معاملات موبایل رجیستری نشده، تخلف است

بر اساس اظهارات رئیس اتحادیه فروشندگان صوتی و تصویری، تلفن همراه و لوازم جانبی تهران تأکید کرد که خریدوفروش موبایل رجیستری نشده تخلف است.
تقریباً از مهرماه آیفون ۱۴ وارد ایران شد. اما این کالا رجیستری نشد و درنهایت اعلام شد که واردات آن از رویه تجاری و مسافری ممنوع است. اما همه این شرایط مانع از فروش آیفون ۱۴ در بازار ایران نشد و گزارش‌های میدانی ایسنا نشان می‌داد که قیمت آیفون ۱۳ به دلیل داشتن رجیستری و گارانتی از آیفون ۱۴ گران‌تر شده و عده‌ای هم ترجیح می‌دهند با پول کمتر از آخرین تکنولوژی موجود استفاده کنند و در کنار آن با استفاده از یک موبایل ارزان‌قیمت سیم‌کارت خود را فعال کنند و با جدیدترین مدل آیفون به اینترنت یک موبایل ارزان متصل شوند و کارهای خود را پیش ببرند.
موضوع دیگری که این روزها در بازار شنیده می‌شود این است که برخی مغازه‌داران به خریداران وعده می‌دهند که آیفون ۱۴ بخرند، چراکه در آینده رجیستری خواهد شد. موضوعی که طبق استعلام از اتحادیه تخلف است.
در این رابطه محمدرضا رمضان اظهار کرد: با تأکید بر اینکه موبایل در زمان ورود رجیستری می‌شود و اینکه بگویند موبایل را بخرید تا بعداً رجیستری شود درست نیست.
وی با بیان اینکه همه کالاهایی که از مبادی رسمی وارد می‌شود، در همان زمان رجیستری می‌شود و در غیر این صورت به شکل قاچاق وارد شده، تصریح کرد: موبایل قاچاق اعتبار ندارد و هر فروشگاهی هم که کالای غیررجیستری بفروشد تخلف کرده است.سال گذشته سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی نیز هشدار داده بود که فروشندگان و مردم از خریدوفروش کالایی که از رجیستری شدن آن اطمینان ندارند و کد رجیستری ندارد، اجتناب کنند. چراکه اگر این موبایل‌ها رجیستری نشود، به‌عنوان دستگاه ثانویه‌ای که در شبکه ارتباطی کشور فعال نخواهد شد، قابل‌استفاده است.موبایل‌های آیفون ۱۴ که در حال حاضر در بازار هستند به‌صورت قاچاق یا از طریق رویه مسافری به کشور وارد شده و رجیستری نشده است. هرچند هنوز علت این ممنوعیت اعلام نشده و مشخص هم نیست آیا تصمیم ممنوعیت واردات آیفون ۱۴ و مدل‌های بعد از آن دائمی است یا خیر. به عبارت دقیق‌تر مشخص نیست آیا آیفون ۱۳ آخرین مدل قانونی از این برند معروف در ایران خواهد بود؟ همچنین تکلیف کسانی که پیش از خبر قطعی ممنوعیت واردات از رویه مسافری آیفون ۱۴ به همراه خود و برای مصرف شخصی آورده‌اند، چه می‌شود. از طرف دیگر با توجه به فروش غیرقانونی این کالا در بازار و احتمال مطلع نبودن خریدار از شرایط و اینکه ممکن است به امید رجیستری شدن کالا آن را تهیه کرده باشد، تکلیف این دسته از خریداران نیز در صورت تغییر احتمالی قانون ممنوعیت واردات آیفون ۱۴ مشخص نیست.

@tajrishonline

ما را دنبال کنید