دلار جهانی در اوج و طلا در قعر

قیمت جهانی طلا امروز(جمعه) کاهش یافت و برای کاهش هفتگی در نظر گرفته شد زیرا دلار قوی‌تر و نگرانی‌ها از افزایش بیشتر نرخ بهره توسط فدرال رزرو آمریکا چشم‌انداز شمش بدون بازده را مختل کرد.

 بهای هر اونس طلا تا ساعت ۶ و ۴۷ دقیقه صبح به وقت شرقی با ۸ درصد کاهش به ۱۸۲۸ دلار رسید که در این هفته ۱.۷ درصد کاهش یافته است. قیمت طلای آمریکا نیز با ۰.۴۴ درصد کاهش به ۱۸۲۹ دلار رسید.

شاخص دلار ۰.۱ درصد افزایش یافت. طلا به عنوان یک ذخیره امن ارزش با دلار رقابت می‌کند و افزایش ارزش پول نیز باعث می‌شود که شمش برای خریداران خارجی جذاب نباشد.

دو مقام فدرال‌رزرو روز پنجشنبه گفتند که بانک مرکزی ایالات‌متحده احتمالاً باید نرخ‌های بهره را بیشتر از اوایل ماه جاری افزایش می‌داد. بازارهای پول اکنون انتظار دارند که نرخ‌های معیار تا ماه می به بالای ۵ درصد افزایش یابد و در طول سال در این سطوح باقی بماند.

طلا به عنوان یک سرمایه‌گذاری مطمئن در میان مشکلات تورمی شناخته می‌شود اما نرخ‌های بهره بالا هزینه فرصت نگهداری شمش‌های غیر بازده را افزایش می‌دهد.

بر اساس گزارش رویترز، داده‌های وزارت کار آمریکا نشان می‌دهد که قیمت‌های ماهانه تولیدکننده در ژانویه شتاب گرفته است و شاخص قیمت تولیدکننده برای تقاضای نهایی پس از کاهش ۰.۲ درصدی در ماه دسامبر، در ماه گذشته ۰.۷ درصد افزایش یافت.  بازدهی اوراق ۱۰ ساله خزانه داری به بالاترین سطح خود از اواخر دسامبر رسید.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، بهای هر اونس نقره با ۰.۶ درصد کاهش به ۲۱.۴۸ دلار رسید، پلاتین با ۰.۴ درصد کاهش به ۹۱۶.۶۶ دلار و پالادیوم ۰.۶ درصد کاهش یافت و به ۱۵۰۱ دلار و ۹ سنت رسید.

@tajrishonline

ما را دنبال کنید