قیمت کالاها با این توافق ارزان می‌شود؟


دلار در هفته‌های گذشته به نوعی سقف قیمت تاریخی خود را جابه‌جا کرد و حالا با یک افت چشمگیر در برابر ریال مواجه شده است. بسیاری از کالاها و خدمات در این مدت با قیمت پیشین دلار بازار آزاد خود را تطبیق داده‌اند و بنابراین پیش‌بینی می‌شود که «چسبندگی قیمت» در این کالاها همچنان وجود خواهد داشت.
بازار ارز پس از انتشار اخبار توافق اخیر برای «ازسرگیری روابط ایران و عربستان» در روز جمعه با قیمت‌های کاهشی همراه شد. این اتفاق پس از ۷ سال شرایط پرتنش میان تهران و ریاض روی داد و تاثیر ریزشی زیادی در بازارها داشت. دلار که معاملات هفتگی خود را با کاهش قیمت حدود ۷درصدی به پایان رسانده بود، بعدازظهر دیروز و پس از انتشار خبرهایی درخصوص ازسرگیری روابط ایران و عربستان، با سرعت بیشتری به حرکت در مسیر کاهش ادامه داد و تا ساعت ۱۷ روز جمعه به سطوح کمتر از ۴۹ هزار تومان عقب‌نشینی کرد.
در این میان کویت هم با تاکید بر اینکه هر کشوری اجازه داشتن حق استفاده از انرژی هسته‌ای صلح‌آمیز را دارد، ابراز امیدواری کرد که توافق رفع تحریم‌های ایران احیا شود. همزمان، حمید حسینی دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق در خبری اعلام کرد که امریکا به بانک مرکزی عراق «اجازه داده» تا ۵۰۰ میلیون دلار از بدهی برق به ایران پرداخت شود.
هر چند آقای حسینی اضافه کرده که «عراق پول برق و گاز ایران را در حساب بانکی به نام شرکت ملی گاز واریز می‌کند اما این به ‌معنی دسترسی ایران به این پول‌ها نیست.» به این ترتیب اسکناس امریکایی که طی هفته‌های اخیر به واسطه برخی ریسک‌های موجود و تقویت انتظارات تورمی هر روز رکورد قیمتی جدیدی ثبت می‌کرد، در معاملات فردایی، در کمترین سطح از پایان بهمن
 ‌ماه معامله شده است.
سوال اساسی این است که آیا روند ریزشی برابری دلار در مقابل ریال به همین منوال در هفته آخر سال ۱۴۰۱ و حتی طی ماه‌های ابتدایی سال ۱۴۰۲ ریزشی می‌ماند؟ دلار در هفته‌های گذشته به نوعی سقف قیمت تاریخی خود را جابه‌جا کرد و حالا با یک افت چشمگیر در برابر ریال مواجه شده است. بسیاری از کالاها و خدمات در این مدت با قیمت پیشین دلار بازار آزاد خود را تطبیق داده‌اند و بنابراین پیش‌بینی می‌شود که «چسبندگی قیمت» ‌در این کالاها همچنان وجود خواهد داشت.
در حال حاضر بازارهای آزاد سکه و طلا، خودرو، ‌آهن و فولاد و حتی برخی کالاهای مصرفی با جهش بالای قیمتی نسبت به ابتدای سال عرضه می‌شوند و این امیدواری وجود دارد که در یک هفته پایانی سال ۱۴۰۱، حباب ایجاد شده در این بازارها، به دلیل ریزش نرخ دلار در برابر ریال، تخلیه شود. اما به نظر می‌رسد که ترکیدن این حباب قیمتی در دیگر بازارها، بستگی مستقیمی به میزان انضباط پولی دولت و جلوگیری از خلق پول در سال آینده داشته باشد.

@tajrishonline

ما را دنبال کنید