش تولید رادیو داروها است.

وی گفت: «در این‌باره دو هدف داریم. یک رادیو داروهای تشخیصی را باید ضریبش را افزایش دهیم. دوم بخش درمانی است که اثربخشی آن را افزایش دهد.»

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: «وقتی به مرحله آزمون بالینی برسیم آن را رسانه‌ای خواهیم کرد.»

وی گفت: «در هر مرتبه‌ای که اندازه‌گیری شود حداقل ده تا نزدیک بیست پروژه رادیو دارویی را در دست داریم و این پروژه‌ها به موازات هم در حال انجام است.»

اسلامی تصریح کرد: «ما سال گذشته سه رادیو دارو جدید رونمایی کردیم و امسال نیز دو رادیو دارو جدید رونمایی کردیم و جزو سه کشور اول دنیا می‌شویم که در این مورد کار کرده است.»

وی با بیان اینکه یکی از این رادیو داروها مربوط به بحث سرطان کودکان است، افزود: «این مورد هم در حال آزمون است و علاوه بر آن رادیو داروهای دیگر نیز در حال آزمون است.»

رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: «در فرایند آزمون، این رادیو داروها در دست استفاده است و در بوشهر در حال آزمایش است و وقتی در اثربخش بودن آن کسب اطمینان کنیم گواهی اخلاق صادر و قابلیت تولید فراهم خواهد شد.»

وی اظهار کرد: «این مرحله بالینی را ما باید پشت سر گذاریم و زمان آن بستگی به نوع تیم پزشکی دارد تا با تجزیه و تحلیل اثرات را بر روی بیمار مشاهده کنند.»

رئیس سازمان انرژی اتمی خاطر نشان کرد: «بعضی اوقات در بیماران مختلف نتایج متفاوت دارد و احتیاج به یک زمان بیشتر است.»

وی گفت: «یکی از دستاوردهای فاخر در کشور شتاب دهنده‌ها هستند. این پروژه سه سال طول کشیده است. سامانه شتاب دهنده مهم‌ترینش این است که در پساب‌های صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌تواند باعث خنثی سازی و تصفیه پساب‌ها شود.»

وی افزود: «پساب‌های صنعتی فوق العاده خطرناک هستند و شتاب‌دهنده‌هایی که سر راه این پساب‌ها قرار گیرد می‌تواند آن را خنثی کند.»

وی گفت: «بحث ایمنی و استاندارد و قابلیت اطمینان در تولید هر محصولی مهم‌ترین فاکتور است.»

اسلامی تصریح کرد: «یکی دیگر از کاربردهای آن کاربرد صنعتی است که در تولید لاستیک و کابل مورد استفاده قرار می‌گیرد. این شتاب دهنده در حوزه‌های مختلف کاربرد دارد. در هر محصول تولیدی مهمترین فاکتور قابلیت اطمینان است. لاستیک هواپیما و خودرو وقتی یک عمری دارد از طریق شتاب دهنده قابلیت اطمینان بالاتری پیدا می‌کنند.»

اسلامی افزود: «دستاورد جدیدی که برای سال جدید بوده، دانشی، فناوری و صنعتی است. در یک و نیم روز یک دستاورد داشته‌ایم. ما ۱۵۹ دستاورد در سال ۱۴۰۱ داشتیم.»

وی گفت: «گرفتاری‌مان در سال ۱۴۰۱ کم نبود و فشار هسته‌ای و سیاسی زیادی را با تهاجم‌های گوناگونی قطعنامه‌های مختلف تجربه کردیم اما دستاوردهای زیادی را داشتیم.»

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: «یکی از دستاورد جدیدی که برای سال گذشته بحث ایزوتوپ‌های پایدار بود. در ید ۱۳۱ برای درمان سرطان تیروئید دستاورد داشتیم.»

اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی در خصوص تولید برق به وسیله انرژی هسته‌ای و مقابله کشورهای استکباری با ایران گفت: «تحریم انرژی اتمی معنایش این است که وارد حوزه منطقه ممنوعه شدید. این فرایندهای نوظهور قدرت آفرین است و کشورهای استکباری نمی‌گذارند در اختیار دیگران قرار گیرد. کل سیستمی که اعمال می‌کنند برای کشور ایران است. خب با این مخالفت می‌کنند و در این مسیر تحریم می‌کنند. اما نکته‌ای که برای ایران مهم است تولید برق است. به همین دلیل طرف‌های خارجی در این خصوص همکاری نکردند.

وی گفت: «ما امروز پروژه‌هایی را با همکاری روسیه داریم و اینان در حال پیشرفت است و امیدواریم که بتوانیم اجازه ندهیم تأخیر بیشتری داشته باشد. ما انشاالله بتوانیم ده هزار مگاوات پروژه جدید را تکمیل کنیم.»

وی ادامه داد: «همه قراردادها و پروژه‌های حوزه برق را لغو کردند. دو پروژه ۲ و ۳ بوشهر را که با روسیه قرار داد داریم که در حال پیشرفت است.»

اسلامی افزود: «پروژه کارون استان خوزستان که قبل از انقلاب شروع شده بود و به‌خاطر جنگ و سپس تحریم مانده بود را سال گذشته آن را شروع کردیم.»

وی افزود: به یاری خدا در سال ۱۴۰۲ گستره‌ای از صنعت هسته‌ای را کار می‌گیریم تا صنعت کشور را ارتقا دهیم.

اسلامی در مورد فناوری پلاسما گفت: «پلاسما یکی از فناوری مؤثر است. ما در بخش کشاورزی برای مبارزه آفت «آفلاتوکسین» بود که در بحث پسته استفاده کردیم.»

وی ادامه داد: «سال گذشته اولین دستگاه را ساختیم و در ادامه راه متوجه یک افت دیگر شدیم. در باغات پسته عملیات اجرایی را انجام دادیم و موفق شدیم. با توجه به این عمل پسته افت زدایی می‌شود و تجار پسته این اطمینان را می‌توانند داشته باشند که افت از این پسته دور شده است.»

رئیس سازمان انرژی اتمی در خصوص پرتوها و اثراتشان در زندگی انسان‌ها گفت: «پرتوها وقتی به محصول تابیده می‌شود هدفش از بین بردن آفت زدایی است. هدف دیگر هم آفت پذیری محصول را از بین می‌برد. خود به خود وقتی آفتی نیست وارد بدن انسان هم نمی‌شود و یک محصول پاک است.»

وی با اشاره به تحریم شرکت‌های رادیو دارو، گفت: «تنها شرکت رادیو دارویی ما را تحریم کرده‌اند و این اقدام در حالی انجام شده که آن‌ها ادعای حقوق بشر می‌کنند.»

اسلامی با اشاره به توافق موقت مطرح شده از سوی غربی‌ها گفت: «بحث توافق موقت، هر روز آنان برای خودشان یک حرفی می‌زنند و همه بهانه است.»

وی با بیان اینکه هدف غربی‌ها تعطیل کردن صنایع هسته‌ای در ایران بود، تصریح کرد: «در حال حاضر هم که چند ماه وقت گرفته شد تا به برجام بازگردند و تعهداتشان را عمل کنند اما این کار را انجام ندادند.»

وی در مورد راکتور اراک گفت: «راکتور اراک با توجه به تفاهماتی که در برجام شده بود باز طراحی در آن انجام شد و آی‌آر ۲۰ نام گرفت و جایگزین قبلی باشد که پس از باز طراحی هیچ‌گونه همکاری با ما نکردند اما ما با توان صنعتی خودمان آن‌را ساختیم که در فرایند نصب هستیم.»

@tajrishonline

ما را دنبال کنید