پایدارسازی برق ایران از طریق تبادل انرژی با کشورهای همسایه

وزیر نیرو با بیان اینکه امروز شبکه برق ایران به شبکه برق بسیاری از کشورها متصل است، گفت: بر این اساس امکان صادرات و واردات برق از این خطوط فراهم شده که این موضوع به پایدارسازی بیشتر برق ایران منجر شده است.
 علی‌اکبر محرابیان صبح امروز دوشنبه، در مراسم امضای قرارداد تبادل انرژی با حضور "خرم دستگیرخان" وزیر انرژی پاکستان گفت: قرارداد تبادل انرژی میان دو کشور ایران و پاکستان کاملا حقوقی است.
وزیر نیرو با اشاره به امضای تفاهم‌نامه همکاری برای اتصال شبکه برق دو کشور در سال گذشته، افزود: تفاهمنامه این قرارداد، سال گذشته میان دو طرف به امضا رسید و در مدت زمان کوتاهی حدود ۹ ماه خط انتقال انرژی طراحی و اجرا و به دنبال آن خطوط دو کشور به طول ۸۳ کیلومتر با پست‌های مربوطه متصل شد.
وی با بیان اینکه آزمایش‌ و تست‌های لازم در این زمینه انجام شده است، اظهار کرد: به واسطه امضای این قرارداد، شرایط تبادل انرژی بین تهران و اسلام‌آباد فراهم شد و امید است به زودی طی مراسم رسمی با حضور مسئولان دو کشور عملیات آن آغاز شود و به دنبال آن شاهد پایدارسازی تبادل برق بین دو کشور باشیم.
محرابیان یادآور شد: این خط به گونه‌ای اجرا شده است که با اتصال ۵۰ کیلومتر، امکان تبادل انرژی را تا دو برابر افزایش می‌دهد. در حال حاضر امکان تبادل ۲۰۰ مگاوات انرژی بین دو کشور فراهم شده است که با طرح توسعه می‌توانیم این عدد را به ۴۰۰ مگاوات افزایش دهیم.
وزیر نیرو با بیان اینکه امروز شبکه برق ایران به شبکه برق بسیاری از کشورها متصل است، افزود: بر این اساس امکان صادرات و واردات برق از این خطوط فراهم شده که به پایدارسازی بیشتر برق ایران منجر می‌شود.
محرابیان با اشاره به اجرای سیستم پیشرفته بک تو بک با کشور ترکیه، اضافه کرد: حدود سه ماه گذشته این سیستم به مرحله اجرا و بهره‌برداری رسید.
وی یادآور شد: در حال حاضر امکان مبادله انرژی از طریق این سیستم انتقال فراهم است، این امر نیز به پایدارسازی برق ایران کمک کرده است.به گفته محرابیان، با اجرای سیستم بک تو بک امکان صادرات برق بین دو کشور ایران و ترکیه و کل اتحادیه اروپا فراهم شده است؛ با درنظر گرفتن صرفه اقتصادی برای کشور، برق در برخی از ایام صادر و در برخی از ایام وارد می‌شود.وی اضافه کرد: همچنین حدود سه
 ماه گذشته به منظور اتصال شبکه برق ایران به روسیه از طریق دو مسیر کاملا مجزا توافقاتی حاصل شد.
محرابیان در ادامه به توافقات صورت گرفته با کشور قطر در راستای اتصال شبکه برق دو کشور، اشاره و تصریح کرد: هم‌اکنون بررسی‌های فنی برای پیشبرد این امر در حال اجراست و انتظار می‌رود عملیات اجرایی آن به زودی آغاز شود.
وی به بازدید وزیر انرژی پاکستان از شرکت‌های متعدد تولیدکننده انرژی ایران، گروه مپنا و سندیکای برق، اشاره کرد و یادآور شد: طی بازدیدهای صورت گرفته جلسات متعددی برگزار و توافقات خوبی حاصل شد که امید است این جلسات و سفرها، شرایط مطلوب و مساعدی را برای صادرات بیش از پیش این محصولات فراهم کند.
وزیر نیرو ادامه داد: در سفر وزیر انرژی پاکستان به تهران، درخصوص مبادلات برق توافقاتی حاصل شد که این امر به صورت قرارداد تجاری بین تیم‌های فنی و تجاری دوطرف (شرکت توانیر و شرکت مربوطه در پاکستان) منعقد شد.
محرابیان با بیان اینکه با تحقق این امر، پایداری شبکه برق ایران حاصل می‌شود، اظهار کرد: هم‌ اکنون ایران امکان تبادل برق با همه کشورهای همسایه را دارد.
وزیر نیرو با اشاره به تاکید دولت سیزدهم مبنی بر تعمیق و توسعه روابط ایران با کشورهای همسایه افزود: در زمینه روابط اقتصادی، همکاری‌های خوبی بین ایران و پاکستان برقرار است، به طوری‌که امروز حجم مبادلات اقتصادی دو کشور در سال برابر با ۲ میلیارد دلار بوده و انتظار می‌رود این میزان معاملات در سال‌های پیش‌ رو افزایش یابد.
در ادامه "خرم دستگیر خان" گفت: این پروژه در زمان بسیار کوتاهی رکورد زده و دلیل آن اعتقاد و اعتماد روسای دو کشور است.
وزیر انرژی پاکستان افزود: این نکته برای روسای ارشد دو کشور اهمیت دارد که در کنار امضای این اسناد، کار و فرآیند عملیاتی آن به سرعت آغاز می‌شود.
وی ضمن قدردانی از "علی‌اکبر محرابیان" برای همکاری در این زمینه، اظهار کرد: این امر از این جهت برای ما اهمیت دارد که اجرا و عملیاتی شدن این پروژه به طور مستقیم به مردم پاکستان کمک می‌کند.
دستگیرخان خاطرنشان کرد: با امضای این قرارداد زمینه‌های تداوم همکاری دو کشور در زمینه انرژی بیش از پیش فراهم می‌شود.

@tajrishonline

ما را دنبال کنید