احتمال افزایش سقف وام قرض‌الحسنه و حذف کارمزد

مدیرعامل بانک قرض الحسنه رسالت با اشاره به احتمال افزایش سقف وام قرض‌الحسنه در سال آینده، گفت: از ابتدای سال تاکنون یک میلیون و ۳۰۰ هزار فقره تسهیلات قرض‌الحسنه با کارمزد دو درصد پرداخت شده که ارزش آن حدود ۶۵ هزار میلیارد تومان است.
 محمدحسین حسین‌زاده در پاسخ به سوال ایسنا درباره اینکه آیا سقف وام قرض الحسنه در سال آینده افزایش پیدا خواهد کرد یا خیر؟ اظهار کرد: در سال جاری سقف وام قرض الحسنه در کارگروهی که بانک‌های قرض الحسنه، بانک مرکزی و وزیر اقتصاد حضور دارند، از ۶۰ میلیون تومان به ۲۰۰ میلیون تومان در سال جاری افزایش یافت. البته افزایش دوباره این سقف در اوایل سال آینده باید بازنگری شود.وی افزود: گرچه بالا بردن سقف وام در اختیار ما نیست، اما باید براساس شاخص‌های نرخ تورم افزایش پیدا کند. پیشنهاد اولیه در جلسات گذشته کارگروه ۳۵۰ میلیون تومان بود که البته در این بانک توان و آمادگی پرداخت بیشتر از این مبلغ را به عنوان سقف را داریم.
وی با تاکید بر اینکه مهمترین پروژه این بانک در سال آینده پرداخت وام بدون کارمزد است، ادامه داد: در سال جاری یک میلیون و ۳۰۰ هزار فقره تسهیلات قرض الحسنه با کارمزد عموما دو درصد پرداخت شده است که مجموعا به حدود ۶۵ هزار میلیارد تومان می‌رسد.
حسین‌زاده گفت: در زمینه تسهیلات تکلیفی در سال جاری حدود ۲۰ هزار فقره وام ازدواج پرداخت کردیم و به همین میزان تسهیلات فرزندآوری پرداخت شده است. این آمار کل میزان تسهیلاتی است که باید در این زمینه پرداخت می‌کردیم. البته در کنار آن به تعهداتمان در حوزه تسهیلات تکلیفی در حوزه اشتغال، معیشتی و زنان سرپرست خانوار نیز عمل کردیم.
وی اضافه کرد: بیش از ۵۰ درصد از مشتریان بانک با این نوع مشاغل وام دریافت کرده‌اند و این اثبات می‌کند که مردم با نقدینگی خرد هم می‌توانند نیازهایشان را برطرف کنند.مدیرعامل بانک قرض الحسنه رسالت تاکید کرد: نباید به فضاسازی غیرواقعی توجه کنیم، امروزه همه از فضای مجازی و دیجیتال استفاده می کنند و در بانکداری خرد دیگر حضور در شعبه موضوعیت ندارد. برخی می‌خواهند موضوعی را تلقین کنند که کار غربی‌ها، خوب است، اما ما هم برای خدمات و ایده‌های خود در بانک فکر کرده‌ایم و نتیجه هم گرفتیم.
وی همچنین درباره وضعیت معوقات بانکی بانک رسالت، اظهار کرد: ۳۶ صندوق توسط بانک قرض الحسنه ساماندهی شد که حدودا یک میلیون و نیم سپرده گذار داشتند و مجموعا معوقات معوق ۱.۵ درصد بود.
حسین زاده ادامه داد: معوقات قرض‌الحسنه این بانک شاید غلط انداز باشد اما یکسری صندوق‌های قرض الحسنه بودند که اقساط آن‌ها را جمع آوری می‌کردیم، اگرنه ذات بانک رسالت معوقات خیلی کمی دارد. در بانک املاک کمی داریم یک بخشی از آن صندوق‌ها دارایی‌هایی دارند که آن‌ها در حال فروش هستند.

مدیرعامل بانک رسالت گفت: این از ۲۰۰ میلیارد تومان به ۷۵۰ میلیارد تومان افزایش سرمایه داشته است. همچنین در مورد تسهیلات تکلیفی، تعهدات تسهیلات ازدواج و فرزندآوری را کامل انجام دادیم و وام‌های اشتغال هم به همین شکل پرداخت شده است.

@tajrishonline

ما را دنبال کنید