سقوط بیت‌کوین و ضرر 40 میلیارد دلاری بازار کریپتو

قیمت بیت کوین طی بیست و چهار ساعت گذشته تا مرز 23,000 دلار سقوط کرد. همین مسئله باعث کاهش 40 میلیارد دلاری ارزش کل بازار کریپتو شد.
 به نقل از کریپتوپوتیتو، قیمت بیت کوین (BTC) واکنش خوبی به گزارش شاخص تورمی هزینه‌های مصرف شخصی (PCE) ایالات متحده نشان نداد و به شدت کاهش یافت؛ قیمت بیت کوین هم‌اکنون به پایین‌ترین سطح ده روزه‌ی اخیر خود رسیده است.
التکوین‌ها نیز به پیروی از پادشاه ارزهای دیجیتال تقریبا سراسر سرخ‌پوش شده‌اند. اکنون، در میان 100 ارز دیجیتال برتر بازار، توکن‌های کانفلاکس (CFX)، استکس (STX)، و فایل کوین (FIL) بیش‌ترین ضرر را متحمل شده‌اند. همچنین، در میان 10 ارز دیجیتال برتر نیز پالیگان (MATIC) و کاردانو (ADA) بیش‌ترین ضرر را تحمل کرده‌اند.
پایان هفته‌ی گذشته در بازار کریپتو بسیار شیرین بود، زیرا درصد رشد قیمت بیت کوین در آن زمان دو رقمی شده و قیمت پادشاه ارزهای دیجیتال با رسیدن به بالای محدوده‌ی 25,000 دلار به بالاترین سطح شش ماهه‌ی خود رسیده بود. بیت کوین بارها تلاش کرد از سد قدرتمند 25,000 دلار عبور کند. ولی هر سه تلاش آن با شکست مواجه شد. اکنون، به نظر می‌رسد شکست در سومین تلاش بیت کوین تاوان سنگینی برای این ارز دیجیتال و بازار کریپتو داشته باشد.
انتشار صورت‌جلسه‌ی ماه ژانویه‌ی کمیته‌ی بازار آزاد فدرال قیمت پادشاه ارزهای دیجیتال را تا محدوده‌ی 23,500 دلار کاهش داد. گاوها (معامله‌گرانی که به دنبال افزایش قیمت هستند) بسیار تلاش کردند این حرکت نزولی را متوقف کنند و در نهایت، موفق شدند آن را به بالای 24,000 دلار بازگردانند. تا این‌جا به نظر می‌رسید که بیت کوین در همین سطح آرام گرفته باشد، ولی زمانی که شاخص تورمی هزینه‌های مصرف شخصی (PCE) ایالات متحده برای ماه ژانویه منتشر شد، شرایط باز هم تغییر کرد. کارشناسان رشد 0.3 درصدی را برای این شاخص تورمی پیش‌بینی می‌کردند، ولی گزارش‌ها حاکی از افزایش 0.6 درصدی این شاخص بوده‌اند.
به این ترتیب، امروز قیمت بیت کوین واکنش شدیدی به این آمار نشان داد و به شدت کاهش یافت. قیمت بیت کوین طی بیست و چهار ساعت گذشته به کف 23,007 دلار سقوط کرده است - پایین‌ترین سطح خود در 10 روز گذشته.
هم‌اکنون، در لحظه‌ی نگارش این مطلب – در حوالی ساعت 14:00 روز شنبه 25 فوریه / 6 اسفند – بیت کوین با 3.24 درصد کاهش نسبت به روز بیست و چهار ساعت گذشته با قیمت 23,074 دلار معامله می‌شود. ارزش بیت کوین نسبت به هفت روز گذشته 6.03 درصد کاهش را نشان می‌دهد. ارزش کل بازار بیت کوین نیز هم‌اکنون 445,366,464,986 دلار است.
معمولا هنگامی که قیمت بیت کوین دچار افزایش نوسان می‌شود، التکوین‌ها این نوسان را با شدت بیش‌تری احساس می‌کنند.
قیمت اتریوم (ETH) امروز نزدیک به 3 درصد کاهش یافته است. گاوها به شدت تلاش می‌کنند تا قیمت را بالای 1,600 دلار نگه دارند. قیمت بایننس کوین (BNB) نیز تقریبا 3 درصد کاهش یافته و به 300 دلار رسیده است. کاردانو (ADA)، ریپل (XRP)، او‌کی‌بی (OKB)، دوج کوین (DOGE)، سولانا (SOL)، شیبا اینو (SHIB)، و لایت کوین (LTC) نیز  دست‌کم متحمل 2 درصد کاهش شده‌اند.
به این ترتیب، جای تعجب نیست که ارزش کل بازار کریپتو نیز اکنون حدود 40 میلیارد دلار کاهش یافته و به 1.060 تریلیون دلار رسیده باشد.

@tajrishonline

ما را دنبال کنید