"گرگروک ها" از مهمترین مخاطرات طبیعی در جنوب سیستان و بلوچستان

مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی سیستان و بلوچستان گفت: باهدف جلوگیری از تخریب زیرساخت ها جاده ها شبکه انتقال انرژی و اراضی کشاورزی و خانه های روستایی، طرح مقابله با فرسایش خاک در شهرستان چابهار اجرا شد .

بیک مداح شامگاه جمعه در جلسه هماهنگی اجرای طرح مقابله با فرسایش خاک افزود: در مرحله اول 39 میلیارد تومان اعتبار برای مطالعات و اجرای اقدامات در دو روستای بل شمل و غلام محمد بازار اختصاص یافته است و اکنون در مرحله اجرا قرار دارد.

بیک مداح گفت: در صورت تامین اعتبار 10 روستای دیگر در برنامه اجرا قرار دارد.

وی افزود : اقدامات در حال انجام در این دو روستا که بیشترین تهدید از سوی گرگروک ها را نیز دارند شامل یک رینگ (دایک حفاظتی) به طول دو 2 کیلومتر با ارتفاع 4 متر و عرض 15متر با سرریز و یکسری اقدامات تکمیلی است که در نهایت از گسترش شاخه های جانبی گرگروک به سمت روستا ها جلوگیری می کند.

مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان گفت: فرسایش آبکندی با نام محلی گرگروک یکی از مهمترین مخاطرات طبیعی در منطقه دشتیاری در جنوب سیستان و بلوچستان است.

بیک مداح گفت: گرگروک چیزی حدود 130 هزار هکتار در منطقه را دربر می گیرد که یکی از چالش های اصلی مردم این مناطق در حال حاضر شده است .

وی ادامه داد : این نوع فرسایش خاک باعث تخریب زیرساخت ها، جاده ها، شبکه انتقال انرژی و اراضی کشاورزی و روستاها و خانه های مردم می شود.

یک کارشناس کشاورزی گفت: فرسایش آبکندی گرگرو بدلیل ایجاد کانال های عمیق به عمق متوسط سه متر و عرض ۲۰ تا ۵۰ متر امکان تردد وسایط نقلیه را کاهش می دهد و بسیاری از روستاییان قادر به رساندن به موقع محصولات خود به بازار های هدف نخواهند بود و ضایعاتی در حد ۲۰ درصد را بدنبال خواهدداشت که رقم قابل توجهی خواهد شد.

رسول رحمت‌زهی افزود: همچنین هزینه حمل محصول حداقل ۱۰ درصد افزایش خواهد یافت. همه این موارد بر کشاورزان و تولیدکنندگان فشار مضاعف وارد خواهد ساخت.

وی بیان کرد: اگر اثرات دیگر آبکند نظیر تشدید تخلیه آب زیرزمینی در اطراف آبکندها، تخریب راه ها و منازل روستایی، مهاجرت اجباری، کاهش ۲۵ درصدی تولید محصولات زراعی بدلیل کاهش رطوبت خاک اراضی واقع در اطراف آبکندها و رسوب گذاری در بندر چابهار را منظور کنیم زیان فرسایش آبکندی سالانه بالغ بر چند صد میلیارد تومان خواهد بود که دولت قادر به تامین آن نخواهد بود و آبادی و آبادانی نیز از این منطقه رخت بر می بندد.

فرسایش خندقی خاک یا به زبان محلی بلوچی گرگروها یا گرگروک با پیشروی بی‌سابقه و ایجاد شکاف در اراضی کشاورزی و شسته شدن خاک براثر بارندگی‌های چند سال اخیر رفته رفته بلای جان کشاورزان و روستاییان شهرستان‌های چابهار و دشتیاری شده و تا چند سال بعد زمینی برای کشاورزی و یا سکونت روستاییان باقی نخواهد ماند.

یکی از مهم ترین مشکلات در حوزه منابع طبیعی شهرستانهای چابهار، دشتیاری و قصرقند که باعث هدر رفت حجم بسیار زیادی از خاک‌های حاصلخیز منطقه شده پدیده خطرناک گرگروک یا فرسایش خندقی است که این پدیده مخرب به گونه ای در منطقه تاثیر گذاشته که می توان گفت خاک این منطقه سرطانی گشته و برای درمان آن نیاز به یک جراحی بزرگ دارد.

@tajrishonline

ما را دنبال کنید