برای "بیژن زنگنه" پرونده قضایی تشکیل شد/ اتلاف ۵.۶ میلیارد دلار از منابع گازی کشور به دلیل اهمال‌ وزارت نفت!

سخنگوی قوه قضائیه از تشکیل پرونده برای "بیژن زنگنه" وزیر سابق نفت خبر داد و گفت: طبق گزارش وزارت نفت در سال ۱۳۹۸ ارزش گازهای سوزانده همراه نفت ۴/۶ میلیارد دلار و گازهای سوخته ‌شده در پالایشگاه یک میلیارد دلار بوده که موجبات آلودگی محیط زیست هم شده

به گزارش پایگاه خبری تجریش آنلاین به نقل از تسنیم، مسعود ستایشی امروز در نشست خبری خود با تشریح مضرات سوزاندن گازها در زمان استخراج انرژی در میادین نفتی و گازی، از تشکیل پرونده ترک فعل برای "بیژن زنگنه" وزیر نفت سابق در شعبه تخصصی در دادسرای تهران خبر داد.

ستایشی در این باره گفت: طبق گزارش وزارت نفت در سال 1398 ارزش گازهای سوزانده شده همراه نفت 4/6 میلیارد دلار و گازهای سوخته ‌شده در پالایشگاه یک میلیارد دلار بوده است.

وی ادامه داد: همچنین این موضوع موجبات آلودگی گسترده محیط زیست را ایجاد کرده که بر خلاف سیاست‌های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری است و با قوانین از جمله قانون هوای پاک تقابل دارد و از مصادیق تهدید علیه بهداشت عمومی است.

سخنگوی قوه قضائیه تصریح کرد: عدم اقدام موثر و به‌موقع وزیر نفت وقت که منجر به اتلاف منابع گازی و آلودگی گسترده شده، از مصادیق تضییع اموال دولتی و تهدید بهداشت عمومی است که در قانون مجازات اسلامی به آن اشاره شده است؛ از این رو در شعبه تخصصی دادسرای تهران، پرونده‌ای برای زنگنه تشکیل شده که در مرحله بازپرسی است و مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

ستایشی در ادامه به وضعیت انبارهای سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی و انبارهای گمرکات در سراسر کشور و ورود رئیس قوه قضائیه به این پرونده اساره کرد و گفت: با اهتمام ویژه رئیس قوه قضائیه و همکاران قضایی، موضوع نابسامانی‌های غیرقابل توجیه و پذیرش پس از چند ماه کار مستمر و پیچیده اکنون به مرحله نهایی و ساماندهی رسیده و حتی در استان بوشهر که قبل از سفر رئیس قوه در هفت ماه گذشته در وضعیت نامطلوبی بوده، اکنون تمام کالاهای انبارهای استان تعیین تکلیف قانونی شده‌اند.

وی افزود: با ساماندهی انبارها درآمد سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی از این محل حدود 3 هزار میلیارد تومان و درآمد گمرکات 6800 میلیارد تومان بوده که به حساب دولت واریز شده است.

سخنگوی قوه قضائیه سپس درباره رسیدگی به ترک فعل مسئولان در حوزه نفت از سوی سازمان بازرسی کل کشور گفت: به موجب افعال و ترک افعال که واجد تعقیب قضایی است، قوه قضاییه ورود کرده است که یک نمونه آن در حوزه نفت رخ داده است.

وی ادامه داد: یک نمونه ترک فعل صورت گرفته در عدم جمع‌آوری گازهای مشعل‌سوز میادین گازی و نفتی بوده است. جمع‌آوری این گازها ارزشمند و مانع از سرمایه‌سوزی است چون ثروت عظیم ملی کشور است و منابعی برای نسل‌ها و دارایی بالفعل وزارت نفت محسوب می‌شود و این مسئله منافع مختلفی مانند ارزش افزوده و کاهش آلودگی‌های محیط زیستی را به همراه دارد.

ستایشی متذکر شد: قانون به دفعات به وزارت نفت تکلیف کرده تا این گازها را جمع‌آوری کند و آن وزارتخانه از امکانات و اختیارات قانونی برای این کار برخوردار بوده است که تا‌کنون مورد غفلت واقع شده است.

اتلاف بیش از 5 میلیارد دلار از منابع گازی کشور در سال 98 به دلیل اهمال‌کاری وزارت نفت! 

وی گفت: طبق گزارش وزارت نفت در سال 1398 ارزش گازهای سوزانده همراه نفت 4/6 میلیارد دلار و گازهای سوخته ‌شده در پالایشگاه یک میلیارد دلار بوده است همچنین این موضوع موجبات آلودگی گسترده محیط زیست را ایجاد کرده که بر خلاف سیاست‌های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری بوده و با قوانین از جمله قانون هوای پاک تقابل دارد و از مصادیق تهدید علیه بهداشت عمومی است.

سخنگوی قوه قضائیه تصریح کرد: عدم اقدام موثر و به‌موقع وزیر نفت وقت که منجر به اتلاف منابع گازی و آلودگی گسترده شده، از مصادیق تضییع اموال دولتی و تهدید بهداشت عمومی است که در قانون مجازات اسلامی به آن اشاره شده است و از این رو در شعبه تخصصی دادسرای تهران پرونده‌ای برای ترک فعل وزیر نفت وقت، تشکیل شده که در مرحله بازپرسی است و مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

برخورد بدون اغماض دستگاه قضا با متخلفان بازار ارز و سکه

وی ‌در ‌بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به گرانی ارز و سکه گفت: به نام قوه قضاییه به همه اطمینان می‌دهیم که آمادگی کامل داریم که در جهت حمایت و صیانت از مردم، هر گونه تخلف و اقدام مجرمانه‌ای در این خصوص صورت بگیرد، بدون اغماض و با دقت و سرعت و صحت به آن رسیدگی قضایی خواهد شد.

انتهای پیام/

 

@tajrishonline

ما را دنبال کنید