ماهی قرمزها را در آب‌های آزاد رها نکنید

با پایان تعطیلات نوروزی و مخصوصا امروز سیزدهم فروردین (سیزده بدر) برخی افراد تمایل دارند که ماهی‌ قرمز شب عید خود را در طبیعت رها کنند

ماهی قرمزها را در آب‌های آزاد رها نکنید

. اقدامی که سالهاست کارشناسان محیط زیستی، شیلاتی و دامپزشکی در مورد عواقب آن هشدار می‌دهند و به مردم توصیه می‌کنند که این ماهی‌ها را در آب‌های آزاد رها نکنند.

چند توصیه کارشناسان شیلاتی و دامپزشکی در خصوص رهاسازی ماهی قرمزها در ادامه آمده است:

* ماهی قرمز شب عید نباید به هیچ عنوان در رودخانه‌ها، منابع آب‌های طبیعی، تالاب‌ها، دریاچه‌ها و سدها رها شوند. زیرا هر گونه‌ای که به جای جدیدی وارد شود برای گونه‌های بومی آن منطقه از لحاظ بیماری و رقابت غذایی تهدید به حساب می‌آیند.

* ماهی قرمز یک گونه غیر بومی در کشور است که در صورت ورود به منابع آبی از طریق تغذیه از تخم ماهی های دیگر، تبدیل به گونه مهاجم شده و علاوه بر تشدید رقابت های تغذیه ای با ماهی‌های بومی باعث انتقال بیماری‌ها، کاهش کیفیت آب و تخریب زیستگاه‌ها و محیط های آبی طبیعی شده و می‌تواند برای جمعیت سایر گونه‌ها خطرناک و بحرانی باشد.

*پیشنهاد می‌شود مردم ماهی قرمز شب عید خود را یا در آکواریوم و حوضچه‌های خانگی رها کنند یا در مراکزی که شهرداری برای جمع آوری آنها تعیین می‌کند، این رهاسازی صورت گیرد.

* باید با فرهنگ سازی و آگاهی دهی، حساسیت شهروندان را به این تهدید افزایش داد تا عموم شهروندان از رها سازی ماهی قرمز در طبیعت و منابع آبی منطقه خودداری کنند.

@tajrishonline

ما را دنبال کنید