بسته تشویقی ۱۹ بندی نوسازی بافت فرسوده شامل بافت‌های تاریخی نمی‌شود

معاون وزیر راه و شهرسازی و دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار گفت: بسته تشویقی ۱۹ بندی نوسازی بافت‌های فرسوده که اخیرا از سوی وزیر راه و شهرسازی ابلاغ شده است، شامل بافت‌های تاریخی نمی‌شود.

محمد آئینی در چهارمین جلسه ستاد بازآفرینی پایدار کلانشهر تهران افزود: نیاز است برای بافت‌های تاریخی بسته تشویقی جداگانه‌ای تدوین شود که این کار را با همکاری وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شروع کرده و از شهرداری تهران می‌خواهم تا پیشنهادات خود در این زمینه را برای درج در بسته تشویقی ارایه کند.

وی در این نشست که با حضور «علیرضا زاکانی» شهردار و رییس ستاد بازآفرینی کلانشهر تهران و دیگر اعضای ستاد بازآفرینی این کلانشهر و جمعی از مسوولان شهری برگزار شد با تاکید بر برگزاری منظم و ماهانه جلسات ستاد بازآفرینی و دستیابی به رویکردهای ابتکاری از دل این جلسات اظهار داشت: در کلانشهر تهران باید شرح خدمات طرح‌های توسعه شهری از دیگر شهرها متفاوت باشد و این شرح خدمات لازم است زمینه‌ای را فراهم کند تا شهر تهران دوباره بازآفرینی شود.

آئینی افزود: رهبر معظم انقلاب اسلامی راهکار عملیاتی در خصوص بازآفرینی شهری برای ما ترسیم کرده‌اند که بر اساس آن عمل کنیم. بر این اساس دولت باید در زمینه نوسازی بافت‌های فرسوده سیاست‌گذاری توام با ابتکار عمل، جرات و شجاعت برای تشویق سازندگان و سرمایه‌گذاری غیر دولتی داشته باشد.

تهران الگوی دیگر شهرها در اجرای بسته تشویقی قرار گیرد

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با بیان این که شهرداری تهران در این دوره به خوبی شرایط بافت فرسوده را درک کرده است، تصریح کرد: بر اساس سند ملی راهبردی احیا، بهسازی و نوسازی و توانمندسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری باید سرانه استاندارد مسکن در محلات هدف بازآفرینی شهری به متوسط استاندارد مسکن همان شهر برسد.

وی با اشاره به این که تهران بیشترین میزان نوسازی کشور را به خود اختصاص داده است، خاطرنشان کرد: شهر تهران ۴ هزار و ۴۵۰ هکتار بافت فرسوده دارد و بیش از ۵۰ درصد در این بافت‌ها نوسازی صورت گرفته که به معنای بیشترین میزان نوسازی است. این را هم باید مدنظر قرار داد، هر زمان بسته‌های تشویقی شهرسازانه وجود داشته، روند نوسازی نیز شتاب گرفته است.

معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: تهران در اجرای بسته تشویقی شهرسازانه پیش‌قدم شد و همچنین بسته تشویقی متناسب با نیاز این شهر را تصویب کرد که این جای تشکر دارد و از دیگر کلانشهرها دعوت می‌کنم شهر تهران را الگو قرار دهند.

نقش پیش برنده حلقه‌های میانی در نوسازی بافت فرسوده

وی همچنین به استفاده از حلقه‌های میانی جهت دعوت مردم و سازندگان به نوسازی تاکید کرد و گفت: برای راه‌اندازی یک خیزش عمومی در نوسازی بافت‌های فرسوده باید از ظرفیت گروه‌های جهادی و بسیج محلات و گروه‌های تخصصی که به شکل چهره به چهره با مردم وارد گفت‌وگو شوند، استفاده کرد. در واقع حلقه‌های میانی می‌توانند در نوسازی بافت‌های فرسوده پیش برنده باشند. خوشبختانه وزیر راه و شهرسازی نگاه حمایتگر به این موضوع دارد و شهرداری را شریک راهبردی در جریان نوسازی می‌داند.

آیینی ادامه داد: همچنین می‌توان از ظرفیت‌های طرح ۲۰۲۰ محله که توسط ستاد اجرایی فرمان امام اجرا می‌شود، به خصوص خانه‌های احسان به عنوان حلقه‌های میانی استفاده کرد و به شکل تخصصی کار را پیش برد.

به گفته آئینی بر اساس آمار سال ۹۵ بیش از ۱۰۲ هزار بنای ناپایدار در بافت‌های فرسوده تهران وجود دارد که هیچ سازه‌ای ندارند و در صورت وقوع زلزله بر سر ساکنان آوار می‌شوند.

وی ادامه داد: بنابراین برای نجات جان هموطنان باید روند نوسازی را با استفاده از بسته‌های تشویقی و حلقه‌های میانی شتاب بخشیم.

استفاده از بندهای تبصره ۱۱ قانون بودجه جهت شتاب بخشی به نوسازی

دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار در ادامه خواستار شد تا از بند ک تبصره ۱۱ بودجه سال ۱۴۰۱ که در بودجه سال آینده نیز تعریف شده، استفاده شود و گفت: آیین‌نامه مذکور فرصت مناسبی برای صدور سند مالکیت در سکونتگاه‌های غیر رسمی به شمار می‌رود. بر اساس این آیین‌نامه به وزارت راه و شهرسازی اجازه داده می‌شود، اراضی در مالکیت خود را با اولویت سکونتگاه‌های غیررسمی که قبل از سال ۱۳۹۴ به تصرف اشخاص درآمده و بر اساس طرح‌های مصوب شهری در آن‌ها ساخت و ساز صورت گرفته و در حال بهره‌برداری است را به مالکان اعیانی واگذار کند که این موضوع برای اولین بار در دولت مردمی سیزدهم اتفاق افتاده است. البته برای برطرف کردن کامل این معضل لایحه کاملی نوشته شده است که به‌زودی وارد صحن مجلس می‌شود.

وی همچنین اضافه کرد: شهرداران همچنین می‌توانند از ظرفیت‌های بند د تبصره ۱۱ بودجه برای ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی استفاده کنند. به عبارت دیگر شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان مکلف است با پیشنهاد اداره کل راه و شهرسازی استان (دبیرخانه ستاد بازآفرینی شهری استان) با هدف محرومیت‌زدایی و بهسازی مناطق موضوع این آیین‌نامه ضمن اولویت‌بندی محدوده‌های مذکور نسبت به احصا طرح‌های اجرایی مرتبط با ایجاد زیربناها، روبناها و فراهم کردن حداقل خدمات عمومی از جمله مدرسه، کتابخانه، روشنایی محیط، پایگاه بسیج، پاسگاه، کلانتری، آبرسانی، برق‌رسانی و بهسازی مناطق هدف (شبکه معابر، فضای سبز) اقدام و نسبت به تعیین اعتبار و دستگاه مجری مبادرت ورزد.

در این جلسه، گزارش تولید مسکن و بازآفرینی در شهر تهران، بررسی و تصویب برنامه اقدام مشترک دولت و شهرداری در بازآفرینی محلات فرسوده و ناکارآمد شهر تهران، بررسی و تصویب برنامه اقدام مشترک دولت و شهرداری در ساماندهی بازار بزرگ تهران در منطقه ۱۲ و بررسی و تصویب برنامه اقدام مشترک دولت و شهرداری در بازآفرینی محله نفرآباد در منطقه ۲۰ ارایه شد.

@tajrishonline

ما را دنبال کنید