امارات واردکننده نفت روسیه شد

آمار رصد نفتکش نشان می‌دهد امارات متحده عربی، محموله‌های نفت روسیه را به میزان بیشتری دریافت می‌کند.
پس از تحریم‌های غربی بر سر جنگ اوکراین که خریداران کمتری را برای انرژی روسیه بر جای گذاشته است، روسیه نفت و فرآورده‌های نفتی خود را با تخفیف نسبت به قیمت پایه بازار جهانی عرضه می‌کند.
آمار اخیر منعکس کننده تغییر مسیر صادرات نفت روسیه و بارزکننده همکاری رو به رشد میان روسیه و تولیدکنندگان بزرگ خلیج فارس نظیر عربستان سعودی و امارات متحده عربی است. کشورهای منطقه در برابر  فشار آمریکا برای کمک به منزوی کردن روسیه و تولید نفت بیشتر برای جایگزین کردن به جای نفت روسیه، ایستادگی کرده اند.دقیقا معلوم نیست امارات متحده عربی چه زمانی واردات نفت روسیه را آغاز کرد اما آمار رصد نفتکش نشان می‌دهد این حجم از زمان آغاز عملیات نظامی روسیه در فوریه سال ۲۰۲۲ و تحریم‌های غربی متعاقب آن، رشد کرده است.طبق آمار رصد نفتکش، از نوامبر سال ۲۰۲۲، حدود ۱.۵ میلیون بشکه نفت روسیه به امارات متحده عربی رفته که خود، یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت جهان است و حجم مذکور از اوایل سال ۲۰۲۲، رو به افزایش بوده است.آمار شرکت تحلیل انرژی کپلر نشان می‌دهد نخستین محموله نفت روسیه به امارات متحده عربی، در سال ۲۰۱۹ وارد شد اما این واردات پس از آوریل ۲۰۲۲ افزایش یافت و تنها در فاصله ژوییه تا اکتبر همان سال، مدتی متوقف شد.بنا بر آمار رفینیتیو آیکان، نخستین محموله نفت روسیه در سال ۲۰۲۲، به امارات متحده عربی رفت و حجم آن در آوریل ۲۰۲۲ افزایش یافت.عربستان سعودی هم میزان قابل توجهی نفت کوره روسیه را برای استفاده در نیروگاه‌هایش وارد کرده و همزمان، نفت بیشتری را برای صادرات آزاد کرده است. پیش از این، تنها ورود یک محموله نفت روسیه به امارات متحده عربی گزارش شده بود.در برابر کشورهایی زیادی که واردات انرژی روسیه را ممنوع کرده اند، چین، هند و چندین کشور آفریقایی و خاورمیانه‌ای خرید نفت و فرآورده‌های نفتی روسیه را افزایش داده اند.
امارات متحده عربی همکاری با روسیه در چارچوب اتحاد اوپک پلاس را حفظ کرده است.آمار رصد کشتی آیکان نشان می دهد محموله نفت روسیه در نوامبر ۲۰۲۲ به پالایشگاه رویس امارات رسید. یک محموله دیگر حامل نفت اورال روسیه اوایل ماه میلادی جاری، به هاب فجیره رسید.بر اساس گزارش رویترز، آمار کپلر نشان داد هر دو محموله به امارات وارد شده اند. یک منبع بازرگانی روسی گفت: فروش به امارات، گهگاه انجام می‌شود.

@tajrishonline

ما را دنبال کنید