تمرکز بر مسائل اقتصادی و محیط زیستی در سفر رئیس جمهور به چین

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین گفت: در سفر رئیس جمهوری ایران به چین عمدتاً مسائل اقتصادی و محیط زیستی پرداخته خواهد شد.

 

مجیدرضا حریری در حاشیه سفر رئیس جمهوری به چین، با بیان اینکه روابط دو کشور همیشه رو به توسعه بوده است، اظهار کرد: پس از سه سال بسته بودن درب‌های ورود به چین به سبب قرنطینه کرونا، نخستین هیأت تجاری رسمی که از جهان به چین می‌رود، هیأت تجاری همراه رئیس جمهوری ایران است.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین افزود: طی چند هفته گذشته مقدمات توافق‌هایی بین دو طرف انجام شد که امیدواریم با نهایی شدن این توافق‌ها در جریان سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به چین، به نتایج خوبی برسیم و بتوانیم آن مباحثی را که در جامعه مبنی بر عدم تمایل ایران و چین به گسترش روابط فی مابین وجود دارد، خنثی کنیم.

وی گفت: آنچه به‌عنوان سند جامع بلندمدت بین ایران و چین تعریف شده، عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، نظامی، گردشگری، ورزشی و دیگر بخش‌ها را شامل می‌شود اما آنچه در سفر رئیس جمهوری ایران به آن پرداخته می‌شود، عمدتاً مسائل اقتصادی و محیط زیستی است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین همچنین با قدردانی از همکاری‌های بلند مدت اتاق بازرگانی بین المللی و شورای توسعه تجارت بین المللی چین، از بازگشایی دفتر نمایندگی این اتاق در چین برای ارتباط مستمر با همکاران چینی و ارائه خدمات به فعالین اقتصادی خبر داد و و گفت: اتاق ایران و چین در نظر دارد تا پایان سال ۲۰۲۳ در استان‌های مرتبط با فعالیت اقتصادی در کشور چین که با ایران روابط دیرینه‌تری دارند، مراکز متعدد تجاری و نمایشگاه دائمی کالاهای ایرانی را برقرار نموده و به مانند سابق در اکثر رویدادهای اقتصادی و تجاری، نمایشگاه و سمینارهای مختلف حضور فعال داشته باشیم و از دوستان چینی نیز در این ارتباط تقاضای همکاری و مشارکت داریم.

گفتنی است، رئیس جمهوری اسلامی ایران دوشنبه به چین سفر کرده و در این سفر دو روزه علاوه بر دیدار با مقامات پکن، با بازرگانان ایرانی و چینی نیز دیدار و گفتگو خواهد کرد.

@tajrishonline

ما را دنبال کنید