یورو/دلار در تکاپوی مسیرهای روشن

به دلیل افزایش اختلاف بین بازده اوراق قرضه‌ی ده و دو ساله، یورو/دلار آمریکا امروز از سطوح یک ماه گذشته‌ی خود دور شد و با کاهش به سطح 1.0745 رسید.

 به نقل از «اف‌ایکس استریت» یورو/دلار آمریکا با فاصله‌گرفتن از بالاترین سطوح در یک ماه گذشته، و کاهش به سطح 1.0745 در روز چهارشنبه، سودهای روزانه‌ی خود را تضعیف کرد. 

نمی‌توان این موضوع را نادیده گرفت که حتی در شرایطی که بازده اوراق قرضه‌ی خزانه‌داری آمریکا ضعیف‌تر است و دلار آمریکا، گاوها را نسبت به آمارهای کلیدی منطقه یورو و ایالات متحده امیدوار نگه می‌دارد، جفت یورو برای مسیرهای روشن تلاش می‌کند.

آخرین ضعف جفت یورو را می‌توان به افزایش اختلاف بین بازده اوراق قرضه 10 ساله و دو ساله‌ی خزانه‌داری مرتبط دانست، زیرا اولی در حدود 3.68 درصد تحت فشار باقی می‌ماند، اما اوراق دو ساله به میزان 4.33 درصد افزایش یافت. شایان ذکر است که بازده اوراق قرضه‌ی 10 ساله‌ی خزانه‌داری ایالات متحده، روز گذشته بیشترین افزایش روزانه در پنج هفته‌ی گذشته را ثبت کرد، در حالی که همتای دو ساله‌اش از پایین‌ترین سطح شش ماهه بهبود یافت.

اوراق خزانه‌داری

جدای از بازدهی، احساسات ترکیبی در بازار نیز گاوهای یورو/دلار (EUR/USD) را به چالش می‌کشد. با این حال، معاملات آتی S&P 50 علیرغم بسته‌شدن خوش‌بینانه‌ی وال استریت در حاشیه باقی می‌مانند، اما شاخص سهام آسیا و اقیانوسیه ام‌اس‌سی‌آی در ژاپن 1.19 درصد افزایش یافت.

از سوی دیگر، داده‌های تورم ایالات، خوش‌بینی را نسبت به افزایش 0.25 درصدی نرخ بهره‌ی فدرال رزرو در ماه مارس افزایش، و احساسات مختلف را مورد توجه قرار داد. شاخص قیمت مصرف کننده ایالات متحده (CPI) و شاخص CPI به استثنای مواد غذایی و انرژی در مقابل پیش‌بینی‌های 6.4% و 5.6% قبلی، هر دو با پیش‌بینی‌های 6.0% و 5.5% بازار مطابقت داشتند. رویترز می‌گوید: «فدرال رزرو هفته‌ی آینده و بار دیگر در ماه می، نرخ پایه‌ی خود را یک چهارم درصد افزایش می‌دهد، زیرا گزارش داده‌های تورم آمریکا حاکی از آن است که تورم ایالات متحده در ماه فوریه بالا باقی مانده است و نگرانی‌ها از یک بحران طولانی‌مدت بانکی کاهش یافته است».

شاخص قیمت مصرف‌کننده

از طرف دیگر، به نظر می‌رسد که ناتوانی سیاستگذاران اروپایی و ایالات متحده در متقاعدکردن بازار در مورد خطرات ناشی از آخرین پیامدهای بانک سیلیکون‌ولی (SVB) و سیگنیچر بانک، یورو/دلار صعودی را به چالش بکشد.

اما در این بین، یانیس استورناراس، سیاستگذار بانک مرکزی اروپا (ECB) طی مصاحبه‌ای با یک روزنامه‌ی یونانی صراحتأ عنوان کرد که هیچ اثر سویی از سقوط بانک سیلیکون‌ولی (SVB) بر بانک‌های منطقه یورو نمی‌بیند. پیش از این، پاشال دونوهه، رئیس یوروگروپ، هشدار داده بود که منطقه یورو به صورت بسیار محدود تحت تأثیر SVB است.

از این رو، بازدهی اوراق قرضه خزانه‌داری ایالات متحده که عمدتاً ملایم‌تر است، به ویژه پس از داده‌های تورم ضعیف روز قبل، فشار نزولی بر دلار آمریکا وارد می‌کند. با این حال، تولید صنعتی منطقه یورو در ماه ژانویه، که انتظار می‌رفت  در مقابل 1.1-% قبل، در ماه مارس 0.4% باشد، حرکت‌های کوتاه‌مدت یورو/دلار EUR/USD را هدایت می‌کند.

تحلیل تکنیکال یورو/دلار

بسته‌شدن روزانه بالاتر از میانگین متحرک روزانه‌ی 50-DMA، گاوهای یورو/دلار EUR/USD را امیدوار نگه می‌دارد که به اوج‌های اواسط فوریه در اطراف 1.0805 دست یابند.

@tajrishonline

ما را دنبال کنید