بزرگترین تصمیم بریتانیا پس از برگزیت ؛پیوستن به پیمان تجاری بلوک هند و اقیانوس آرام

 

#ترجمه _ اختصاصی _ تجریش_آنلاین 

بریتانیا پس از نزدیک به دو سال مذاکره فشرده، برای پیوستن به یک بلوک تجاری گسترده هند و اقیانوس آرام، یک قرارداد تجاری تاریخی منعقد کرد. روز جمعه، دولت اعلام کرد که به توافقنامه جامع و مترقی 11 عضوی به نام Trans-Pacific خواهد پیوست و دسترسی به منطقه ای با تولید ناخالص داخلی 11 تریلیون پوند (13.6 تریلیون دلار) را باز می کند.بریتانیا گفت که این بزرگترین توافق تجاری این کشور پس از برگزیت است و از زمان اجرایی شدن آن در سال 2018، آن را به اولین کشور اروپایی تبدیل می کند که به CPTPP می پیوندد.

 هم چنین نخست وزیر این کشور ،ریشی سوناک، از این توافق استقبال کرد و گفت که این توافق بریتانیا را در مرکز گروهی پویا و رو به رشد از اقتصادهای اقیانوس آرام قرار می دهد. وی در بیانیه ای گفت: ما در قلب خود یک کشور باز و تجارت آزاد هستیم و این توافق مزایای اقتصادی واقعی آزادی های ما پس از برگزیت را نشان می دهد. کسب ‌وکارهای انگلیسی اکنون از دسترسی بی‌نظیر به بازارها از اروپا تا جنوب اقیانوس آرام برخوردار خواهند بود.

 

این بلوک تجاری شامل کانادا، مکزیک، ژاپن، استرالیا، ویتنام، سنگاپور و مالزی و غیره است. انتظار می رود این توافقنامه پس از تصویب نهایی پارلمان و 11 کشور عضو، تا پایان سال به طور رسمی امضا شود.

 این پیمان تجاری از شراکت Trans-Pacific یا TPP که منحل گردیده بود ، شکل گرفت که در ایالات متحده سرچشمه گرفت اما پس از آن که دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا مشارکت ایالات متحده را کنار گذاشت، از هم پاشید.

مزایا تجاری توافقنامه Trans-Pacific

بریتانیا گفت که این قرارداد تعرفه‌های صادراتی مواد غذایی، نوشیدنی و خودرو را کاهش می‌دهد و دسترسی به بازاری با حدود 500 میلیون نفر را فراهم می‌کند و پس از پیوستن بریتانیا به بلوک تجاری، 15 درصد از تولید ناخالص جهانی ارزش خواهد داشت. تخمین ها حاکی از آن است که بریتانیا با پیوستن به CPTPP در بلندمدت، 1.8 میلیارد پوند به اقتصاد این کشور کمک می‌کند و دستمزدها را 800 میلیون پوند در مقایسه با  سال 2019 افزایش می‌دهد.

وزیر بازرگانی، کیمی بادنوک، گفت که این توافق "سیگنال قدرتمندی" می فرستد مبنی بر اینکه بریتانیا از "آزادی های پس از برگزیت برای دستیابی به بازارهای جدید در سراسر جهان و رشد اقتصاد ما استفاده می کند."

ناتالی بلک، رایزن بازرگانی بریتانیا برای آسیا و اقیانوسیه، آن را "معامله ای مترقی" برای بریتانیا خواند. وی افزود «این معامله تاییدی بر در مورد عملکرد اقتصادی امروز است اما تاثیر این توافق در مورد عملکرد اقتصادی در آینده بسیار زیاد خواهد بود. این بخشی از جهان است که رشد اقتصادی را به پیش خواهد برد و همچنین قوانین جاده تجارت را به جلو هدایت می کند. لذا ما می خواهیم بخشی از این بحث ها باشیم.»

هم چنین افزود : با این حال، باید دید که این معامله در واقع چقدر برای چشم‌انداز رشد بریتانیا مفید است. بر اساس برآوردهای خود دولت، این معامله تنها 0.08 درصد تولید ناخالص داخلی  در بلندمدت را افزایش خواهد داد که تأثیر کمی برای جبران زیان تجاری اروپا در نتیجه برگزیت خواهد داشت.

دبورا المز، مدیر اجرایی مرکز تجارت آسیایی، گفت که محاسبه این ارقام تجاری، به ویژه بر اساس جریان های تجاری موجود، بسیار سخت است.  وی گفت : «اگر شما یک شرکت بریتانیایی هستید، احتمالاً جریان‌های تجاری موجود را به بسیاری از کشورهای CPTPP مانند استرالیا، نیوزلند، ژاپن و سنگاپور محدود کرده‌اید». صرفاً، به این دلیل که فاصله دور است و به این دلیل که شما قبلاً به شدت با اتحادیه اروپا درگیر بودید.» او اضافه کرد که جریان‌های تجاری همیشه «زیر چیزی است که احتمالاً در واقعیت می‌بینید، زیرا کسب‌وکارها مزایا را می‌شناسند و شروع به استفاده از یک توافق تجاری مانند CPTPP می‌کنند». با این حال، مذاکرات برای نهایی کردن توافق تجاری، همیشه آسان نبوده است. بن‌بست بین بریتانیا و کانادا بر سر دسترسی به بازار کشاورزی باید برطرف می‌شد تا مانع نهایی در بسته شدن توافق برطرف شود.

بلک اذعان کرد: «این یک معامله پیچیده برای مذاکره بوده است. «ما در چندین منطقه زمانی در مورد طیف وسیعی از مسائل پیچیده مذاکره کرده‌ایم. و همیشه ساده نیستند. اما، در نهایت، همه طرف‌ها توافق کرده‌اند که بریتانیا یک عضو جدید بزرگ CPTPP است.»

چین نیز درخواست پیوستن به بلوک تجاری را داده است، اما به اندازه بریتانیا پیشرفت نکرده است.

بلک در پایان گفت، بسیاری از "اقتصادهای مشتاق" وجود دارند که یا "اعلام کرده اند که می خواهند به طور رسمی بپیوندند یا ما می دانیم که علاقه مند به پیوستن هستند."در حالی که رایزن تجارت گفت که "مناسب نیست" در مورد اقتصادهای فردی اظهار نظر کند، او خاطرنشان کرد که موانع برای پیوستن به بلوک تجاری بسیار زیاد است و این واقعاً به کسانی بستگی دارد که پشت سر ما هستند تا مطمئن شوند که انتظارات اعضا را از داشتن برنامه های کاربردی با کیفیت بالا برآورده می کنند."

مترجم : عبدالرضا پورزمان

منبع :خبرگزاری CNBC

تاریخ : 31 مارس 2023

@tajrishonline

ما را دنبال کنید