صادرات دام و گوشت نداریم

رییس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تعاون با تاکید بر سیستم توزیع ناکارآمد گوشت گفت: کسانی که سال هاست از این رانت استفاده کرده اند حاضر نیستند از منافع رانتی خود بگذرند.
 رئیس اتحادیه گوشت کشور با اشاره به افزایش قیمت گوشت گفته است دامدار دام خود را به قیمت دلار عرضه می‌کند و با وجود تأمین جو کیلویی ۱۳ هزار تومانی، یونجه ۹ هزار تومانی راغب نیست محصول خود را به تومان عرضه کن د.
ملکی در چرایی کمبود دام توضیح داد: بخشی از چالش به گرانی غذایی دام باز می‌گردد که در ۶ ماهه نخست سال دامداران توانایی نگهداری دام را نداشته و به مقدار زیادی دام‌ها ذبح شدند. مشکل دیگر به قاچاق دام زنده از مرزهای غرب و جنوب کشور باز می‌گردد. در این باره از قبل هشدار داده شد که کمبود دام در ۶ ماه دوم تنش بازار را به دنبال خواهد داشت.در همین رابطه ارسلان قاسمی، رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تعاون در پاسخ به این پرسش مهر که آیا ایران صادرات گوشت دارد یا خیر، گفت: بر اساس آخرین اطلاعات از ایران گوشت صادر نمی‌شود با وجود اینکه ممنوع نیست. دلیل این امر رقابتی نبودن قیمت گوشت ایران در بازارهای هدف است. به عنوان مثال کشورهایی مانند عراق یا کویت می‌توانند گوشت مورد نیاز خود را از منابع دیگر مثل روسیه، مغولستان و... تأمین شود.
وی افزود: نکته دوم شرایط تحریمی ایران است. نقل و انتقال پول به راحتی انجام نمی‌شود در حالی که کشورهای دیگر می‌توانند با قیمت پایین و بدون هزینه‌های سربار گوشت مورد نیاز خود را از استرالیا تهیه کنند.
او ادامه داد: پیش تر دام زنده به کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر می‌شد اما به دلیل نوسان قیمتی به وجود آمده در بازار گوشت فعلاً صادرات در راستای تنظیم بازار انجام نمی‌شود.قاسمی درباره گرانی گوشت در چند روز اخیر عنوان کرد: در حال حاضر با وجود عرضه گوشت منجمد و لاشه گرم قیمت‌ها افزایشی شد. به طور قطع بخشی از آن به حضور مافیا بر می‌گردد که اجازه نمی‌دهد تنظیم بازار محقق شود.رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تعاون با تاکید بر سیستم توزیع ناکارآمد داخلی گفت: کسانی که سال هاست از این رانت استفاده کرده‌اند با وجود توزیع گوشت حاضر نیستند از منافع رانتی خود در جهت رفاه مردم به راحتی بگذرند و به هر راهکاری برای مدیریت بازار متوسل می‌شوند.
 

@tajrishonline

ما را دنبال کنید