۳۳ واحد جدید نیروگاهی در دولت سیزدهم به شبکه برق کشور متصل شد

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی کلان شرکت برق حرارتی گفت که از ابتدای شروع به کار دولت سیزدهم تاکنون ۳۳ واحد جدید نیروگاه حرارتی به ظرفیت پنج هزار و ۱۵ مگاوات در راستای کمک به کاهش خاموشی‌ها و ایجاد برق پایدار در شبکه سراسری وارد مدار شده است.

«هادی مدقق»‌ افزود: برای تامین برق پایدار در شبکه سراسری و کاهش خاموشی در دولت سیزدهم، ساخت بیش از ۱۵ هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی جدید در دستور کار شرکت برق حرارتی قرار گرفته است.

وی ادامه‌داد: از مجموع طرح‌های برنامه‌ریزی شده در این دوره، تاکنون ۶ هزار و ۵۰ مگاوات در قالب ۳۳ واحد به ظرفیت پنج‌هزار و ۱۵ مگاوات نیروگاه حرارتی جدیدالاحداث شامل واحدهای گازی کلاس F و E و همچنین بخش بخار نیروگاه‌های سیکل‌ترکیبی با سرمایه‌گذاری بخش دولتی و خصوصی و یک‌هزار و ۳۵ مگاوات از طریق افزایش توان عملی نیروگاه‌های گازی و رفع محدودیت‌های تولید نیروگاه‌های بخاری به ظرفیت شبکه سراسری برق کشور اضافه شده است.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی کلان شرکت برق حرارتی اضافه‌کرد: همچنین به منظور عبور موفق از اوج بار در دومین سال دولت مردمی، تعداد ۱۴۰ برنامه در قالب سه گروه برنامه‌های تولید و تامین برق، برنامه مدیریت مصرف و تقاضا، برنامه‌های ضروری در رفع محدودیت‌های نقاط مشکل ساز در دستور کار صنعت برق قرار دارد.

مدقق با تاکید بر اینکه در بخش تولید و تامین برق در مجموع افزایش هفت‌هزار و ۷۸۷ مگاواتی توان تولید برق برای تابستان امسال برنامه‌ریزی شده است، گفت: این برنامه شامل نیروگاه‌های حرارتی جدید در حوزه فعالیت‌های شرکت برق حرارتی به میزان سه‌هزار و ۲۶ مگاوات و نیروگاه‌های حرارتی صنایع به میزان یک‌هزار و ۴۷۸ مگاوات است.

وی عنوان‌داشت: از دیگر برنامه‌های پیش‌بینی شده در این بخش به مدار آمدن واحدهای حادثه دیده به میزان ۷۳۰ مگاوات، رفع محدودیت‌های تولید واحدهای حرارتی به میزان یک‌هزار مگاوات، ارتقای ظرفیت عملی تولید نیروگاه‌های حرارتی و برقابی به میزان ۵۱۵ مگاوات، واحدهای مقیاس کوچک جدید به میزان ۱۸۸ مگاوات و نیروگاه‌های تجدیدپذیر جدید به میزان ۸۵۰ مگاوات است.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی کلان شرکت برق حرارتی، حفظ توان تولید واحدهای نیروگاهی موجود را از دیگر برنامه‌های حائز اهمیت در راستای تامین برق دوره اوج مصرف برشمرد و افزود: بدین منظور ۱۰۷ هزار مگاوات برنامه تعمیرات نیروگاه‌های حرارتی در قالب ۷۳۲ مورد تعمیرات اساسی، دوره‌ای، اتاق احتراق و مسیر داغ در دستور کار این شرکت قرار دارد که از این میزان تاکنون ۶۲ هزار مگاوات تعمیرات شروع شده و ۵۲ هزار مگاوات آن انجام شده است.

مدقق خاطرنشان‌کرد: علاوه بر برنامه‌های تولید و تامین برق، در برنامه ۱۴۰ اقدام دولت، مجموع ۱۴ هزار و ۵۰ مگاوات در گروه مدیریت مصرف و تقاضا و تعداد ۴۸ برنامه در گروه برنامه‌های ضروری در رفع محدودیت‌های نقاط مشکل ساز پیش‌بینی شده که امید است با تامین به موقع منابع مالی و تحقق اهداف فوق شاهد تابستانی بدون خاموشی باشیم.

وی در پایان گفت: مجموع ظرفیت نامی نیروگاه‌های منصوبه در شبکه سراسری برق کشور در حال حاضر بیش از ۹۰ هزار مگاوات است که حدود ۸۲ درصد از این ظرفیت، معادل ۷۴ هزار مگاوات را نیروگاه‌های حرارتی تشکیل می‌دهند.

@tajrishonline

ما را دنبال کنید